Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co mají těžaři a cyklisté na Tour de France společného?

Co mají těžaři a cyklisté na Tour de France společného?

22.12.2016 13:33
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Co mají závodníci Tour de France a těžaři rud či ropy společného? Podobnost mezi těžebními skupinami a cyklistickým pelotonem nemusí být zrovna patrná. Velcí světoví těžaři se nacházejí v pokrizovém období a zdokonalují svoje marketingové strategie v honbě i za nejmenšími zisky. To, co obě tak vzdálené skupiny spojuje, je filosofie cyklistického trenéra, šéfa britského cyklistického týmu Sky Dava Brailsforda: Aby se podstatně zlepšila celková výkonnost závodníka, je třeba dosahovat drobných zlepšení v tolika oblastech, v kolika to je možné.

Obdobnou taktiku razí podle agentury Reuters i komoditní velikáni BHP, Anglo American a Rio Tinto. Tradiční model – spočívající v pouhé produkci – už jako takový neobstojí. Zotavování z hlubokého propadu na trhu je navíc stále jenom opatrné. Firmy tudíž využívají různé strategie, aby ziskovost u komodit jako měď, železná ruda nebo uhlí zvýšily.

BHP a Rio Tinto tak letos oba jmenovaly nové členy vedení, aby v každé fázi svého obchodního cyklu - od dolu po konečného zákazníka - vytěžili co nejvíc. BHP a Anglo American zahrnuly do svých strategií obchodování s komoditami – byť v podstatně menší míře, než jak s komoditami obchoduje jejich rival Glencore, který v obchodování s komoditami v podstatě začínal.

Cílem je pomoci uchránit těžařské skupiny od extrémních výkyvů v cenách, se kterými se trhy potýkaly v posledních letech. Propad cen komodit srazil loni jejich zisky o miliardy dolarů. Letos ceny mírně oživily, jak naznačuje komoditní index agentury Bloomberg, jehož vývoj je zachycen níže:

kom

Investoři letos vzali akcie těžebních firem opět na milost. Na příklad v britském akciovém indexu FTSE patří těžební sektor k těm, které mají letos zatím největší zisky. Ceny však nejsou ani zdaleka tam, kde byly na začátku loňského roku. „Ceny stouply, ale svět bude pořád hodně soutěživým místem a dolar navíc budou hledat všichni,“ řekl k cenám komodit zdroj agentury Reuters.

Zprostředkovatelé, z kola ven!

Arnoud Balhuizen, který je novým šéfem BHP Billiton pro marketing a dodávky (což je sama o sobě zbrusu nová pozice), říká, že dosavadní model, totiž prodej velkých objemů pomocí standardních kontraktů, který byl tradičně v centru pozornosti, byl možná dobrý pro spotřebitele, ale ne pro producenty.

Po urputném osekávání nákladů v posledních dvou letech a přemýšlení nad každou fází celého řetězce se tudíž dospělo k závěru, že nejlepší cenu bude možné získat tehdy, když se z procesu odstraní makléři, dlouhodobé kontrakty rotrhnou vejpůl a konkrétní zákazníci dostanou konkrétní produkty.

Jako příklad Balhuizen uvádí uhlí, tedy komoditu, jejíž cena po loňských prudkých propadech stoupla. „Nechcete prodávat spoustu uhlí někomu, kdo jeho cenu neodhadne, protože vám za to nezaplatí,“ říká podle Reuters. 

Míra rizika

Spekulativnímu obchodování s komoditami jako zdroji příjmů se těžařské skupiny tradičně vyhýbaly. Riziko pro ně bylo příliš velké. Výjimkou je Glencore, který je jednak aktivním obchodníkem, ale i významným producentem poté, co se před třemi lety sloučil s těžařem Xstrata.

Čistému obchodování se přinejmenším nějakým způsobem věnuje i Anglo American. Anglo kromě tradingu také až o 5 procent vylepšila marži u platiny, kterou nyní prodává s lehkou prémií. Původní formát byl prodat všechen kov přímo zákazníkům a prodávat se slevou na spotovém trhu. 

Pokud jde o samotné obchodování, strategie Glencore a ostatních se pochopitelně překrývají. To, co je odlišuje nejvíce, je míra rizika, které jsou ochotny přijmout. Pro Glencore by rizikem mohlo být to, že zálusk na tenčící se marže má více hráčů. Investoři Glencore ale tvrdí, že konkurenci potrvá roky, než dokáže uzmout významnější podíl na trhu.

Rio Tinto tvrdí, že se tradingu nevěnuje. Za nového generálního ředitele Jeana-Sebastiena Jacquesa už ale vznikla nová divize, která má zanalyzovat její aktivity a najít význam v každé příležitosti, která se nabízí. Pro Rio je tradiční dojnou krávou železná ruda, která tvoří zhruba 60 procent jádrového zisku. Pod Jacquesem firma začala klást důraz i na měď. V porovnání s obchodními objemy u Glencore (loni zhruba 3,1 milionu tuny) jsou ale čísla zatím nízká.

Rio paří mezi největší producenty železné rudy, jak ukazuje následující graf. V něm je také patrné, jak se provozní marže Ria a dalších loni snížily.

ruda

(Zdroj: Reuters, Bloomberg)


Čtěte více:

Komu zvoní hrana, aneb v čínských přístavech se znovu hromadí železná ruda
25.10.2016 10:40
Na trzích v poslední době nepanuje jednotný názor na to, zda má železn...
Tři průmyslové akcie pro příští rok
20.12.2016 19:13
Před více než rokem jsem tu hovořil o akciích společnosti Ingersoll-Ra...
Rusko: Ropa z trhu bude mizet. Letos ale produkci zvýšíme
21.12.2016 11:15
Rusko se domnívá, že nadbytečnou nabídku ropy na trhu se po historick...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.08.2021
8:02Víkendář: Mobius o čínském tažení proti technologiím, bitcoinu a Indii
31.07.2021
15:36Nevyužité kapacity USA a přesun k novému normálu
8:15Víkendář: CBDC jako konec 800 let starého bankovního systému?
30.07.2021
22:01Wall Street končí týden v rudé  
17:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
17:25Americké akcie, čínská karta
17:02Co přijde po skvělých výsledcích? Obavy drží akcie níž, stoupá zájem o dluhopisy  
17:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva společnosti TMR, a.s.
17:00TMR Finance CR, a.s.: Pololetní zpráva společnosti
16:32Chevron a Exxon se vezou na vlně plastů. Jejich zisky jsou největší od dob před pandemií
16:21Čínské politbyro slibuje podporu ekonomiky a větší dohled nad IPO, internetové firmy čeká větší regulace
15:37Čísla UniCredit přinesla optimismus. Možné převzetí potížisty akciím vrásky nedělá
14:22Na trzích nás čeká tvrdá jízda po výmolech, varuje JPMorgan
13:03Perly týdne: Připomínka let 2009 – 2010, čínské politické riziko a nové ziskové vrcholy
12:57Eurozóna venku z recese. Ceny energií ale sílí, upozorňuje ekonom Dufek
12:21Analytik k výsledkům Amazonu: Management polekal investory konzervativním výhledem  
12:11Inflace v eurozóně se v červenci se vyšplhala na 2,2 procenta. Hlavně kvůli cenám energií
11:54EU hlásí prudké hospodářské zotavení. Německo se vrátilo k růstu
11:11Solidní sada čísel Erste může dát akciím impuls, říká analytik Michal Křikava  
10:46Evropa se snaží korigovat úvodní ztráty. Závěr týdne kazí Amazon, ustal i růst v Číně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data