Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Jak Američané „pořeší“ Severní Koreu?

Víkendář: Jak Američané „pořeší“ Severní Koreu?

15.04.2017 8:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Donald Trump slíbil, že „pořeší“ problém, který přináší jaderný program Severní Koreje, na tohle jsou podle jeho slov všechny možnosti. Severní Korea otestovala svou první jadernou zbraň v roce 2006 a od té doby počet testů prudce vzrostl. Podle některých odborníků by mohla Korea již na konci Trumpova funkčního období vyrobit střely, se kterými by mohla zaútočit přímo na Spojené státy. Pro USA se tak stává větší hrozbou, než je mezinárodní terorismus.

Pokud se podíváme na celou situaci detailněji, zjistíme, že moc možností nyní na stole není. Spojené státy by mohly zvýšit intenzitu svých kybernetických útoků proti Koreji a jejímu jadernému programu. Údajně se tak dělo i na konci vlády prezidenta Obamy. Výměnou za ukončení jaderného programu by Severní Koreji mohlo být nabídnuto ukončení vojenských cvičení prováděných spolu s Jižní Koreou, jak navrhuje Čína. Do Jižní Koreje by také naopak mohly být přesunuty taktické jaderné střely. Nebo by se mohla Severní Korea stát uznávaným členem skupiny zemí s jadernými zbraněmi a následně by se vedla jednání o nepoužívání jejích zbraní.

Victor Cha, který je korejským odborníkem na tuto problematiku a působil ve vládě George Bushe, tento krátký seznam zkracuje ještě více. Hovoří o tom, že buď Spojené státy použijí proti Koreji vojenskou sílu, nebo na ni musí vyvinout velký ekonomický tlak Čína. První možnost by měla hrozivé důsledky a právě proto jsou tak důležitá současná jednání mezi americkou a čínskou vládou. O preventivních útocích namířených proti Severní Koreji uvažovali Bill Clinton, George W. Bush i Barack Obama a všichni je nakonec zamítli (nejblíže k rozkazu k jejich provedení byl asi Bill Clinton).

Dnes by už navíc bylo velmi složité eliminovat celý jaderný program leteckými útoky. Severní Korea by také na útoky mohla reagovat vojenskou akcí proti Jižní Koreji a zejména proti Soulu. Použity by mohly být chemické zbraně. Cílem severokorejských útoků by se mohly stát i americké základny v regionu a Cha tvrdí, že počet obětí by se mohl vyšplhat do milionů. Hlavním cílem diktátorského režimu v Severní Koreji je totiž přežití.

Trumpova vláda by tak mohla jít ve stopách Obamovy administrativy – jejím cílem by bylo postupné navyšování sankcí a tlaku na Severní Koreu, aby se vrátila k jednacímu stolu. Jenže asi 85 % severokorejského zahraničního obchodu spočívá v obchodu s Čínou. Ta je schopná jej ukončit a znemožnit Severokorejcům využívat čínské banky. Čína sama přitom tyto obchodní vazby z ekonomického hlediska nepotřebuje. Cha tvrdí, že jejich zpřetrhání by sice problém jaderných zbraní nevyřešilo. „Nicméně pokud si severokorejské vedení už nebude moci kupovat koňak a mercedesy, bude to pro něj nepříjemné.“ Následně by mohla přijít diplomatická jednání, při nichž by proti Severní Koreji měl stát jednotný názor požadující ukončení jejího jaderného programu.

Čínská vláda se ovšem obává, že přílišný tlak by vyvolal kolaps Kimova režimu, následně by vznikla uprchlická krize, jaderné zbraně by se dostaly mimo jakoukoliv kontrolu a Spojené státy by posílily svůj vliv v regionu. Cha ovšem říká, že Čína se také stále více obává konfliktu mezi Severní Koreou a USA. „Trump je nepredikovatelný a právě proto mají současná americká varování takovou odezvu. Jde totiž o jiný typ varování než v minulosti,“ tvrdí odborník. K něčemu podobnému došlo v roce 2006. Tehdy Bush řekl Číně, že Severní Korea jí právě za jejím dvorkem odpálila jaderné rakety a pokud s tím něco neudělá ona sama, udělá to on. Následně byla obnovena diplomatická jednání a došlo k určitým dohodám. 


