Ropnému kartelu OPEC se asi povede vrátit situaci na trhu s ropou v příštím pololetí do rovnováhy. Odčerpat nadbytečné barely z trhu pomocí vlastních škrtů, na kterých se složitě dohodl před týdnem, se mu ale asi nepodaří.
Třináct členů ropného klubu (nově bez Indonésie) se minulý týden konkrétně dohodlo na tom, že od ledna sníží společnou těžbu o 1,2 milionu barelů denně. Mělo by to ukončit stav, trvající už více než tři roky, kdy nabídka suroviny převyšuje poptávku, což sráží ceny dolů – a škodí ropným ekonomikám. Podle nigerijského ministra průmyslu se trh vrátí do rovnováhy k „polovině příštího roku“.
Výpočty Bloombergu na základě vlastních dat OPEC ale ukazují poněkud jiný scénář. Zásoby ropy , které jsou nyní na rekordech, se budou po celý příští rok podle nich snižovat jenom minimálně. A to i tehdy, pokud ropná skupina dokáže přesvědčit nečlenské státy, aby se ke škrtům připojily taky.
„I kdyby producenti z OPEC a ti mimo něj dodržovali (závazky) na 100 procent, světové zásoby v prvním pololetí 2017 pravděpodobně neklesnou,“ uvedl podle Bloombergu Tamas Varga z PVM Oil Associates.
O tom, zda budou s OPECem držet krok i velcí nečlenští těžaři, se má jednat v sobotu ve Vídni. Zde se hovoří o možné redukci o dalších až 600 000 denních barelů. Zhruba polovina toho by připadala na Rusko. OPEC ale v listopadu svoji produkci zvyšoval a Moskva nyní podle nejmenovaného činitele citovaného Bloombergem vnímá nebezpečí, že kartel by svůj slib nemusel dodržet.
Ještě před oficiální schůzkou v rakouské metropoli je tudíž možné čekat další jednání. Moskva na nich chce najít 100% shodu, aby bylo možné dojít k oficiální dohodě. Na sobotním jednání pak podle zdrojů vyžaduje diskusi o tom, jak bude ropný kartel škrty v produkci dodržovat.
Kolik z historické dohody se vlastně naplní?
Podle dat Bloombergu a dalších zdrojů těžil OPEC minulý měsíc rekordních 34,16 milionu barelů denně. To by bylo o zhruba 0,5 procenta více než v říjnu.
Historické záznamy přitom ukazují, že přislíbené škrty v produkci plnil ropný klub jen na zhruba 80 procent. Naplní-li se toto číslo i tentokrát, zřejmě by se bez spolupráce konkurenčních nečlenů neobešel. Rusko je přitom ochotné snižovat svoji produkci jenom postupně. Navíc se dá čekat, že Mexiko, Ázerbájdžán nebo Kolumbie by mohly za slíbené škrty vydávat nedobrovolná snížení těžby, která už trhy ale započítaly.
Pokud tedy dojde na tento scénář, nechalo by to nadbytek světových zásob (dosahující zhruba 300 milionů barelů), na který má ropný kartel spadeno, do velké míry beze změn. Je přitom otázkou, zda se Kolumbijci a jiní do Vídně dostaví. Celkem bylo do rakouské metropole pozváno 14 nečlenských ropných států. Účast jich zatím údajně přislíbilo devět, kteří dohromady těží zhruba pětinu světové ropy.

Trh před vídeňským jednáním zatím roste, když Saúdové údajně sdělili odběratelům ropy, že svůj slib OPECu dodrží. Cena americké ropy WTI s dodáním v lednu se na newyorské burze držela před polednem SEČ kolem 51,30 dolaru za barel, což znamenalo přírůstek o necelé procento. Cena ropy Brent s dodáním v únoru přidávala v Londýně zhruba 35 centů na 54,23 dolaru za barel. Vývoj cen ropy za poslední rok zachycuje následující graf, Brent je vyznačen bíle.

Zdroj: BBG