Za prvních pět měsíců letošního roku stát hospodařil s deficitem 18,7 miliardy korun. Je to samozřejmě podstatně horší výsledek než loni, nicméně v loňském roce rozpočtu soustavně pomáhaly miliardy z fondů EU, které extrémně nadlepšily rozpočtové hospodaření a nakonec i „způsobily“ první rozpočtový přebytek od roku 1996.
Letos je situace odlišná. Sice se z veřejných peněz stále příliš neinvestuje, čímž se brzdí čerpání výdajů, nicméně rozpočtovému deficitu se ČR navzdory silnějšímu ekonomickému růstu jen těžko vyhne.
Jestliže letos nemůžeme čekat dárek v podobě nadměrného přílivu peněz z EU, o to více musí rozpočet spoléhat na výběr daní. A jak se je tedy daří vybírat ve srovnání s plánem, respektive v porovnání se stejným obdobím loňského roku?

Za plánem zatím zaostává jak příjmová, tak výdajová strana. Za prvních pět měsíců je vidět především slabší výběr daně z příjmu fyzických osob, výběr DPH a spotřebních daní nižší, než by odpovídal pětiměsíčnímu plánu. U těchto daní ovšem existuje nemalá šance dohnat výběr ve zbytku roku, zvláště pak na jeho konci, kdy jsou prodeje v obchodech naprosto nejsilnější. Mírně zatím zaostávají i spotřební daně u zatracovaných cigaret, které měly letošní rozpočet obohatit o téměř 56 mld. korun, což včetně DPH z tabákových výrobků bude znamenat příjmy ve výši zhruba 72 mld. korun.
Nad plánem je prozatím výběr tzv. pojistného na sociální zabezpečení, které se v důsledku rekordní zaměstnanosti a rychlejšímu růstu mezd bude i nadále vyvíjet pozitivně. Nižší výběr daně z příjmu právnických osob nemá v tuto chvíli smysl komentovat, protože se vybírá čtvrtletně a tudíž ji uvidíme až v červnových číslech.

Za plánem nezůstává pouze příjmová strana, ale i ta výdajová. Prozatím největší úspory jsou vidět v kapitálových výdajích a konkrétně u financí určených pro Státní fond dopravní infrastruktury, což nenaznačuje nic jiného, než že se i letos asi horlivě stavět nebude. A vedle toho se nezdá, že by se zlepšilo čerpání peněz z fondů EU na konkrétní projekty. Vzhledem k tomu, jak si podnikatelská sféra zvykla na toto spolufinancování investic, to zatím nenaznačuje, že se letos zřejmě nedočkáme ani boomu privátních investic.
Celkově se rozpočet nijak dramaticky neodchyluje od plánu, který ovšem není nijak ambiciózní. Zdá se, že se stále příliš neinvestuje, což sice přispívá k dosažení lepšího výsledku rozpočtu, nicméně z hlediska další perspektivy ekonomiky (a při dané zanedbanosti infrastruktury) nelze hovořit o pozitivním trendu.