Kurz čínské měny od dubna letošního roku ztrácí 9 % a dostává se tak do popředí pozornosti trhů, ekonomů a politiků. Tohoto oslabení si všímají i analytici francouzské banky Natixis a snaží se najít pravou příčinu tohoto stavu.
Vývoj kurzu renminbi k dolaru shrnují následující grafy. Mezi lety 2014 a 2016 probíhalo jeho oslabování, což úzce souvisí s uvolněním omezení na tok kapitálu do zahraničí. Tyto kontroly byly následně opět zavedeny a nastalo období posilování čínské měny. Na jaře letošního roku ale znovu přišla prudké depreciace i přesto, že omezení toku kapitálu stále trvá.

Natixis se v první řadě ptá, zda za současným vývojem nestojí obnovený zájem čínských subjektů o zahraniční aktiva, který by i přes omezení toku kapitálu táhl kurz renminbi dolů. Další dva grafy ukazují anualizovaný vývoj toku kapitálu a přímých investic. Odliv kapitálu v roce 2018 sice nedosahuje rozměrů z let 2015 a 2016, nicméně i tak je významný. A to i přes zmíněné přetrvávání administrativních omezení toku kapitálu ze země. Natixis pak poukazuje na to, že do Číny proudí opět velký objem přímých investic a celkový odliv kapitálu je tak způsoben obrovským objemem finančního kapitálu:

Oslabování kurzu renminbi by mohlo být vyvoláno i zhoršováním zahraničního obchodu. Podle Natixisu má ale tento faktor jen omezený dopad. V neposlední řadě je pak důležitá otázka měnové strategie vlády. Natixis v této souvislosti poukazuje na klesající devizové rezervy, které naznačují, že vláda se snaží depreciaci měnového kurzu tlumit namísto toho, aby ji podporovala či dokonce vyvolávala. Celkově se proto zdá být rozhodující odliv kapitálu, který je zřejmě tažen růstem amerických sazeb relativně k sazbám čínským.
Zdroj: Natixis