Americký prezident Donald Trump propustil s okamžitou platností šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho. V úterý to oznámil Bílý dům, podle kterého prezident jednal na návrh ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse. Opozice krok odsoudila jako pokus zamezit vyšetřování vazeb lidí z Trumpovy kampaně a potažmo současné administrativy na Rusko.
"FBI je jednou z nejvíce respektovaných institucí naší země," uvedl prezident Trump v prohlášení. Úřad podle něj nyní potřebuje nové vedení, aby znovu získal ztracenou důvěru veřejnosti. S hledáním Comeyho nástupce se začíná podle Bílého domu okamžitě. FBI se pod Comeyho vedením věnovala mimo jiné vyšetřování údajných zásahů Moskvy do loňských prezidentských voleb v USA, z nichž vzešel jako vítěz právě prezident Trump.
Oznámení Bílého domu přišlo jen krátce poté, co FBI zaslal americkému Kongresu dopis, ve kterém opravil svědectví Comeyho v případu Humy Abedinové, blízké spolupracovnice Trumpovy soupeřky z prezidentských voleb Hillary Clintonové. Comey se podle tohoto dopisu minulý týden špatně vyjádřil, když tvrdil, že Abedinová přeposlala "stovky a tisíce" e-mailů do počítače svého manžela Anthonyho Weinera. Jen "malé množství" e-mailů nalezených v jeho elektronickém zařízení bylo podle aktuálního prohlášení FBI skutečně přeposlaných. Většina z nich se do počítače dostala jako zálohy z jiných elektronických zařízení, uvedl FBI.
Vyjádření Bílého domu k propuštění Comeyho
Šestapadesátiletého Comeyho na funkci ředitele FBI nominoval v roce 2013 bývalý prezident Barack Obama. Jeho funkční období mělo být desetileté. Comey na sebe upozornil především v průběhu volební kampaně před prezidentskými volbami v listopadu 2016. Tehdy jeho výroky ohledně vyšetřování poražené demokratické kandidátky Hillary Clintonové v kauze uniklých emailů způsobily pozdvižení a podle některých demokratů i pomohly k vítězství Trumpovi.
Právě nezvládnutím tohotu případu nyní Bílý dům Comeyho odvolání zdůvodňuje. Demokratická opozice však podotýká, že Trump už všechno o aféře okolo emailů Clintonové dávno věděl a neměl tedy důvod po své inauguraci Comeyho vůbec ponechávat ve funkci. Demokraté a část republikánů, například vlivný senátor John McCain, jsou krokem znepokojeni a obávají se toho, že bude ohroženo vyšetřování ruského vměšování do amerických prezidentských voleb a vazeb na lidi z Trumpovy kampaně.
Zdroj: ČTK, Bloomberg