Aktualizováno Index spotřebitelských cen ve Spojených státech se za duben posunul o 0,2 procenta výš oproti březnu. Jádrový index stoupl pouze o 0,1 pct a obě čísla mírně zaostala za odhady. Meziroční inflace ve spotřebitelských cenách lehce stoupá na 2,5 pct, zatímco jádrová stagnuje na 2,1 procenta.
Hlavním zdrojem zrychlování cen jsou energie, konkrétně benzín a topný olej, kde se projevuje efekt zdražující ropy. Zde sledujeme meziroční nárůst cen o 13,7, respektive 22,6 procenta. Potraviny inflaci spíše tlumí. V rámci jádrového indexu se dražší pohonné hmoty začaly výrazněji projevovat v cenách dopravy, stoupají také ceny bydlení. Naopak pokles sledujeme u cen aut.
Ačkoli není jádrová inflace nějak nízko, dál nezrychluje, což je lehké zklamání. Vedle slabšího růstu mezd či dalších cenových statistik je to totiž indikace, že inflační tlaky z domácí ekonomiky nesílí příliš výrazně. V souvislosti s ropou zůstáváme stále převážně u primárních efektů na inflaci, které centrální banku nevyburcují k rychlejšímu utahování sazeb.
Sázky na agresivnější postup Fedu zůstávají poměrně vysoko - tábor počítající s celkově čtyřmi zvýšeními sazeb během letošního roku je zhruba stejně velký jako ten, který čeká zvýšení pouze tři. Očekávání by se ale měla posouvat směrem dolů, tedy k menšímu počtu. Důvodem jsou data i pevný postoj Fedu.
Vzhledem k tomu je zde prostor pro korekci amerických výnosů, které se i s přispěním dnešních dat vracejí pod 3 procenta (10Y). Také dolar by podle nás měl přerušit svou úspěšnou sérii a spolu se změnou očekávání o Fedu své zisky korigovat. Ztráty dolaru po dnešních datech by mohly být začátek.
