Americký akciový trh se chová jako vesmírná loď v seriálu Star Trek. Jeho cesta míří tam, kam se ještě nevydal žádný člověk předtím. Index S&P 500 dosahuje nových maxim, od března 2013 prodělal jen dvě větší korekce. Během předchozího býčího cyklu byl na neprobádané půdě jen 133 dní, ale nyní se nad dřívějšími maximy pohybuje už mnohem déle. Gravitační síly, které by ho táhly zpět, jsou ale minimální a této raketě zatím palivo nedochází, píše na svém blogu ekonom a investor Ed Yardeni:
Mezi fundamentální ukazatele, které s oblibou používám, patří fundamentální indikátor akciového trhu FSMI. Ten se během předchozích dní posunul na nová maxima a jeho korelace s vývojem celého akciového indexu je vysoká:

FSMI ovšem nefunguje jako vedoucí indikátor akciového trhu. Tak nefunguje nic, protože samotné akcie jsou vedoucím indikátorem. Je také součástí indexu vedoucích indikátorů LEI. Výše uvedený graf tak jen potvrzuje celkový směr, kterým se akcie vydávají, a je pravděpodobné, že býčí trend zůstává neohrožen.
FSMI se skládá pouze ze tří komponent, které odrážejí sílu či slabost domácí a globální ekonomiky. Jde o index spotřebitelské důvěry (čtyřtýdenní průměr) a můj Boom-Bust barometr. Ten se zase počítá jako index cen průmyslových komodit dělený počtem žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ceny komodit dosáhly dna na konci roku 2015 a od té doby posílily o 30 %. Ceny mědi dokonce v posledních dnech rostou téměř vertikálně.
Z druhého obrázku je zřejmé, že spotřebitelská důvěra vykazuje vysokou korelaci s valuací trhu. PE indexu S&P 500 se drží nad hodnotou 17, ale děje se tak na pozadí slušné spotřebitelské důvěry.
