Je tomu 15 let, co uvedl na trhy přehrávač iPod, který vyvolal bouři v hudebním odvětví a kdysi nepříliš známé počítačové firmě pomohl vydělat spoustu peněz. Díky růstu, za kterým stojí i tento placatý přehrávač, Applu nikdy neklesly roční tržby. To už je teď ale minulostí. Přední americká technologická společnost uvedla, že jí výnosy za uplynulý účetní rok klesly o 8 procent.
V posledním kvartálu finančního roku přitom neklesal jen odbyt iPhonů. Nižší byl i odbyt u tabletů iPad, počítačů Mac a dokonce i chytrých hodinek Watch. U iPhonů, které jsou klíčovým produktem americké firmy, jde už o třetí kvartální propad za sebou.
Společnost oznámila, že za tři měsíce do 24. září prodala 45,51 milionu iPhonů proti 48,05 milionu kusů prodaných o rok dříve. Analytici oslovení agenturou Reuters odhadovali v průměru odbyt jen 44,8 milionu telefonů. Snížil se rovněž odbyt tabletů iPad a počítačů Mac. Firma se teď snaží obrátit pozornost investorů k divizi služeb. Ta je jedinou, která v uplynulém finančním kvartálu vykázala růst výnosů, což je patrné z grafu níže:

Investory ale nejnovější zpráva nepotěšila. Akcie nejhodnotnějšího veřejně obchodovaného podniku na světě spadly v prodlouženém obchodování o 2 procenta. V úvodu dnešní obchodní seance klesaly o další více než 3 procenta.
Čtvrtletní tržby Applu klesly meziročně o devět procent na 46,85 miliardy dolarů, což byl rovněž třetí čtvrtletní pokles po sobě. Celoroční tržby společnosti utrpěly první pokles od roku 2001. Pro nynější čtvrtletí, v němž firma tradičně prodává nejvíce zboží, odhaduje tržby mezi 76 a 78 miliardami dolarů, zatímco analytici očekávají 75 miliard dolarů.
Tržby firmy v Číně, která měla být budoucím hlavním motorem růstu firemních výnosů, se v posledním kvartále propadly o 30 procent na 8,8 miliardy dolarů a navázaly na třetinovou ztrátu v předešlém čtvrtletí. Čínské tržby Applu se přitom ještě o rok dříve zdvojnásobily. Nejlépe si naopak z geografického hlediska vedlo Japonsko, kde se tržby zvýšily meziročně o 10 procent.
Čistý zisk se propadl na 9,01 miliardy dolarů. Kvartál tak firma zakončila s čistým ziskem na akcii 1,67 dolaru, což je meziroční pokles o 15 procent, avšak mírně lepší výsledek než tržní odhady nastavené na 1,66 dolaru. Výsledky jsou podle některých názorů odrazem slabého zájmu o dosavadní modely iPhonů.
Firma ovšem minulý měsíc uvedla na trh novou řadu iPhone 7, od níž si slibuje obnovení růstu tržeb. Růstový impulz by Applu mohly dodat i obrovské potíže jeho hlavního konkurenta Samsungu s chytrým telefonem Galaxy Note 7.
Management Applu očekává srovnání nabídky a poptávky po novince iPhone 7 a iPhone 7 Plus koncem tohoto roku, jenže v případě modelu Plus se může převis poptávky protáhnout až do ledna, říká analytik Patria Finance Ján Hladký.
„Když vezmeme v potaz fiasko Samsungu a jejich nového mobilu Galaxy Note 7, který se řadí do kategorie větších chytrých telefonů (stejně jako iPhone 7 Plus), tak se ze strany Apple jedná o promarněnou příležitost. Nadcházející nákupní sezona a neexistence suplementu měly potenciál přetáhnout zákazníky od největšího konkurenta," říká Hladký. Je podle něj nicméně nepravděpodobné, že by Samsung v brzké době vypustil na trh konkurenční produkt, "z čehož by Apple mohl v příštím roce ještě něco vytěžit".
Vývoj akcií Applu od posledního dne loňského roku zachycuje graf níže. Titul od té doby stoupl o více než 12 procent. Pohyb převážně technologického indexu Nasdaq je vyznačen žlutě.

Zdroje: ČTK, BBG, FT