Aktualizováno Asijské akcie se poprvé po čtyřech dnech podívaly nahoru. Vzhůru je táhly akcie energetických podniků a japonských bank poté, co dolar na většině měnových párů oslabil, ropa prudce zpevnila a investoři se začali ptát, jestli finanční trhy svoji bouřlivou reakci na šokující vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách nepřehnaly.
Přední asijský akciový index MSCI Asia Pacific přidával před zavřením tokijské burzy zhruba 0,9 procenta. Japonský akciový index Nikkei 225 stoupl o 1,1 procenta. Širší akciový index se během obchodování vyhoupl až na devítiměsíční maximum a obchodování uzavřel vyšší o 1,3 procenta. Vzhůru ho táhly bankovní tituly, když investoři začali sázet na to, že finanční společnosti budou těžit z nejnovějšího vzmachu dluhopisových výnosů. Dílčí index Topix pro bankovní tituly stoupl během pěti dní o více než pětinu. To je nejprudší nárůst od roku 2008.
Právě rostoucí dluhopisové výnosy jsou jedním z bezprostředních odkazů výsledku prezidentských voleb v USA. Vítězství realitního magnáta Trumpa a s ním spojená vidina velkorysých výdajů do infrastruktury podpořila ceny průmyslových kovů a kurz dolaru, mimo jiné vlivem spekulací, že Trumpovy plány pomohou urychlit inflaci. Pohyby na těchto aktivech se ale později zmírnily a objevily se náznaky, že prvotní reakce byla možná přehnaná.
Akciové trhy v pevninské Číně v závěru dnešního obchodování stagnovaly. Beze změn zakončily obchodování také australské akcie, tamní akciový index S&P/ASX se zvýšil o 0,03 procenta. Hongkongský Hang Seng naopak stoupl výrazněji o 0,6 procenta, obdobně jako jihokorejský index Kospi.
Následující graf ukazuje pokles kolísavosti u indexu MSCI Asia Pacific (modře), termínových kontraktů na cenu mědi na Londýnské burze kovů (fialově) a u výnosů desetiletých amerických vládních dluhopisů (bíle) během týdne od Trumpova zvolení (8. listopadu):

Zdroj: BBG