Vyšetřovatelé uštědřili skupině Samsung Group tvrdou ránu. Prokuratura obvinila faktického šéfa skupiny Leeho Jae-yonga z úplatkářství, zpronevěry a dalších trestných činů v rozsáhlé korupční kauze, která zasáhla i špičky domácí politiky. Soud hrozí i čtyřem dalším členům vedení. Pro Samsung přichází rozhodnutí poměrně nevhod. Ve firmě se schyluje k předání otěží třetí generaci zakladatelské rodiny. Obvinění vnuka legendárního zakladatele by mohlo ochromit schopnost největšího jihokorejského konglomerátu činit strategická rozhodnutí.
Případ souvisí s korupčním skandálem, jenž vedl k dočasnému sesazení jihokorejské prezidentky. Prokuratura tvrdí, že osmačtyřicetiletý Lee dal jihokorejské prezidentce a její důvěrnici úplatek 43 miliard wonů, aby si zajistil politickou přízeň, která by usnadnila jeho nástupnictví a pomohla upevnit jeho kontrolu nad klíčovými divizemi konglomerátu, který působí v řadě oblastí od financí přes čipy po mobilní telefony.
Doživotí?
Lee dosud připouštěl, že věnoval peníze nadacím spojeným s blízkou spolupracovnicí prezidentky. Popíral ale, že ho za to čekaly nějaké výhody v podnikání. Veškerá obvinění doposud odmítal také Samsung. Jihokorejská prezidentka Leeho k darování peněz přinutila a de fakto šéf skupiny je obětí skandálu, říká také firma.
Za korupci hrozí v Jižní Koreji doživotní trest vězení. V minulosti tomu ale bylo tak, že manažeři největších jihokorejských firem obžalovaní z korupce dostali prezidentskou milost a mohli se vrátit do vedoucích pozic.
Lee, nazývaný též I Če-jong, je vnukem legendárního zakladatele Leeho Byunga-chula. řídí od chvíle, kdy jeho otce, působícího tehdy ve funkci předsedy, stihl v roce 2014 infarkt.
Až kauza odezní
Největší světový výrobce mobilních telefonů sice má schopné manažery, kteří dokážou řídit firmu na každodenní úrovni a uvádět nové produkty na trh. Strategická rozhodnutí o nových akvizicích nebo zásadních personálních změnách ale budou asi muset počkat na dobu, až trable s právními spory kolem Leeho poněkud odezní, napsala agentura Bloomberg.
Obvinění se objevilo nevhod i z toho důvodu, že ještě stále hledá pevnou půdu pod nohama po loňské blamáži s chytrými telefony Galaxy Note 7, jejichž výrobu se po vznícení několika baterií rozhodl zcela zastavit. (Podrobnosti na příklad ZDE) Nový vlajkový mobilní telefon Galaxy S8 chce firma představit na konci března a další podobný skandál si podle pozorovatelů nemůže dovolit. Pro firmu bude představení jednoho z klíčových produktů navíc zřejmě další ostrá zkouška bez Leeho.
„Samsung se v plánování obchodní strategie rozhodne zůstat konzervativní, spíše než aby prosazoval agresivní manažerská rozhodnutí, jako by byly velké transakce v zahraničí nebo obrovské investice,“ říká Park Ju-gun, prezident jihokorejské společnosti CEO SCORE, která sleduje působení firem.
Akcie nedaleko rekordů
Na akciích jihokorejského mamuta se nejnovější kapitola v dalekosáhlém korupčním skandálu příliš neprojevila, což podle některých názorů poukazuje na to, že trh navzdory obvinění očekává stabilitu. Titul úterý v Soulu zpevnil o jedno procento a pohyboval se v blízkosti rekordního maxima z konce ledna. Dnes byla burza v jihokorejské metropoli zavřená. Vývoj ceny kmenových akcií Samsung na burze v Soulu za poslední rok ukazuje následující graf. Červeně je vyznačen vývoj jihokorejského akciového index KOSPI Composite.

Zdroje: FT, BBG, Samsung.com