Aktualizováno Obchodníci s ropou měli v úvodu týdne obavy převážně z medvědích faktorů ovlivňujících cenu černého zlata, jako jsou rostoucí zásoby ropy a zpomalení globální ekonomiky v důsledku obchodní války. Nejsledovanější událostí se ovšem stalo obnovení protiíránských sankcí ze strany USA, které navazuje na květnové rozhodnutí o vypovězení jaderné smlouvy s Íránem. Následný doprovodný tweet amerického prezidenta hovoří za vše: „Kdokoliv bude podnikat s Íránem, nebude podnikat s USA“.
Uvalení sankcí na vývoz pátého největšího exportéra ropy na světě mělo logicky za následek pozitivní sentiment, který v pondělí vyústil v cenu těsně pod hranicí 70 USD za barel. V býčím trendu vyzněla také úterní reportovaná data agentury API, která oznámila pokles zásob o 6 milionů barelů (očekával se nárůst o 5,59 milionů barelů). Kombinace pozitivních zpráv ohledně omezení produkce nafty (Írán, Libye, Venezuela) spolu s poklesem zásob a negativními zprávami v podobě navyšující se produkce kartelu OPEC má za výsledek současnou stabilizaci cen ropy. Ostře sledovaný tak bude dnešní report agentury EIA, který nám více napoví, jakým směrem se bude ropný sektor nadále ubírat.
USOil: Obchodování ropy WTI se po jednorázovém skoku z minulého týdne obešlo bez výraznější volatility. Investoři si tak vybrali oddechový čas, která má za následek ustálení grafu v úzkém pásmu 68 – 70 USD. Případné proražení rychlejšího 50denního klouzavého průměru 100denním by indikovalo nastoupení medvědího trhu.
