Více než 807 miliard Kč investoval během své existence do výstavby a obnovy svých elektráren či distribučních sítí. Velkou část těchto peněz spolykalo úsilí snížit vliv elektráren na životní prostředí. Nákupy podílů v tuzemských či zahraničních společnostech tvořily zhruba desetinu celkových výdajů.
Detailnější pohled na strukturu tuzemských investic do dlouhodobého majetku během čtvrt století jeho existence nabízí následující tabulka.

Na odsíření a modernizaci uhelných elektráren vynaložil polostátní podnik v 90. letech minulého století více než 110 miliard Kč. Šlo o první vlnu takzvané ekologizace. Přibližně stejnou částku zatím vynaložil na obnovu uhelných zdrojů. Tu podnik rozběhl před deseti lety. Do elektráren Tušimice, Prunéřov, Ledvice a paroplynových Počerad nalije během této dekády (2007-2017) celkem 100 miliard korun.
Celkové investice převýšily 883 miliard korun. Tato částka zahrnuje kromě výstavby a modernizace elektráren i nákupy podílů v Severočeských dolech a jiných aktivitách v tuzemsku i v zahraničí.
Během následujících let podnik čeká především menší investice do decentralizované energetiky, obnovitelných zdrojů a do dalších trendů energetiky budoucnosti. Člen představenstva Tomáš Pleskač v úterý v rozhovoru řekl, že skupina, kontrolovaná ze 70 procent státem, se zaměří na obnovitelné zdroje ve Francii, Německu, Beneluxu a příležitostně i jinde, třeba v Británii. V hledáčku mají být solární a větrné projekty, přičemž v roce 2020 chce podnik vytvářet dvojnásobně vyšší provozní zisk EBITDA z obnovitelných zdrojů. Loni tento ukazatel činil 3,4 miliardy Kč.
Zelenějším zdrojům se věnoval i v uplynulých letech. Postavena byla přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, řada malých vodních elektráren a dalších obnovitelných zdrojů. Za nejvýznamnější z nich firma považuje výstavbu největšího pevninského větrného parku v Evropě, v rumunské lokalitě Fântânele-Cogealac. Na francouzský trh obnovitelných zdrojů vstoupil podnik teprve nedávno, když za blíže neupřesněnou částku koupil devět projektů větrných farem.
V rámci jaderné energetiky v uplynulých dvaceti letech dostavěl první dva bloky elektrárny Temelín či zmodernizoval elektrárnu Dukovany a zvýšil její instalovaný výkon o více než 10 procenta. Obdobně vzrostl výkon Temelína.
Miliardy korun ročně investuje energetika do české distribuční sítě, jejíž část koupila v roce 2003. V rekordním roce 2009 proinvestovala 10,5 miliardy Kč.
Zdroje: ČEZ, Bloomberg, Patria.cz