Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Příští zastávka Vídeň? Ropná dohoda má pořád rizika

Příští zastávka Vídeň? Ropná dohoda má pořád rizika

21.11.2016 14:04
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Pro OPEC by to mohla být první skutečná dohoda o snížení produkce ropy od roku 2008. Ropný pakt může zastavit propad cen ropy, trvající už dva a půl roku, a podle OPECu je jeho dosažení už nablízku. Kroky jednotlivých členských států ale říkají jiný příběh, napsala agentura Bloomberg. Jaké jsou tedy podle ní šance na dosažení dohody, jak se rýsují před klíčovým zasedáním ropných ministrů příští týden ve Vídni.

Čtyři pilíře

Organizace zemí vyvážejících ropu se na mimořádném zasedání 28. září v Alžíru předběžně dohodla na snížení společné produkce na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně. K ratifikaci má dojít 30. listopadu ve Vídni. V říjnu 14členné uskupení produkovalo zhruba 33,6 milionu barelů.

Nejdůležitější otázkou, která se po alžírské schůzce vynořila, je ta, zda Saúdská Arábie změnila svůj postoj bránit vlastní podíl na světovém trhu, a pokud ano, do jaké míry. V současnosti je známo, že království chce, aby politika kartelu stála na čtyřech pilířích: kroky OPEC by měly být kolektivní, nestranné, transparentní a důvěryhodné pro trhy. To v podstatě znamená, že Irák podle Saúdů musí svou produkci snížit a Írán ji má zmrazit.

Kdo bude držet krok?

Irák a Írán jsou druhým a třetím největším producentem v OPEC.

Irák původně výchozí bod pro snížení produkce odmítal. Na konci minulého týdne to ale vypadalo, že tento jeho postoj dostává trhliny. Země předložila jeden soubor čísel týkajících produkce. S vlastním souborem ale přišel i OPEC. Výchozím bodem přitom bude druhý soubor dat, která jsou nižší než ta, se kterými přišel Bagdád, který svou produkci více než dva roky zvyšuje. Znamená to, že Irák by musel škrtat více, než se země domnívá, že je odůvodněné. A vyrovnání těchto postojů je pořád překážkou.

Irák tvrdí, že výnosy z ropy zoufale potřebuje, aby mohl financovat válku s Islámským státem. Irácký ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí v neděli prohlásil, že Bagdád hodlá tento týden přijít se třemi novými návrhy. Podrobnosti ale neuvedl.

Pokud jde o Írán, ten se v lednu zbavil mezinárodních sankcí kvůli svému jadernému programu. Přijmout ropné restrikce OPECu, psané v podstatě jeho politickým rivalem a jedničkou v rámci OPEC Saúdskou Arábií, by na domácí půdě mohlo být provokativní rozhodnutí. Írán souhlas s omezením těžby odmítá. Íránský ministr ropy Bížan Zangáne nicméně o víkendu prohlásil, že dosažení dohody o škrtech na vídeňské schůzce je „vysoce pravděpodobné“.

Helima Croftová, hlavní analytička společnosti RBC Capital Markets pro sektor komodit se domnívá, že dohoda jasná není. „Existuje šance jedna ku čtyřem, že dohoda jen tak nebude, a to na základě toho, že Íránci jsou v jednáních příliš agresivní,“ řekla podle agentury Bloomberg.

Role Ne-OPECu

Jasné není ani to, do jaké míry se k úsilí připojí nečlenské státy, hlavně tedy Rusko, pokud svou nabídku suroviny omezí sami Saúdové. Nejasné je ale i to, do jaké míry je jejich účast zásadní.
Skutečnost je taková, že skoro řádný nečlenský stát si do vlastní produkce ropy nějak výrazněji sáhnout nenechá. Ruská produkce je na postsovětském maximu a Moskva tvrdí, že by raději zmrazení než škrty. A na zapojení USA nebo Kanady zapomeňme. Těm by pomohlo, kdyby se nějaké restrikce objevily. Potom by se totiž snažily prodat více ropy, aby redukci na straně OPEC dorovnaly.

Pořád je co dělat

Generální tajemník OPECu Mohammed Barkinda v uplynulých týdnech objížděl členské státy, aby dohodě před napjatě očekávanou vídeňskou schůzkou zajistil podporu. Už minulý týden se někteří z ministrů – včetně ruského Alexandera Novaka - sešli v Dauhá. Valný výsledek ale schůzka podle všeho neměla.

Výjimku z konečné dohody chtějí kromě Iráku a Íránu také Nigérie a Libye. Tato čtyřka tvořila v říjnu zhruba 30 procent celkové produkce OPEC. Pokud jim kartelu výjimku přiklepne, budou potom největšími producenty, na které by snížení zbylo, Saúdové, Spojené arabské emiráty, Kuvajt a Venezuela.

"Takticky býčí" přístup

Analytici banky Barclays mají za to, že dohoda v nějaké podobě zřejmě bude, aby si OPEC „zachoval tvář“. Její dopad na trhy by však mohl být mizivý. Zástupci OPEC řešili rozpory i o uplynulém víkendu. Trh na příslib ropné dohody podle všeho zareagoval a bankovní skupina Goldman Sachs uvedla, že zaujímá „takticky býčí“ postoj.

Ceny ropy se dnes posunuly až na třítýdenní maxima (viz graf níže), k čemuž jim pomohl i slabší dolar. Cena ropy WTI s dodáním v prosinci stouply na newyorské burze Nymex až o 79 centů na 46,68 dolaru za barel. Aktivnější kontrakt na lednové dodání přidával zhruba 1,8 procenta, tedy 84 centů na 47,2 dolaru za barel. Cena severomořské ropy Brent s dodáním v lednu rostla dopoledne v Londýně až o 1,8 procenta na 47,72 dolaru za barel poté, co si minulý týden připsala 4,7 procenta.

ropa_1

Zdroj: BBG, WSJ, RTRS

 


Čtěte více:

Zlato je nejlevnější za pět měsíců, stříbro skoro v medvědím trhu a ropa roste
18.11.2016 16:29
V USA se po roce opět schyluje ke zvýšení úrokových sazeb a trh se z...
Dražší ropa pomohla energetickým titulům v Asii
21.11.2016 8:40
Dražší ropa dnes táhla vzhůru akcie energetických firem v Asii. Černé...
Evropa na počátku týdne ztrácí, daří se těžařům
21.11.2016 11:07
Evropské akciové trhy se na počátku nového týdne pohybují v červených ...

Váš názor
  • Dokud jsou částí jakékoliv smlouvy Rusáci
    21.11.2016 17:09

    Pak taková smlouva má šanci na úspěch asi jako sněhulák v pekle. Jako ted' když zoufale potřebují, aby cena ropy šla nahoru a oni vyzývaji všechny ostatní na omezování produkce zatímco oni sami "zmrazí" vlastní produkci na historickém maximu. To je smlouva. Jako ty smlouvy o příměří a klidu zbraní z Minska.
    GI
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data