Energetické tituly, ruský rubl, rozvíjející se trhy. Toto jsou některá z aktiv, která těžila z dnešního razantního zdražení na trhu s ropou. Americká lehká ropa WTI i severomořský Brent rostly kolem poledne o něco přes tři dolary na barel. Důvod? Dva největší světový producenti ropy Rusko a Saúdská Arábie se dohodly, že v omezování těžby je potřeba pokračovat. A to ještě dalších devět měsíců poté, co vyprší nynější klíčová dohoda. Tak dlouhou dobu trh nečekal.
Saúdská Arábie je nepsaným lídrem kartelu OPEC, který bude o prodloužení dohody s Ruskem a dalšími ropnými velmocemi jednat příští týden ve čtvrtek. Rusko členem není, je ale největším světovým producentem ropy. Oba státy mají přitom pod palcem zhruba pětinu světových dodávek ropy. Čeká je ale asi ještě dlouhá cesta, než se jim podaří sehnat dostatečnou podporu pro to, aby na omezení produkce kývly i další spolupracující ropné státy. Souhlas s návrhem už stihl vyjádřit Omán. Největší arabský producent ropy mimo OPEC má od pátku u společnosti S&P Global Ratings rating v neinvestiční kategorii "junk", spojený s varováním, že pokles cen ropy by mohl podkopat veřejné finance sultanátu.
Učiníme, „cokoli bude třeba“, abychom světové zásoby ropy dostali na pětiletý průměr, uvedli dnes společně saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih a jeho ruský protějšek Alexander Novak.
Současná ropná dohoda, kterou OPEC s Ruskem a dalšími ropnými zeměmi uzavřel ke konci loňského roku, předvídá, že její signatáři sníží ropnou produkci v prvním pololetí společně o téměř 1,8 milionu barelů denně. Dohoda vyprší v červnu. Dnešní rusko-saúdské oznámení, že je nutné ji prodloužit až do března příštího roku, trhy překvapilo.
Ceny ropy stouply v asijském obchodování o 1,5 procenta. V evropském obchodování zisky rozšířily. Barel Brentu se po poledni (SELČ) obchodoval na londýnské burze ICE v Londýně vyšší o 2,9 procenta na 52,31 USD. Poskočení směrem vzhůru je patrné i v následujícím grafu za poslední tři obchodní dny. Futures na americkou WTI byly na burze Nymex ve stejnou chvíli vyšší o 3,03 procenta na 49,28 USD za barel.

Dařilo se ropným měnám jako mexické peso, kanadský dolar nebo jihoafrický rand. Ruský rubl dopoledne stoupl o téměř jedno procento do blízkosti 56,5 RUB za dolar. Ruské akcie rostly, index MICEX přidával dopoledne až zhruba 0,6 procenta, zisky ale postupně umazával. Index rozvíjejících se akciových trhů MSCI Em Index se vyhoupl na nejvyšší hodnoty od předloňského května.
Z nárůstu měly prospěch také evropské akcie, dařilo energetice a těžařským titulům.
Skeptici se budou dívat do Spojených států. Ty smluvní stranou ropného paktu nejsou a tamní těžaři se rostoucích cen strategické suroviny snaží využít. Americká produkce ropy se zvyšuje, v týdnu do 5. května byla nejvyšší od dubna 2015, jak ukazuje graf níže. Nejinak by tomu mohlo být i v následujících měsících. Aktivita na tamních vrtech totiž neutuchá. Oproti tomu americké ropné zásoby vykazovaly v posledních týdnech spíše sestupný trend.

Zdroj: EIA
Právě přetahovaná mezi Spojenými státy a OPECem, konkrétně mezi americkou ropnou aktivitou a úpěnlivou snahou ropného kartelu a kol. redukovat světové ropné zásoby, byla na trhu s ropou v posledních měsících zřejmě nejdůležitějším faktorem.
Zdroje: BBG, Reuters, EIA, Patria.cz