Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Základní ekonomická výbava pro dovolenou v Chorvatsku

Základní ekonomická výbava pro dovolenou v Chorvatsku

21.10.2016 19:00

Pokud patříte mezi nadšené návštěvníky Chorvatska, možná vás během koupání v Jaderském moři napadlo, jak si vlastně vede chorvatská ekonomika. Zběžný pohled na ruch a ekonomickou aktivitu v turistických centrech může být dosti zavádějící, i když právě tato oblast ekonomiky má v této zemi velký význam. Léto máme sice za sebou, ale Commerzbank nedávno přišla s novými projekcemi vývoje v této zemi a myslím, že pro řadu z nás bude zajímavé se na ně podívat a trochu si je okomentovat.

Chorvatsko na tom bylo ekonomicky v předchozích letech dosti zle, protože si prošlo šestiletou recesí. Ta se mimo jiné podepsala na brutálně vysoké nezaměstnanosti, která v roce 2015 dosáhla 17,7 % a nezadala si tak s velmi problematickými ekonomikami periferie eurozóny (však je také chorvatská ekonomika silně provázána s hospodářstvím italským). Podle Commerzbank by měla nezaměstnanost klesat a v roce 2017 by se měla dostat na 15,9 %. Tedy stále dosti špatná situace, která ale právě v turistických centrech moc patrná nebude. Tempo ekonomického růstu by se mělo mírně zvedat na 2,1 % v roce 2017, z deflace roku 2015 by mělo být v roce 2017 dosaženo inflace ve výši 1,3 %:
Soustružník

Při troše štěstí by tedy mělo přijít oživení, jeho síla ale nebude nijak zářná. Z tabulky je navíc zřejmé, že Chorvatsku (podobně jako řadu jiných evropských i neevropských zemí) svazuje ruce vysoký vládní (i vnější) dluh. Běžně by v podobném útlumu byla namístě fiskální stimulace, ovšem realita je jiná. Co monetární politika? Proč by třeba Chorvatsko nemohlo kopírovat strategii naší ČNB? Po nás jako turisty by to byl vítaný krok, jenže těšit se na něj asi nemůžeme.

Chorvatsko je mezi evropskými zeměmi v poměrně unikátní monetární situaci a příčinou je vysoká „euroizace“. Podle odhadů chorvatské centrální banky dosahuje míra substituce kun eury 60 %. Vysoký je i podíl úvěrů v eurech a centrální banka se tak musí snažit udržet kurz kuny k euru stabilní, jinak by mohla vyvolat finanční šok. Čímž se dostáváme k ryze praktické stránce naše dnešního ekonomicko – turistického výletu. Podle Commerzbank bude kuny k euru v podstatě neměnný (posune se ze 7,6 na konci letošního roku na 7,56 na konci roku 2017).

Turistická atraktivita Chorvatska asi ve většině z nás nebude zároveň vyvolávat investiční nadšení pro tuto zemi a její akciový trh. Není divu. Zatímco třeba (jistě méně rizikové) německé akcie si za posledních 5 let připisují téměř 80 %, trh v Záhřebu je jen cca 10 % v plusu. Obrázek se ale v poslední době mění. Poslední rok poslal chorvatské akcie o téměř 16 % nahoru, zatímco DAX si připisuje jen asi 5 %:

Soustružník
Zdroj: Bloomberg

Chorvatsko se tak v několika základních rysech dosti podobá periferii eurozóny – ekonomický útlum, vysoká nezaměstnanost, strukturální problémy, vysoké dluhy, které znemožňují fiskální stimulaci a naopak volají po konsolidaci. K tomu všemu centrální banka, která sice není přímo podřízena euru, ale má kvůli němu i tak dosti svázané ruce. Jak jsem zmínil, ekonomika je navíc svými exporty značně závislá na Itálii a ani z toho není zrovna jednoduché vyždímat větší dávku ekonomického optimismu. Pokusit bychom se o to mohli spíše v oblasti cestovního ruchu – letos prý do země zamířilo rekordní množství zahraničních návštěvníků a příčinou bude pravděpodobně problematická bezpečnostní situace v jiných populárních destinacích. Nevíte, zda na chorvatském pobřeží zůstalo ještě nějaké malebné městečko, či vesnice, kde je v létě klid? Hvala.

 
 
 

Čtěte více:

Itálie ukazuje, jak funguje ekonomická spirála úpadku
21.10.2016 17:30
Itálie se nachází v negativní spirále, kterou můžeme popsat následovně...
Poslední debata: Trump možná neuzná výsledky voleb, došlo i na téma daní
20.10.2016 17:30
Poslední televizní debata prezidentských kandidátů před tím, než ameri...
Ropa dále vyčkává na to, zda se OPEC skutečně dohodne na omezení produkce
21.10.2016 10:00
Cena ropy Brent byla v posledních dvou týdnech relativně stabilní. S...
Summary - eBay, Verizon
20.10.2016 17:37
USA: eBay Inc Internetové tržiště eBay navýšilo tržby za 3Q16 na 2,...

Váš názor
  •  
    22.10.2016 20:25

    Chorvatsko již několik let za sebou zažívá rekordní návštěvnost turistů takže investice do turismu se začínají o něco lépe vyplácet a co se týká malebného městečka či vesnice kde je klid tak těch je stále ještě spousta obzvláště na ostrovech viz např. www.ubytovanivchorvatsku.cz/severni-dalmacie
    UvCH
Aktuální komentáře
28.01.2023
17:37Volební finále online: Prezidentem Petr Pavel, počtem hlasů překonává Zemana
8:02Víkendář: Řada akciových investičních strategií je nyní levná. Lepší nečasovat, ale měnit váhu akcií v portfoliích
27.01.2023
22:08Nasdaq 100 uzavřel seanci v zisku 0,96 %, Nvidia +2,84 %  
17:56Závěr týdne na akciích bez jasného směru i po výsledcích a datech  
17:52Tradingová ponaučení z roku 2022: Investování je často kontraintuitivní  
16:41Analytik k výsledkům American Express: Amerického spotřebitele jen tak něco nerozhodí  
16:21Pravděpodobnost recese a sazby, které by se měly dostat nad inflaci
15:39Ohlédnutí za poslední volební debatou na ČRo: Babiš označil Pavla za velkého favorita prezidentské volby
15:30Rozvíjející se trhy lákají investory. Tento týden do nich přitekly téměř rekordní objemy peněz
15:12Chevron po 4Q22: Ropné destiláty jdou na dračku  
15:10Ministr financí Hunt chce z Británie udělat příští Silicon Valley
14:30Perly týdne: Evropské akcie vstoupily do býčí fáze, Tesla není jen „naleštěná automobilka“
12:44Q&A aneb co vás na trzích a při investování nejvíce pálí. WEBINÁŘ s hlavním makléřem Pavolem Mokošem 2. 2. od 15:00
12:41Možnosti využití umělé inteligence nadchly, Intel zklamal a evropské trhy mírně rostou  
11:57Analytik k výsledkům Intelu: Přímá reportáž z místa katastrofy  
11:43Nejbohatší člověk Asie odráží útok spekulantů, akcie jeho firem prudce oslabily
11:26Je česká koruna ve vleku prezidentských voleb?
10:33Evropa odolává šoku z Intelu, BoJ pod rostoucím tlakem inflace  
10:06Provozní zisk H&M se od září do listopadu propadl. Firma čelila prudce rostoucím nákladům a oslabení spotřebitelské důvěry
9:10Rozbřesk: Americká ekonomika překonala očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data