Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dopouští se centrální banky obrovského omylu v hodnocení inflace a finanční nestability?

Dopouští se centrální banky obrovského omylu v hodnocení inflace a finanční nestability?

05.10.2017 7:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Po poslední finanční krizi se centrální banky snažily bok po boku bojovat s příliš nízkou inflací a vysokou nezaměstnaností. Jejich rozhodování bylo poměrně jednoduché právě proto, že monetární stimulaci si vyžadovala jak nízká inflace, tak vysoká nezaměstnanost. Trhy tuto logiku chápaly a investoři vydělávali na růstu cen rizikových aktiv. Ze zpětného pohledu se nezdá, že na celé věci bylo něco složitého, píše na stránkách Financial Times známý investor a ekonom Gavyn Davies. Dodává však, že nyní se situace významným způsobem mění.

Změna spočívá v tom, že inflace se v řadě vyspělých zemí stále pohybuje pod cílem, ale zároveň již bylo dosaženo plné zaměstnanosti. V takové situaci již centrální banka musí čelit protichůdným argumentům a nastavení její politiky je složitější. Její komunikace se pak může stát matoucí a její strategie se může měnit bez většího varování. V zemích jako Kanada, Švédsko, Maďarsko či Polsko jsou centrální banky dokonce viněny z nekonzistentní politiky, která ekonomice škodí. 

Fedu se podobná kritika většinou vyhýbá, ale i on má před sebou těžkou volbu. Zdá se, že je rozhodnutý normalizovat svou politiku i přesto, že se inflace drží nízko. Někteří ekonomové tíhnoucí ke keynesiánství ovšem tvrdí, že normalizace není nutná a zbytečně zvyšuje rizika, kterým americké hospodářství čelí. Jiní namítají, že nízká inflace je výsledkem strukturálních faktorů včetně globalizace a technologického pokroku. Ti požadují, aby centrální banky svou politiku i přes mírné deflační tlaky utahovaly a udržely tím finanční cyklus pod kontrolou. Mezi ně patří i Claudio Borio z Banky pro mezinárodní vypořádání BIS. 

Janet Yellenová podle vlastních projevů stále odmítá uvěřit, že by nízká inflace byla pro centrální banky dlouhodobým problémem. Je přesvědčena, že Phillipsova křivka je stále relevantní a mzdová a následně i cenová inflace budou časem růst. Nedomnívá se tedy, že by Fed čelil nějakému velkému dilematu a monetární politika může být postupně normalizována. Nicméně si nemyslí, že by sazby musely růst kvůli udržení finanční stability. To vše dohromady znamená, že pokud by se inflace navzdory očekávání Yellenové nezvedala, sazby by mohly zůstat níže. Vcelku jde o pohled, který odpovídá střednímu ekonomickému proudu, který v centrálních bankách převažuje. 

Claudio Borio z BIS ovšem zastává alternativní názor. Ve svém projevu, který zazněl minulý týden a který on sám označil za provokativní, popsal velmi rozdílný obrázek světové ekonomiky. Podle něj již Phillipsova křivka relevantní není a nízká nezaměstnanost tudíž už nebude mít takový dopad na inflaci jako dříve. Inflaci podle něj tlačí dolů strukturální změny v ekonomice, jako je příliv levné pracovní síly z rozvíjejících se zemí, rozvoj globálních výrobních vertikál a technologie, které zvyšují transparentnost trhu a snižují tržní sílu prodejců. Tyto faktory by měly vést k dlouhodobému mírnému poklesu inflace a centrální banky by se s ním měly smířit. 

Borio navíc tvrdí, že centrální banky popsané změny zatím nechápou a nízká inflace je vede k mylnému názoru, že je třeba uvolněné monetární politiky a stimulace. Tato politika ale vede k akumulaci dluhů a následně k destabilizaci reálné ekonomiky ve chvíli, kdy nastane monetární kontrakce. Banky by tak měly stimulaci ukončit co nejdříve. Ekonom se dokonce domnívá, že neplatí ani obecně přijímaná logika změn v neutrálních sazbách. Ta říká, že reálné sazby nejsou v delším období závislé na monetární politice, protože ta ovlivňuje jen nominální proměnné. Borio ovšem tvrdí, že pokud je inflace na monetární politice nezávislá, snížení nominálních sazeb vede i k poklesu těch reálných. Centrální bankéři to interpretují jako pokles neutrálních sazeb, což je vede k ještě většímu uvolnění politiky. Výsledkem je ovšem finanční nestabilita. 

Zdá se tedy, že jak Yellenová, tak Borio jsou pro utaženější monetární politiku, ale jejich důvody jsou rozdílné. Yellenová se domnívá, že inflace se postupně zvedne, finanční trhy ale riziku vážné nerovnováhy nečelí. Podle Boria by ale zřejmě mělo dojít k prudšímu zvýšení sazeb, a to bez ohledu na vývoj inflace, aby se finanční cyklus nevymkl kontrole. Pro další zvýšení sazeb v USA tyto rozdíly nemusí hrát zase takovou roli. V delším období je ale jejich význam obrovský, a to i ve vztahu k vývoji na finančních trzích. 


