Aktualizováno Britská centrální banka podle očekávání nechala úrokové sazby i objem nákupů aktiv beze změny. Hlavní sazba setrvává na 0,25 pct, našel se však znovu jeden hlas pro zvýšení. Kristin Forbesová, která pro vyšší sazby opakovaně hlasuje, ale po příštím jednání z měnového výboru odchází.
BoE uvedla, že možná bude třeba přísnější politiky, než naznačuje výnosová křivka. V prohlášení je také poznámka, že další příznivé zprávy by mohly zvětšit podporu pro vyšší sazby. Normalizace sazeb ale také záleží na hladkém průběhu brexitu.
Prognóza pro letošní růst se mírně snížila na 1,9 z 2,0 procenta. Ke zpomalení by měl přispět slabší růst mezd. Pro roky 2018 a 19 BoE prognózu pro HDP naopak vylepšila a zrychlit by v příštích letech měly i mzdy.
Inflace přestřeluje cíl zcela kvůli propadu libry v minulém roce, uvádí banka. Zvýšila také odhad inflace pro letošní rok na 2,7 z 2,4 procenta. Za dva roky předpokládá inflaci na 2,2 a za tři roky na 2,3 procenta. BoE zopakovala, že její tolerance zvýšené inflace zůstává omezená.
Postoj BoE zůstává neutrální a znovu se najdou i lehce jestřábí náznaky. Ty však neznamenají, že by bezprostředně hrozilo utahování politiky. Aktuálně jediný hlas pro vyšší sazby v červnu odejde a data, která by teoreticky mohla přesvědčit další, jsou pouze smíšená. Třeba vývoj maloobchodu nebo průmyslu letos zatím přesvědčivý není. Možnost zvýšení sazeb, o které se BoE zmiňuje, je podmíněná právě lepšími čísly, a především hladkým průběhem brexitu, se kterým prognóza banka kalkuluje. O podobě brexitu přitom panuje stále velká nejistota.
Celkově vzato nám výsledek zasedání britské centrální banky nepřipadá nijak překvapivý, zachování neutrálního postoje bylo odpovídající reakcí na současnou situaci. Sázky na růst britských sazeb ale následně klesly a libra oslabila, což naznačuje zklamání spekulantů na silnější jestřábí tón. Na rozdíl od libry britské dluhopisové výnosy nevykazují jasný směr.
