Íránci a konsorcium v čele s Totalem podepsalo smlouvu na rozvoj jejich podílu v největším plynovém poli na světě. Francouzská energetika se tak stává první západní společností tohoto sektoru, která po loňském zmírnění sankcí proti muslimské zemi hlásí návrat. Kontrakt v hodnotě 4,8 miliardy USD se uzavírá i přes nepřátelský postoj Washingtonu a navzdory tomu, že americký Senát nedávno schválil nové sankce vůči Íránu.
Jižní Pars je název iránské sekce největšího světového ložiska zemního plynu, které leží v Perském zálivu a o které se Írán dělí s Katarem. Je to stejné pole, které se v červnu stalo jedním z ohnisek sváru mezi Katarem a několika jeho arabskými sousedy. Saúdská Arábie přerušila obchodní styky s Katarem a viní emirát z toho, že je s jejím úhlavním nepřítelem Íránem zadobře.

Francouzské ropné společnosti připadne podíl 50,1 procenta v projektu, čínské CNPC 30 procent a íránské skupině Petropars 19,9 procenta. Předběžnou smlouvu na rozvoj Fáze 11 účastnické strany podepsaly už loni v listopadu. Definitivní kontrakt se podepisuje na 20 let a podle neoficiálních zdrojů z Totalu za příznivých podmínek.
„Tento projekt je v souladu se skupinovou strategií posilovat přítomnost na Blízkém východě a rozšiřovat její plynárenské portfolio,“ uvedl v prohlášení předseda a generální ředitel Totalu Patrick Pouyanné.
Stanovisko společnosti Patria Finance na společnost Total a výkonnost jejích akcií je pro klienty služby Investor Plus/Patria Plus k dispozici ZDE
Írán má podle Bloombergu největší zásoby zemního plynu na světě a je třetím největším producentem ropy z členů Organizace zemí vyvážejících ropu; podle americké agentury EIA je země světovou dvojkou, respektive světovou čtyřkou. Poté, co se loni v lednu zmírnily mezinárodní sankce uvalené na Írán kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu, stoupla tamní produkce ropy o třetinu. Ložiska plynu odhaduje společnost na 33 bilionu kubíků.
Díky novému kontraktu Íránci získají „určité diplomatické krytí ze strany Francie i Číny v případě pokusů o uvalení dalších sankcí,“ uvedl podle agentury Bloomberg Robin Mills z poradenské společnosti Qamar Energy v Dubaji. Investice by mohla pomoci zastaralému íránskému sektoru energetiky, který trpí chronickým podfinancováním.
Total investuje, ale je opatrný
v oblasti Jižní Pars působil už dříve, než ho protiíránské jaderné sankce přinutily v roce 2009 místo opustit. První fáze projektu zahrnuje vybudování 30 vrtů a dvou vrtných hlavic vedoucích dvěma podmořskými plynovody ke stávajícím pevninským zařízením, v druhé fázi mají vzniknout zařízení pro stlačování plynu. Náklady na první fázi se odhadují na zhruba 2 miliardy USD. se ovšem zavázel k počáteční investici ve výši 1 miliardy USD a odkázal se na přetrvávající rizika.
Na íránský domácí trh by měly první dodávky z tohoto projektu dotéct v roce 2021.
Akcie dnes na burze Euronext v Paříži rostly až o zhruba 2 procenta, od začátku roku jsou zatím nižší o více než 11 procent. Jejich vývoj na pařížské burze za posledních 5 let ukazuje následující graf:

Zdroje: , BBG, ČTK