Státy Evropské unie (EU) se shodly na podobě pravidel, která mají odstranit případnou neoprávněnou diskriminaci zákazníků snažících se přes internet nakoupit zboží či služby v jiné zemi unie. O shodě nad pravidly omezujícími takzvaný "geoblocking", která umožní začátek vyjednávání s europarlamentem v této věci, dnes informovalo slovenské předsednictví EU."On-line nakupování v jiné členské zemi EU za stejných podmínek jako mají místní je něco, co v současnosti už mnoho občanů očekává," citovala agentura ČTK slovenského ministra hospodářství Petera Žiga. Nová pravidla podle něj podpoří tento sektor evropské ekonomiky a pro lidi budou znamenat přístup k širší nabídce zboží a služeb.
Internetové obchody v různých státech EU nyní někdy umožňují nakupovat jen lidem, jejichž počítače se nacházejí v daném státě, či jejichž kreditní karta byla vydaná v dané zemi. A někdy je rovnou přesměrují do obchodu v jejich vlastní zemi, kde ovšem stejné zboží může být nabízeno za jiných a horších podmínek.
S návrhem, jak situaci změnit, přišla Evropská komise letos na konci května, společně například s pravidly pro přeshraniční doručování balíčků.
Členské země se dnes shodly na tom, že prodejci nesmí své zákazníky diskriminovat a například nabízet různé základní podmínky, včetně různé ceny, v několika situacích. První je, že zboží bude dodáno v zemi, kam prodejce dodání nabízí, a prodejce nemá povinnost dodat zboží někam, kam to předem nesliboval. Za druhé budou pravidla platit v případech, kdy se jedná o cloudovou či internetovou službu, a za třetí, když zákazník zakoupené "zkonzumuje" v zemi prodejce - tedy například v případě hotelového pobytu, pronájmu auta či lístků na hudební festival.
Věc se naopak netýká třeba nabídky on-line přístupu k filmům či hudbě, tedy autorsky chráněným dílům. Prodejce také může ve svých obecných podmínkách nabízet například slevy pro určité konkrétní skupiny zákazníků z konkrétních zemí.
Prodejci nebudou smět omezovat či nabízet odlišné podmínky plateb na základě národnosti či místa pobytu zákazníka, ani z podobného důvodu omezovat přístup na své webové stránky.
Zdroj: ČTK