Cha se domnívá, že Trumpova vláda nerozpoutá jaderný konflikt. Podpoří ale obranný systém v Jižní Koreji a možná i Japonsku přesto, že s ním nesouhlasí Čína. A může zavést i takzvané sekundární sankce, které by byly ze strany USA uvaleny na čínské firmy a jednotlivce, kteří obchodují se Severní Koreou. „Severokorejský jaderný program se každým dnem posouvá dopředu. Kimové jsou v Koreji u moci již 69 let. Jejich odolnost a jaderný program je tvrdou realitou, se kterou se Trump musí vypořádat,“ říká Cha.

Autor: Uri Friedman

(Zdroj: The Atlantic)

 
 

Čtěte více:

Trhy jsou v názorovém konfliktu, kritická úroveň sazeb stále vzdálena
17.02.2017 18:53
Trh amerických vládních obligací se uklidnil, akcie nabraly dech k da...
První obchodní deficit od roku 2014 v Číně. Region ale sleduje spíše napětí kvůli raketám Severní Koreje
08.03.2017 8:34
Napětí na korejském poloostrově v Asii po raketových testech neustává....
Ford chce přes Čínu postoupit v elektromobilitě a plug-in autech
07.04.2017 13:37
Americká automobilka Ford Motor Co. chce být v Číně ještě více „zelená...
Trumpovo „řinčení zbraněmi“ má výsledky. Čína nabízí ústupky v obchodních jednáních a její vyslanec varuje KLDR
10.04.2017 18:10
První osobní setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho čínsk...
Jak se podaří Číně udržet růst? Úřady plánují nové ekonomické centrum
12.04.2017 6:43
Čína bude muset představit pravdivý recept na možné zpomalení ekonomik...
Silná slova a strach z konfliktu. Investoři míří do zlata, jenu a amerických dluhopisů
11.04.2017 17:38
Světové trhy nadále dusí bezpečnostní témata. Atmosféra houstne kolem ...

Váš názor
  • Korea
    17.04.2017 8:57

    Pokud USA zaútočí na Koreu, pak to bude akt mezinárodní agrese. Jak známo Korea sama nikoho nenapadla. A zdůvodňovat útok USA jejím jaderným programem nelze. USA povolily vyvinout jaderné zbraně islámskému Pakistánu , velmi podivnému režimu ! Nenapadly Pakistán ani na něj neuvalily sankce. Jak to že má jaderné bomby a hlavice Izrael ?? Není to porušení smlouvy o nešíření jederných zbraní ?? USA mají hrůzu z toho, že Severní Koreu vyzbrojenou desítkami jaderných hlavic a bomb nebudou moci napadnout a rozvrátit tak jako tu udělaly s nejadernými státy :Irák, Sýrie, Lybie, Afganistán, Vietnam,...atd.atd. Pokud budou chtít USA Severní Koreu obsadit, tak musí jít do jaderné války. A pokud USA zaútočí Tomahawky, pak Sever může vypálit raketu s jadernou bombou na blízký jihokorejský 12 milionový Soul. Mrtvých může být 1 milion. Myslím si, že by si USA měly útok na Severní Koreu pořádně rozmyslet. Už v období 1950/51 tam přišly o 50 000 vojáků a čínští lidoví dobrovolníci je zahnanli o 200 kilometrů zpět. Dnes by to mohlo být ještě hoší ,jejich vojáci budou muset čelit jaderným úderům. Každý národ má právo použít na svou obranu všechny druhy zbraní které vlastní, tedy i ty atomové.
    wagner
  • Zbytečné starosti
    16.04.2017 2:17

    KLDR se "vyřeší" sama. Právě dneska, v den výročí zakladatele tohoto státu zla, k nelibosti všech zdejších jeho obdivovatelů, kteří s radují z řinčení zbraněmi a nukleárními raketami velkého Kima, jim to zase selhalo a nevzlétlo. Jen aby jim to ale nespadlo do Číny nebo Japonska a oni, po vzoru Asáda a Putina nepřesvědčovali celý svět že to zase udělala ta zlá CIA. Tady se na takovou zprávu těší už řada příznivců.
    ..
Aktuální komentáře
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba