Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kam bude letos kráčet globální energetika

Kam bude letos kráčet globální energetika

10.1.2018 6:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Nick Butler z Financial Times se domnívá, že každá země na světě se sice nachází ve specifické situaci, ale i přesto se dá hovořit o čtyřech základních faktorech a otázkách, které budou v letošním roce ovlivňovat světovou energetiku. Na prvním místě jde o stabilitu Saudské Arábie. Pokud by totiž došlo k destabilizaci v této zemi, ovlivnilo by to nejen Asii, kam proudí většina jejích exportů, ale celou globální ekonomiku.

Korunní princ Mohammed bin Salman má pravděpodobně situaci ve své zemi pod kontrolou, ale přece jen je to neobvyklý a křehký způsob kontroly, který stojí i na uvěznění desítek podnikatelů a členů královské rodiny, koncentraci moci v rukou jednotlivce a mohutné PR kampani, která přesvědčuje celý svět, že Mohammed bin Salman je moderně smýšlejícím liberálem. Tomuto příběhu určitě nevěří třeba v Jemenu, a vlastně i na celém Blízkém východě.

Za plány na budování supermoderních měst stojí zčásti starý známý náboženský fanatismus namířený proti šíitským komunitám v celém regionu, a zejména v Iránu. Takže nestabilita se v této oblasti opravdu vyloučit nedá. Největším rizikem je ozbrojený konflikt mezi Saudy a Íránci, kterému se obě země doposud vyhýbaly, ale který by v případě svého vzniku mohl ohrozit celý mezinárodní obchod s ropou.

Druhou otázkou je rychlost, s jakou poroste těžba z břidlic v USA. V roce 2017 se zvýšila asi o 600 000 barelů za den. A nedávný růst cen ropy učinil většinu projektů v USA opět ziskových. Těžba roste a pokud by se v roce 2018 zvýšila podobně jako v roce předchozím, vyvážila by téměř celé snížení těžby v zemích OPEC. Takže ty by svou těžbu musely snižovat ještě více, nebo by došlo k poklesu cen ropy.

Třetí otázka se týká Číny, která v posledních letech dokázala slušně růst i bez toho, aby se prudce zvyšovala její spotřeba energií. Ekonomický růst byl pravděpodobně nižší, než ukazovala oficiální čísla. Tamní vláda totiž nerada přiznává, že i její hospodářství se nevyhne recesím a boomům. I tak ale platí, že růst už není tak energeticky náročný. Pokud by měl tento trend přetrvat, projevilo by se to na globální poptávce po energiích včetně ropy, plynu a uhlí. A také na emisích oxidu uhličitého.

Poslední otázka je možná nejdůležitější: Jak rychlý bude růst obnovitelných energií? V posledních letech došlo ke znatelnému poklesu jejich nákladů a zároveň ke zvýšení nabídky. Větrníky se přibližují bodu, kdy jsou plně konkurenceschopné i bez dotací, daří se i solárním elektrárnám a IEA tvrdí, že náklady v tomto segmentu klesly od roku 2010 o 70 %. Problémem pro celé odvětví obnovitelných energií je jeho roztříštěnost, existuje tu velký počet malých společností, z nichž některé jsou zakládány hlavně proto, aby získaly dotace. Letošní rok ukáže, zda se to změní a zda větší koncentrace pomůže zvýšit konkurenceschopnost vůči uhlí a dalším fosilním palivům.

Zdroj: FT

 
 

Čtěte více:

Norská ropná rána Saúdské Arábii
27.11.2017 6:51
Ze Saúdské Arábie poslední dobou nechodí právě nejlepší zprávy. Z Nors...
Větrníky dokončily zezelenání Googlu
2.12.2017 13:21
Firma Google nasmlouvala nákup dalších 535 MW elektrické energie z vět...
Uhlí je v Německu pořád králem
18.12.2017 16:31
Uhlí v Německu pořád kraluje. Tamní větrné turbíny sice letos poprvé v...
Jak by také mohla vypadat revoluce v energetice
2.1.2018 14:12
O loňském spektakulárním nárůstu bitcoinu si povídají možná i vrabci n...

Váš názor
 •  
  10.1.2018 8:10

  Saúdská Arábie je islámská absolutní monarchie. Základem právního systému je šaría. Eurounijní soud pro lidská práva islámské právo šaría (nedílná součást islámu, vč. halal apod) prohlásil za NEDEMOKRATICKÉ A S DEMOKRACIÍ NESLUČITELNÉ A ODPORUJÍCÍ LIDSKÝM PRÁVŮM. Bylo to prohlášeno v rozsudku Eurounijního soudu pro lidská práva z 13. února 2003. Nemuslimským obyvatelům je odpírána svoboda vyznání. Stejně tak není dodržována svoboda shromažďování ani svoboda projevu. Přístup k internetu je regulován. Human Rights Watch poukazuje na odsouzení v nespravedlivých soudních procesech, týrání vězňů, diskriminaci žen a nucení k předčasnému manželství. V zemi funguje Výbor pro podporu ctnosti a bránění neřesti, náboženská policie, která nevybíravými a často brutálními způsoby dohlíží nad dodržováním náboženských předpisů. Politické opozici a lidem podezřelým z terorismu hrozí svévolné zadržení a nespravedlivé odsouzení. Mezi tresty patří např. rány holí nebo useknutí končetiny. Trest smrti může být udělen např. za čarodějnictví, zřeknutí se islámu, cizoložství, loupež nebo pašování drog. Zahraniční pracovníci nemají sociální, politická, kulturní ani ekonomická práva.[61] V zemi je zakázána činnost politických stran a odborových organizací,[57] nicméně existují domácí i zahraniční opoziční hnutí, z nichž nejvýznamnější jsou sunnitští extrémisté, liberalisté a ší'ité. Vláda se se smíšeným úspěchem snaží opozici potlačovat. Režim důkladně kontroluje všechny aspekty veřejného života občanů. A co na to Antifa?
  ZYX
  •  
   10.1.2018 8:53

   Arabové by Antifu přivítali podle práva šaria. V tom lepším případě by nástrojem těchto radikálních islámských fanatiků byla pořádná sukovice v ruce. V tom horším by sukovici nahradila mačeta.
   bambiriáda
   •  
    10.1.2018 10:08

    Zřejmě Antifa považuje režim v Arábii za nefašistický a demokratický. A její zdejší ochránci stejně jako Antifa sama, vidí fašismus pouze v Evropě a USA.
    ZYX
    •  
     10.1.2018 11:00

     A co na to Bartoš (Piráti)? Pobíhá také v Saudské Arábii stejně jako v ČR před transparenty Antify "uprchlíci vítejte, nacionalisté táhněte"? Nebo tam snad fašismus nevidí?
     ZYX
     • Dvojtečka, VM
      10.1.2018 12:12

      A co na nečinnost Antify říkáte ve vztahu k radikálnímu islámu a uplatňování práva šaria v praktickém životě Saudské Arábie?
      major
Aktuální komentáře
23.7.2018
17:17Summary: Odborové problémy Ryanair a záhada Halliburtonu
17:17Pokud Fed uvěří v „tentokrát je to jinak“, recese může zaklepat na dveře v roce 2020
17:05Japonsko probudilo obavy z měnového utahování. Koruně téma sazeb pomáhá  
16:53Německá pochvala nadnáší Thyssenkrupp, překvapivé Hasbro si připisuje rekordní růst  
16:31Analytici: CME zřejmě ohlásí za 2Q růst jádrového zisku o 14 %
15:46ČNB: Banky čekají nižší zájem o úvěry na bydlení
15:35Co jsem se naučil za 40 let investování...
15:08Tesla (-3 %) prý chce po dodavatelích zpět část vyplacených peněz
13:40Týdenní výhled: Nejkritičtější týden výsledkové sezóny a setkání Trumpa s Junckerem  
11:50Bitcoin má skrytou vadu, která může vést k jeho kolapsu
11:36Ryanair snížil zisk a v létě očekává propad příjmů z letenek
11:03Koruně nepomáhá komentář z ČNB, hlavní měny se na úvod týdne konsolidují  
10:37Prahu do zeleného posunuje Erste, Lufthansa klesá po výsledcích Ryanair  
10:34Aktualizovaný výhled Patrie na rok 2018: Shrnutí nejdůležitějších faktorů  
10:05Komerční banka,a.s. Aktuální informace o struktuře hlavních akcionářů
9:19Rozbřesk: Trump kritizuje slabý juan a euro, nit nenechal suchou ani na Fedu
8:59Hampl: Otázka dalšího růstu sazeb bude letos aktuální. Benda: Prostor k debatě vidím už v srpnu  
8:29Fiat Chrysler změnil šéfa. Nemocného Marchionneho nahradil Mike Manley
8:24G20: Globální růst je méně synchronizovaný, více nejistý
6:16Brexitovská krize nabírá na obrátkách. Přijde „BINO“?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů