Americký úder v Sýrii nezůstal bez odezvy na zlatě. Žlutý kov se dnes dostal na nejvyšší hodnoty za pět měsíců, přičemž na cestě vzhůru dokázal prolomit důležitou technikou hranici. Zlato funguje podobně jako třeba japonský jen jako bezpečný přístav, kam se uchylují investoři v neklidnějších dobách. A při tomto úprku do bezpečí se dnes žlutému kovu dařilo: dopoledne cena zlata v Londýně stoupla až o 1,4 procenta na 1 269,46 USD za unci, což je nejvyšší úroveň od 10. listopadu, kdy trhy otřásalo zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.
Od začátku roku zlato zatím roste o 10 procent. Pokud se rally udrží, poroste už čtvrtý týden za sebou.
Vývoj ceny zlata za posledních 6 měsíců

Rozhodnutí udeřit v Sýrii znamená pro novopečeného pána Bílého domu Trumpa poměrně zásadní obrat v dosavadním postoji. Kontroverzní realitní magnát, kterého si Američané v listopadu zvolili prezidentem, během předvolební kampaně vinil svoje předchůdce, že se zapletli do konfliktů na Blízkém východě.
Nejnovější letecký úder Spojených států na základnu syrského vojenského letectva má být odvetou za údajné použití chemických zbraní syrským režimem proti povstalcům a civilistům v provincii Idlíb. Ruský prezident Vladimir Putin coby spojenec syrského režimu americkou akci odsoudil jako „akt agrese proti svrchovanému státu“. Objevily se tudíž otázky, zda americko-ruské námluvy, o kterých hovořila některá média, neskončily. Skokovou reakci ceny zlata naznačuje následující graf:

K nervozitě může přispívat i severokorejský test další balistické rakety, ke kterému došlo ve středu (SELČ) před napjatě očekávanou schůzkou amerického a čínského prezidenta. Trhy navíc mohly vyhlížet dnešní data z amerického trhu práce, která z hlediska tvorby pracovních míst skončila výrazně za očekáváním, přestože míra nezaměstnanosti oproti očekávání klesla, a to na 4,5 procenta.
Ceně zlata se dnes zároveň podařilo prolomit 200denní klouzavý průměr, což naznačuje, že cesta vzhůru by pro něj mohla být otevřená i nadále. Žlutý kov kolem této důležité technické hranice osciloval už nějakou dobu a podle analytiků potřeboval podobný stimul, aby ji dokázal překročit. „Mohl by to být začátek nové pozitivní etapy pro zlato,“ uvedla podle Bloombergu Georgette Boeleová z ABN Amro Bank v Amsterodamu.
Dražší zlato táhne vzhůru také akcie těžařských firem jako Randgold Resources, které byly s 2procentním nárůstem dnes dopoledne jedním z tahounů britského akciového indexu FTSE 100. O 4 procenta rostly před řádnou obchodní fází v New Yorku akcie třetího největšího světového těžaře zlata AngloGold Ashanti.
Vzhůru po americké akci mířily také ceny dalších kovů. Stříbro rostlo až o 1,2 procenta na 18 479 USD za unci, nejvýše od 27. února. Platina zdražila až o jedno procento a palladium až o 0,5 procenta. Cena zlata se na spotovém trhu naposledy pohybovala kolem 1 264,13 USD za unci, což je oproti předešlému vypořádání přírůstek o 0,96 procenta.
Výrazně vzhůru se dnes podívala také ropa, která ale odpoledne svoje zisky zmírňovala. Barel severomořského Brentu se tak pohyboval kolem 55 dolarů, když se v průběhu seance vyhoupl až nad 56 dolarů.
Zdroje: BBG, Patria.cz, ČTK