Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Stratégové jsou ohledně dalšího růst trhu skeptičtí, investiční legenda ale dál sází na býka

    Stratégové jsou ohledně dalšího růst trhu skeptičtí, investiční legenda ale dál sází na býka

    07.10.2017 14:05
    Autor: Redakce, Patria.cz

    S tím, jak americké akciové trhy šplhají na nová maxima, roste u některých investorů pocit, že je třeba vše zabalit a stáhnout se do bezpečí. Ne tak legendární investor Laszlo Birinyi. Ten stojí v čele společnosti Birinyi Associates a jde proti těm, kteří zpochybňují udržitelnost současné rally a kteří radí prodávat. Birinyi naopak hovoří o tom, že index S&P 500 se do konce roku dostane až na 2 588 – 2 600 bodů, což je více než 3 % nad současnou úrovní. Pokud by se tak skutečně stalo, zisky za letošní rok by se pohybovaly kolem 16 %.

    Birinyi ve své poslední zprávě pro klienty píše, že nakoupil call opce na fond SPDR S&P 500 ETF, jehož hodnota se odvíjí od pohybu indexu S&P 500. Investor tak podle svých slov činí zejména kvůli přesvědčení, že stranou trhu zůstává stále velký objem hotovosti. Tato hotovost bude podle něj investována poté, co akciový trh investory přesvědčí o silném fundamentálním základu, na kterém stojí. Pomoci by k tomu měl zejména růst ziskovosti obchodovaných společností.

    Investorova nová sázka následuje po podobné, kterou učinil už v červnu. I tehdy nakoupil opce ve víře, že index S&P 500 se do konce září dostane na hodnotu 2 500 bodů. Aktuální vývoj mu skutečně dal za pravdu a jde o další důkaz toho, že trh by měl postoje a názory tohoto investora brát vážně. Koneckonců Birinyi byl mezi těmi, kdo dovedli odhadnout dno trhu v roce 2009 a od té doby akciím fandí, i když během jednoho z nejdelších býčích trhů v historii zaznívaly hlasy řady pesimistů a medvědů.

    Birinyi se svými doporučeními sám řídí a sází na ně. Dokazují to i zmíněné dva nákupy opcí, které dávají jeho odhadům dalšího vývoje na trhu větší váhu. Investor ve své zprávě klientům rozptyluje i obavy z toho, že by možný růst volatility na trhu mohl vyvolat korekci. Dává několik příkladů, kdy po podobných varováních volatilita skutečně vzrostla, ale akcie dál mířily nahoru. Investor nesouhlasí ani s mnohokrát zmiňovanými medvědími argumenty a měřítky, jako je cyklicky upravené PE. S jeho názory tedy nemusíme nutně souhlasit, ale brát je na lehkou váhu je nebezpečné.

    Optimisté nyní poukazují i na to, že čtvrté čtvrtletí bývá k investorům často vlídné. Existuje mnoho teorií, proč k tomu dochází, ale může jít i o prosté štěstí. Každopádně je faktem, že index S&P 500 za posledních osm let v období od října do prosince rostl sedmkrát. Barry Bannister ze společnosti Stifel Nicolaus & Coo svým klientům tento sezónní efekt připomíná, ale varuje je, aby jej brali pouze jako jeden z faktorů.

    Svůj cíl pro hodnotu indexu S&P 500 na konci tohoto roku Bannister zvedl na 2 600 bodů a příčinou je zejména fiskální plán Donalda Trumpa a silnější globální růst. Ovšem 10 z 18 stratégů na Wall Street se domnívá, že index uzavře pod 2 500 body a David Kostin z Goldman Sachs dokonce hovoří o 2 400 bodech. Podle něj na akcie dolehne snižování rozvahy Fedu, které se projeví růstem výnosů na dluhopisových trzích.

    Zdroj: Business Insider, Bloomberg


     

    Čtěte více:

    Začalo další utracení akciového býka centrálními bankami?
    30.06.2017 19:11
    Říká se, že je to čínské přání, respektive kletba, ale ve skutečnosti...
    Drží akciového býka při životě toto?
    04.08.2017 11:50
    Index DJIA překonal hranici 22 000 bodů, podle WSJ táhne trhy vzhůru ...
    Akciový býk se transformuje, oslabující akcie již investory nezajímají
    19.09.2017 10:38
    Vypadá to, že investoři již nechtějí nakupovat akcie, jejichž cena zko...
    Fed by chtěl akciového býka hýčkat ještě řadu let
    25.09.2017 18:58
    Při hodnocení současné mimořádně dlouhé fáze expanze americké ekonomik...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    08.08.2026
    8:41Víkendář: Trhy nemají rády prázdné řeči
    07.08.2026
    22:05Slabá data z trhu práce pomohla akciím  
    17:51Akcie v optimismu, průmysl v extrémním, dluhopisy neprotestují
    16:20UEFA vs. FIFA a „tajné plány vytvořené bezcharakterními lidmi, které mají pochybné přínosy pro samotný fotbal“
    15:35Akce Fedu se odsouvá, americký trh práce překvapil opět negativně
    14:46Vysychající řeky a ničivé požáry v Evropě. Klimatická rizika dopadají na průmysl, ekonomiku i finanční trhy  
    12:55Co je vlastně cílem americké centrální banky? Nasliboval toho Warsh příliš?
    12:35Po raketovém růstu přichází vybírání zisků. Zaměstnanci SpaceX prodávají akcie
    12:26Závěr týdne je pro akcie převážně pozitivní při vyčkávání na nová data  
    11:52ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    11:00Perly týdne: Zlato nahoru a SpaceX k 10 bilionům dolarů
    10:30Hlavní akcionář Volkswagenu je ve ztrátě, automobilku vyzval k rychlým opatřením
    8:59Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
    8:51Výsledky oznámily CSG a Gen Digital, Trump uvalil nová cla. Evropa zahájí opatrně  
    8:47Rozbřesk: Koruna po holubičím překvapení ČNB v defenzivě
    8:14CSG výrazně překonala odhady. Obranná divize táhne růst, výhled potvrzen
    5:50Srpen přeje dividendám. CNBC vybírá mezi aristokraty s růstovým potenciálem i pravidelným výnosem
    06.08.2026
    15:57ČNB ve vyčkávacím režimu, zvýšení sazeb ale zůstává dále ve hře
    15:31Zásoby plynu v EU jsou pro toto období rekordně nízké, ukazují data
    14:47Růst MercadoLibre akceleruje na 50 %. Podle trhu ale roste příliš draze  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data