Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Proč nezavládne žen-min-pi

Project Syndicate: Proč nezavládne žen-min-pi

26.10.2017 6:36

V dystopickém sci-fi filmu Blade Runner 2049 město Los Angeles za 32 let od současnosti vypadá hodně jako dnešní čínské megapole: šedivé, znečištěné a opanované výškovými budovami s blikajícími neonovými reklamami. Divák se nikdy mnoho nedozví o vnějším světě, natož o tom, v jaké měně se s inzerovaným zbožím obchoduje. Je stále dominantní americký dolar, převzala žezlo čínská žen-min-pi, nebo si globální převahu vydobyla některá jiná měna?

Prezident USA Donald Trump se zdá odhodlaný zajistit, aby se Amerika ze své světové vůdčí role alespoň částečně stáhla. Měna ale může zůstat celosvětově dominantní i poté, co její vydávající země ztratí hospodářskou, finanční a geopolitickou hegemonii, jako v případě britské libry v meziválečném období. Také dnes by svět měl očekávat, že americký dolar zůstane ještě dlouhou dobu hlavní rezervní měnou, užívanou k fakturaci a úhradám mezinárodních obchodů.

Z hlediska mezinárodní finanční diplomacie však postavení dolaru nemusí být tak pevné. Otázkou je, zda konec „dolarové diplomacie“, jejž předpovídá ekonom Barry Eichengreen, bude nutně znamenat vznik diplomacie žen-min-pi.

Tvůrci čínských politik si už od 90. let dělají naděje na rozvoj úlohy žen-min-pi v mezinárodním finančnictví s cílem upevnit geopolitické postavení Číny. V posledních letech čínské vedení vyvíjí soustředěné úsilí tuto ambici naplnit, zejména internacionalizací čínské měny.

Finance denominované v žen-min-pi však nejsou ani zdaleka připravené s dolarovými financemi soupeřit, natož je konkurenčně ohrozit. Ve skutečnosti jüan v mezinárodním finančnictví stále zaostává za dalšími rezervními měnami (americkým dolarem, eurem, japonským jenem a britskou librou) o tolik, že se mezinárodní měnová soustava v čele s žen-min-pi zdá do poloviny století zhruba stejně pravděpodobná jako dystopie ve stylu Blade Runner 2049.

Jedním z důvodů pokračující slabosti žen-min-pi v mezinárodním finančnictví je, že i přes značný pokrok od roku 2010 zůstává nedopečenou mezinárodní měnou. Mimo určené zahraniční trhy je žen-min-pi nelikvidní a nesměnitelná. Její váha v portfoliích mezinárodních investorů je tudíž nepatrná.

I samotná Čína používá žen-min-pi jen asi ve čtvrtině svého mezinárodního obchodu a její mezinárodní finance zůstávají denominované v dolarech. Nejcennější čínské akciové společnosti – Alibaba, Baidu a Tencent – jsou kotované v Hongkongu, kde jsou oceněné buď v amerických, nebo hongkongských dolarech. Konečně v dolarech je většina svižně se rozrůstajících čínských půjček a zahraničních investic.

Nejzávažnějším důvodem, proč nelze očekávat, že se v dohledné době vyvine mezinárodní finanční systém, jemuž by vévodila žen-min-pi, však tkví v tom, že čínští lídři nikdy neprojevili vytrvalé odhodlání rozvíjet jüan jako skutečnou alternativu k dolaru. Místo toho se drží kooperativního přístupu k reformě mezinárodní měnové soustavy, která by, argumentují, neměla záviset na žádné jednotlivé měně.

Podle Číňanů má být budoucnost mezinárodního měnového systému taková, aby bylo na výběr z více národních měn – co se týče fakturace, úhrad a alokace aktiv – a systém tak byl méně exponovaný vůči národní politice. Navíc jelikož by likviditu tvořilo víc centrálních bank a mezinárodní finanční centra by nabízela sloučené fondy těchto zdrojů, znamenal by takový systém nižší riziko hotovostních tísní. Čína už experimentuje s rozvojem zahraničních trhů s žen-min-pi v klíčových finančních centrech, aby tak překonala omezenou likviditu své měny.

Aby svět vytvořil systém opřený o více měn, musel by však provést dalekosáhlé reformy mezinárodních institucí. Právě na to poukázal guvernér Čínské lidové banky Čou Siao-čchuan, když ve svém projevu v roce 2009 zpochybnil názor, že zaručit fungování mezinárodní měnové soustavy mohou prostřednictvím dolaru jedině USA.

Jak Čou upozornil, oporou měnové dominance amerického dolaru jsou brettonwoodské instituce, vytvořené po druhé světové válce. Reforma mezinárodního měnového systému tedy znamená reformu řízení multilaterálních finančních institucí – což je argumentace, kterou Čína loni zdůraznila během svého předsednictví G20.

Jak budou ze světové scény ustupovat USA a bude krystalizovat multipolární globální řád, mezinárodní měnová soustava se dost možná transformuje – leč pravděpodobně ne v soustavu v čele s žen-min-pi. Ani Čína neočekává – ať už kvůli slabosti, která je vlastní jejímu mezinárodnímu finančnictví, anebo protože chápe, že skutečně mezinárodní měnu musí víc pohánět trhy, než by bylo možné u vládou řízené žen-min-pi –, že v brzké době nadejte věk diplomacie žen-min-pi.

Paola Subacchi je ředitelkou výzkumu pro oblast mezinárodní ekonomie v Chatham House a profesorkou ekonomie na Boloňské univerzitě.

Copyright: Project Syndicate, 2017.
www.project-syndicate.org

 

Čtěte více:

ECB: Euro mizí z mezinárodních úvěrů, forexu i dluhu, pevně sedí v rezervách
05.07.2017 20:13
Použití eura jako mezinárodní měny za poslední rok mírně kleslo. Důvod...
Nově technické analýzy či sloupky, měny na jednom místě na Patria.cz
23.07.2017 16:53
Inovovaná podoba technických analýz, nové sloupky nebo přehlednější sk...
V Itálii sílí snahy o zavedení paralelní měny
28.08.2017 17:43
O zavedení paralelní měny se v Itálii hovoří již nějakou dobu. Minulý ...
Benda (ČNB): Umím si představit hlas pro vyšší sazby v září či listopadu
13.09.2017 17:31
Česká národní banka může dále zvýšit úrokové sazby na zářijovém nebo ...
Project Syndicate: Informační technologie prohlubují nerovnost bohatství a příjmů
23.09.2017 18:01
Už déle než 30 let se nerovnost bohatství a příjmů v rozvinutých ekono...
Dolar a švýcarský frank ztratily pozici bezpečných měn. Co je nahradilo?
30.09.2017 15:34
Poptávka po takzvaných bezpečných měnách roste zejména v období, kdy s...
Dopouští se centrální banky obrovského omylu v hodnocení inflace a finanční nestability?
05.10.2017 7:44
Po poslední finanční krizi se centrální banky snažily bok po boku bojo...
Názor: Bitcoin je součástí systému a může se stát velkou hrozbou pro akcie
11.10.2017 15:21
Většina lidí vám ohledně bitcoinové bubliny asi řekne, že jde sice o z...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.08.2019
8:24Víkendář: Západ již nedokáže garantovat své hodnoty, ale mlčet by neměl
24.08.2019
15:34Očima byznysu: Nepravé maso a nepravé cigarety mohou mít leccos společného
7:37Víkendář: Postavili jsme si naleštěnou past. Je z ní cesta ven
23.08.2019
22:01Obchodní válka opět posílá trhy k zemi
17:48S nákupem zlata se odjakživa pojí obrovské riziko
16:47Čína zavádí cla a bankéři se zdráhají snižovat sazby. Závěr týdne svědčí dluhopisům, ale zle na tom nejsou ani akcie  
16:43Powell: Ekonomika USA si vede dobře. Fed bude konat, jak bude zapotřebí
15:37Perly týdne: Dividendy v nemilosti, zdroje jsou a u nás končí datové pohádky
14:39Střet se stupňuje: Čína uvalí na USA cla za 75 miliard dolarů, Trump velí americkým firmám z ní odejít...
13:03CNBC: Obří čínský dluh nelze dále ignorovat
11:24Berlusconi svádí bitvu s miliardářem o to, kdo se postaví Netflixu
10:57Začíná summit G7, v novém formátu bude jednat o nerovnostech
10:53Powell nemusí dodat kýženou podporu. Výnosy rostou a dolar sílí, akcie však zůstávají v klidu a rostou  
10:14Hasbro kupuje majitele Prasátka Peppy a míří do sféry médií
9:18Rozbřesk: Německé firmy pod tlakem klesajících zakázek
8:59Evropské burzy zřejmě otevřou v plusu, čeká se ale na Powella  
8:44Japan Tobacco International uvádí na český trh vlastní e-cigaretu
8:40Reuters: Boeing plánuje navýšit v únoru produkci 737
8:36Británie a Jižní Korea podepsaly dohodu o obchodu po brexitu
5:47Reich: Indický experiment naznačuje, co udělá s ekonomikou velký peněžní šok

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data