Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Pomůže koruně rychlý růst mezd?

Rozbřesk: Pomůže koruně rychlý růst mezd?

04.06.2018 9:12, aktualizováno: 4.6. 9:59
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Aktualizováno

Česká koruna se dostala v posledních týdnech pod tlak zejména proto, že část zahraničních hráčů si začala “balit kufry”. Propady rozvíjejících se trhů nastartovaly odliv ze spekulativnějších pozic včetně těch, ve kterých řada hráčů sází na zisky koruny. Zahraničních “horkých“ peněz jsou přitom v Česku odhadem stále desítky miliard eur. Jejich další eventuální odliv přitom nemusí mít kdo vykompenzovat – podle průzkumu ČNB je zajištěnost českých exportérů na historických maximech. Pokud by tedy šel strach na globálních trzích opět vzhůru, nezbývá koruně než čekat na to, zda to nebude vadit ČNB a nebude chtít buď rychleji zvyšovat sazby anebo rozprodávat devizové rezervy.

To se může stát, pokud ČNB bude dostávat další díly do skládačky, ukazující na silné domácí inflační tlaky. Takovým dílem mohou být i dnešní silné mzdy.Mzdy jsou v tuto chvíli jedním z nejdůležitějších čísel ukazujícím, jak silné inflační tlaky jdou z přehřívajícího se trhu práce, kde každým měsícem přibývají nová volná pracovní místa, která se zaměstnavatelům nedaří obsadit (viz graf níže). Čísla za první kvartál ještě překonala již tak optimistická očekávání centrální banky – mzdy zrychlily meziročně na 8,6%.To může posíli jestřábí hlasy v ČNB a “slabá” koruna může začít daleko více “vadit”.

001 

Již v tuto chvíli kvůli slabší trajektorii kurzu koruny počítáme s tím, že centrální banka zvýší sazby již na zářijovém zasedání (a ne na konci roku – původní scénář). Kombinace slabé koruny a silných mezd ovšem nakonec může dostat do hry i srpen, kdy dostanou centrální bankéři na stůl novou prognózu.



TRHY

CZK a dluhopisy

Česká koruna v tomto týdnu dostane první várku tvrdých čísel za druhý kvartál (průmysl, maloobchod), ale především klíčový výsledek mezd za první kvartál. Pokud se potvrdí relativně optimistické předpoklady centrálních bankéřů a mzdy zrychlí nad 8 %, mohla by “slabá” koruna začít centrálním bankéřům vadit. To by na českou měnu mohlo mít časem pozitivní dopad – za předpokladu, že znovu nezačne narůstat napětí na rozvíjejících se trzích. 


Zahraniční forex

Německá kancléřka se o víkendu rozhovořila o evropských záležitostech, přičemž z toho vyplynulo, že na jedné straně jednoznačně odmítá úvahu nové italské vlády o odpuštění dluhů, které drží ECB, ale na straně druhé se pozitivně vyslovila k myšlence vzniku Evropského měnového fundu. Ten by měl vzniknout na půdorysu stávajícího evropského stabilizačního mechanismu a měl by podle kancléřky poskytovat jak dlouhodobé půjčky na strukturální reformy, tak krátkodobé půjčky pro země, které čelí přechodným (makroekonomickým) potížím. Připomeňme, že toto téma na začátku rozehrál francouzský prezident Macron, přičemž spekulace, že se toto řešení bude líbit Německu, vynesly eurodolar až nad hladinu 1,25. Vznik EMF by totiž částečně uvolnil ruce ECB k nezávislejší měnové politice. Z tohoto důvodu může euro dále mazat ztráty, byť je třeba přiznat, že evropská myšlenka vzniku EMF se nyní komplikuje o méně kooperativní vládu v Itálii.

Ropa

Ropa Brent startuje nový týden mírným poklesem a drží se tak pod hranicí 77 USD/barel, kde zakončila i minulý týden. Ten se nevyvedl severoamerické WTI, která v důsledku přetrvávajících logistických bariér odepsala tři procenta a poklesla pod 66 USD/barel, nejnižší hodnotu od začátku dubna. Produkce ze Spojených států – zejména z oblastí těžby tzv. břidlicové ropy – bude přitom dále nabíhat zvýšenou rychlostí, o čemž svědčí další zvýšení aktivity amerických producentů. Ti za poslední týden přidali další dvě aktivní vrtné soupravy a s celkovými 861 jich mají nejvíce od března 2015.

Aktuální týden nabídne na ropném trhu zejména tradiční data o zásobách, v úterý od API a ve středu od EIA. V pátek pak přijde na řadu aktivita amerických producentů. Již další týdny však budou doslova k prasknutí důležitými událostmi (reporty ropných agentur), které vyvrcholí 22. – 23. června jednáním skupiny zemí OPEC+ ve Vídni.


 

Čtěte více:

Víkendář: Euro je pro Evropu přínosem a Italové by se pořádně podívat na pravidla hry
02.06.2018 10:37
Viceprezident Evropské centrální banky Vítor Constâncio v této institu...
Evropa jen škobrtla?
01.06.2018 18:19
Ještě na počátku letošního roku se hovořilo o značně synchronizovaném ...
Financial Times: Vraťme Ameriku do roku 1929
03.06.2018 15:33
Republikánský senátor Ben Sasse to vyjádřil nejlépe: Vraťme Americe je...
Mýtus stárnoucí společnosti
04.06.2018 6:36
Ekonomové již dlouho varují, že stárnoucí obyvatelstvo industriálních ...
Technická analýza: Euru i koruně pomáhají dlouhodobé technické podpory
01.06.2018 18:13
Koruna se dostala na nejvyšší úrovně od konce minulého roku a teď už b...
Francie vítá komentář Merkelové k reformám eurozóny
04.06.2018 8:36
Úřad francouzského prezidenta přivítal komentář německé kancléřky Ange...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC