Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Ifo na historickém maximu

Rozbřesk: Ifo na historickém maximu

27.06.2017 9:13
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Ani silnější euro, které zhoršilo postavení německých firem na světovém trhu, nijak neovlivnilo extrémně pozitivní naladění německých firem, a tak se tolik sledovaný index Ifo vypjal k novému historickému rekordu. Pomohlo mu především to, jak hodnotí tamní firmy v průmyslu, ve stavebnictví a v obchodě současný vývoj, který je z jejich pohledu nejpříznivější za celou dobu sledování těchto ukazatelů od roku 1991. Optimismus ovšem nepanuje pouze při pohledu na aktuální výsledky německých podniků, ale i pokud jde o jejich očekávání pro dalších šest měsíců. Tady sice až takový rekord nepadl, protože index dosáhl jen tříletého maxima, ale i to můžeme považovat za velmi slibný výsledek.

Pokud máme najít nějakou „vadu na kráse“ nejnovější nadílky dat z Německa, tak je to fakt, že o veškeré zlepšení nálad se za poslední měsíc postarali obchodníci. Ti si totiž jednoznačně užívají současné vlny domácí poptávky, díky níž německá ekonomika bezpochyby vykáže i velmi solidní výsledek za druhé čtvrtletí. Zvyšující se ochota tamních spotřebitelů po letech konečně utrácet posunovala německou ekonomiku nahoru už v loňském roce a rovněž letos je jedním z hlavních motorů ekonomiky. Jestli něco nahoru ani takto rostoucí spotřeba neposunuje, tak je to prozatím inflace. Navzdory rekordně nízké nezaměstnanosti, rostoucím mzdám, spotřebě atp. se ani v Německu inflace nechce probudit a naplnit tak očekávání ECB, která se ocitla v pasti své extrémně uvolněné měnové politiky. A když už inflace nevzniká ani v tak úspěšné zemi, těžko ji čekat od těch tradičně stále více zaostávajících členů euro-klubu.

Nejnovější várka dat z Německa může potěšit i české exportéry. Je totiž jen dalším potvrzením toho, že se v Německu nakupuje, investuje a vůbec, že tamní poptávka míří svižně nahoru. Je sice otázkou, jak dlouho ještě bude Ifo lámat rekordy, avšak na nějaké zpomalení to ani navzdory silnému euru zatím rozhodně nevypadá. Na druhou stranu, na inflaci taky zatím moc ne, tedy alespoň na tu spotřebitelskou, protože na jiných trzích – třeba na realitním – to vypadá v Německu podobně jako u nás.

TRHY 

CZK a dluhopisy

Koruna se včera v průběhu dne vzdala svých malých zisků a posunula se vůči euru k hranici 26,30. Asi jí moc nesvědčí fakt, že se zvyšováním úrokových sazeb v ČR to není až tak horké, jak předpokládala prognóza ČNB, která mimochodem se zvyšováním úrokových sazeb počítá vlastně nepřetržitě už poslední dva roky. Poprvé už k němu mělo dojít na začátku letošního roku (viz prognóza ze srpna 2015). Ale část trhu přece jen počítá, že se tento krok nezadržitelně blíží a že dokonce nastane už letos. 12 ze 14 analytiků na trhu věří, že se tak stane ještě do konce letošního roku. Aktuální inflační výhled ve srovnání s prognózou ČNB a k tomu zrelaxovaná politika ECB však až k tak rychlé akci vybízet nemusí.


EURUSD + zahraniční FX

Americká data dolehla na dolar. Ten měl sice nejprve navrch díky příznivému sentimentu na trzích, ale slabá data o objednávkách na zboží dlouhodobé spotřeby ho o zisky připravila.

Středoevropské měny využily příznivé situace na trzích, kdy poptávku po akciích doprovodil mírný pokles výnosů - v takové situaci se nejlépe se dařilo zlotému, když se měnový pár EUR/PLN přiblížil hranici 4,20.

Dnes v budou v centru pozornosti vystoupení centrálních bankéřů - promluvit by měl prezident ECB Draghi, guvernér Bank of England Carney a také šéfka Fedu Yellenová.

Akcie

Indexy Dow Jones a S&P 500 mírně rostly, když první zmíněný zavřel se ziskem 0,07 % a druhý uvedený ukončil obchodování se ziskem 0,03 %. Technologický index Nasdaq se naopak trápil a zavřel se ztrátou 0,29 %. Není tedy překvapením, že nejhorším sektorem a zároveň prakticky jediným ztrátovým, je ten technologický.

Mezi top 20 společnostmi podle tržní kapitalizace se v technologickém sektoru dařilo jen akcím IBM, Cisco a Oracle. Více s jak procentní ztrátou zavřely akcie firem Alphabet, Facebook a Nvidia. Nedařilo se ani společnostem jako Amazon (-0,97 %) a Tesla (-1,55 %). Na druhou stranu pozitivně se vedlo společnostem zaměřených na spotřebu a například Wal-Mart dokázal zavřít se ziskem 0,88 %.

Ropa

Cena ropy Brent včera sice mírně rostla, stále se však drží hluboko pod 50 USD/barel a nálada na trhu zůstává opatrná. To dokumentují i data o spekulativních pozicích ve futures kontraktech na ropu Brent a WTI, která za minulý týden ukázala nejméně optimismu mezi spekulanty za posledních 10 měsíců.

Dnes budou zveřejněna data API o amerických zásobách ropy za minulý týden, jež poskytnou trhu indikaci před oficiálními údaji EIA zveřejněnými zítra.

 

Čtěte více:

Rozbřesk: Brent pod 45 dolary, koruna odpočívá a Česko je stále víc zemí aut
22.06.2017 9:06
Růst české ekonomiky je i nadále úzce spojený s průmyslem, tedy předev...
Rozbřesk: Boj za vyšší mzdy je v plném proudu
23.06.2017 9:12
Stávka ve slovenském Volkswagenu ukazuje, že trh práce ve střední Evro...
Rozbřesk: Týden ve znamení blížících se prázdnin a ČNB
26.06.2017 9:14
Poslední týden před prázdninami se sejde ČNB. Pozornost bude upřená hl...
Superoptimismus německých firem & dobrá nálada v Česku
26.06.2017 10:51
Ještě před měsícem tolik sledovaný ukazatel Ifo překvapil růstem na še...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m