 
 

Čtěte více:

Česká inflace v srpnu stagnovala. Tlak na růst cen se ale nemírní
11.09.2017 9:42
Srpnová inflace skončila podle očekávání, když spotřebitelské ceny m...
Americká inflace znovu sahá po dvou procentech. Sázky na Fed porostou
14.09.2017 15:00
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se za srpen zvedly o 0,4 proc...
Rozbřesk: Evropská inflace se probouzí, i když celkem pomalu
19.09.2017 9:16
Pokud bude chtít ECB oddalovat konec své extrémně uvolněné politiky, n...
Yellenová: Fed se mohl mýlit v předpovědi inflace, s její úrovní je nespokojen
27.09.2017 8:37
Americká centrální banka (Fed) je znepokojena přetrvávající neobvykle ...
V Evropě stoupají ceny energií i potravin. Celkově ale inflace zůstává za odhady
29.09.2017 11:27
Spotřebitelské ceny v eurozóně se v září meziročně zvýšily o 1,5 proce...

Váš názor
 •  
  05.10.2017 10:28

  Zajímavé , tuší někdo jak dál ? Soudruzi ekonomové se možná mýlí , na trhu nejsou technicky vzdělaní soudruzi , nejsou soudruzi svářeči , řidiči , řezníci , zedníci a mnoho dalších profesí . Naproti tomu máme dostatek soudruhů právníků , soudců ,žurnalistů, politologů , sociologů , učitelů , památkářů , úředníků všeho druhu na všech stupních . Nejsou žádní učni , ani učiliště , ale máme hodně středních a vysokých škol ze kterých vylézají vzdělanci různých nepotřebných oborů .Co myslíte soudruzi , bude to k tomu budoucímu blahobytu stačit ?
  XYZ
 •  
  05.10.2017 8:58

  argument, že nízká inflace odkládá spotřebu zřejmě neplatí.....nízká inflace a máme plnou zaměstnanost, kde jenom soudruzi ekonomové udělali chybu? Pořad nechápu modlu inflaci 2%??? může mi někdo napsat logické zdůvodnění?
  abc
  • abc
   05.10.2017 10:42

   nejsa ekonom, asi tě neuspokojím, ale: Samotná velikost inflace nic neřeší, pokud není přes dvě procenta, její velikost však ukazuje zda je či není ekonomika v rovnováze. Dvě % jsou horní hranice rozlišovacích schopností normálního člověka. Záporná či vyšší inflace ho už vyzývá k nějaké akci. V ekonomikách kde většina obyvatelstva žije ze dne na den (kupuje jen co potřebuje) je však míra inflace jenom pouhé číslo.
   lime
  • Jistě
   05.10.2017 10:37

   Soudruzi z fedu si to myslí tak je to pravda
   Xxx
Aktuální komentáře
16.09.2019
9:54Růst průmyslových cen setrval na 2,1 %, v zemědělství zbrzdil
9:33Český výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV získal licenci na obchod s vojenským materiálem
9:11Rozbřesk: Panika na ropném trhu: útok na Saúdskou Arábii žene cenu ropy vzhůru
8:42Trhy v Evropě začnou poklesem po útocích na ropu v Saúdské Arábii  
8:20ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 1,7 miliardy na 45,6 mld. Kč
8:18Průmyslová výroba v Číně rostla nejpomaleji za 17 a půl roku
8:16Ceny ropy prudce vylétly po útoku na infrastrukturu v Saúdské Arábii
6:12VoxEU: Několik podstatných poznámek ke stimulaci vládními investicemi
15.09.2019
11:14Víkendář: Život zabijáka planety
14.09.2019
16:43Ekonomové budují národ, stát, kapitalismus
8:18Víkendář: Bereitschaftspotential – když se mozek chová jako akciový trh
13.09.2019
22:01Wall Street v pátek rekordy nepřekonala. Dow Jones rostl 8.den
17:39ECB, stimulace a zakrnělá kreativně destruktivní ruka trhu
17:05Banky vpřed - závěr týdne svědčí finančnímu sektoru. Výnosy rostou, euro 1,11 neudrželo  
16:46Londýnská burza odmítla nabídku na převzetí od hongkongské HKEX
15:53Jakub Lukáš: Pražská burza nabízí zajímavé úrovně pro vstup do pozice
13:54FT: Křetínský není připraven podepsat dohodu s novináři Le Monde
13:51Perly týdne: Dluhy u 2 000 % HDP, záhada přírodních zdrojů a velbloudi v EET budou
13:47Čína asi osvobodí od dodatečných cel sójové boby a vepřové z USA
13:46Německé ministerstvo chce dát 75 miliard eur na podporu elektromobilů a rozvoj železnic

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index