Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína trhy tentokrát asi nezachrání

Čína trhy tentokrát asi nezachrání

07.07.2017 18:37

Je možné, že americká ekonomika dokáže opět pozitivně překvapit a ukáže se, že vrchol jejího současného cyklu ještě za rohem není. Je také možné, že expanze v evropské ekonomice udrží své otáčky a ECB zase udrží na uzdě své intuitivní výmarské reakce. A teoreticky je také možné, že japonská ekonomika se po desetiletích stagnace, či černonulového růstu zbaví svých strukturálních okovů a monetární stimulace jí potáhne do výšin dlouho nepoznaných.

Vyloučit nic z toho nelze, ale zatím to spíše vypadá, že na Spojené státy bychom se ohledně pozitivních překvapení na nějaký čas spoléhat neměli (viz mé příspěvky z minulého týdne). U Japonska asi už vůbec ne. Evropa je taková divoká karta. Čtenář k tomu jistě namítne, že tím výčet potenciálních lokomotiv táhnoucích globální ekonomiku nekončí. Ano, je tu samozřejmě ještě Čína. Ta sice bojuje s pověstnou pastí středních příjmů a komunisté se tam ambiciózně snaží skloubit vládu jedné strany s vládou trhu (tedy s vládou všech). Tyto strukturální problémy ale z pohledu trhů zatím stále nehrají velkou roli, pozornost je věnována zejména cyklu. A tak nejednou dochází k tomu, že dlouhodobě kontraproduktivní ždímání poslední kapky ekonomického růstu ze starého modelu, bývá považováno za pozitivum. 

Aktuální vývoj ale ukazuje, že ani čínský cyklus nyní optimismus na trzích živit nebude. Z následujícího obrázku je zřejmé, že od počátku roku nedokázala Čína trhy potěšit (PMI ve výrobním sektoru dosáhl vrcholu na přelomu let 2016/2017). Danske Bank sice poukazuje na to, že poslední data už šla proti dosavadními klesajícímu trendu a to podle banky omezuje riziko prudšího zpomalení čínské ekonomiky. Jak je ale patrné z projekcí v grafu zobrazených, banka se nedomnívá, že by se směr otočil vzhůru a pro zbytek roku počítá s dalším ochlazováním:

ch1

Hlavním tahounem očekávaného ochlazování průmyslové a ekonomické aktivity v Číně by měl být trh s bydlením a  s ním spojené investice. A v jádru věci pak to, že vláda ať chce, nebo nechce musí dávat stále větší důraz na stabilitu a menší na stimulaci. Čína by se tak měla z reflační globální síly stát opět faktorem deflačním. Mimo jiné proto, že na vývoj v její ekonomice reagují ceny komodit

Ze záplavy grafů, kterými Danske podporuje svůj pohled na další vývoj v Číně jsem vybral ještě ten, který obchází oficiální data často pochybné kvality. Jde o objem vyrobené elektřiny, který se v posledních týdnech dostal na nejnižší úrovně od roku 2015:

ch2

Jak Danske ve své analýze dodává, Čína obvykle předbíhá globální cyklus PMI o dva až tři měsíce. Jak jsem uvedl v úvodu, pozitivní překvapení určitě vyloučit nelze, zas a znovu mi ale nyní při pohledu na globální makroekonomický vývoj vychází, že v základním scénáři bychom v druhé polovině roku s nějakým velkým optimismem počítat neměli. Otázkou je, jak zareagují centrální banky. Lehké to mít nebudou, což je už nyní patrné na rostoucí tenzi uvnitř Fedu.

 

Čtěte více:

Trumpova obchodní nelogika
02.07.2017 7:13
Pozornost veřejnosti ve Spojených státech se soustředí na zdravotní pé...
McKinsey: USA mohou přilákat zpět průmysl, pracovní místa tím ale nevrátí
30.06.2017 11:31
Výzkumný institut konzultantské společnosti McKinsey dnes zveřejnil zp...
Množí se známky návratu do první poloviny roku 2016. Jak investičně reagovat?
03.07.2017 18:12
Významné centrální banky podle všeho stále věří v úspěšnou reflaci eko...
Čína pustila na trh dluhopisů zahraniční investory. Ti hned kupovali za miliardy
03.07.2017 11:54
Čína dnes spustila dlouho očekávaný systém Bond Connect, který propoju...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data