Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tesla a nejlepší investiční tah historie

Tesla a nejlepší investiční tah historie

15.08.2018 18:29

Ze společnosti Tesla už se stala pevná součást finančně-mediální zábavy. Její poslední epizoda se točí kolem úvah a plánů pana Muska, že společnost stáhne z trhu. Následně bylo možné zaznamenat třeba názor jednoho z investičních stratégů, podle kterého by takový krok mohl být indikací blízkého vrcholu trhu, protože by značil vrchol optimismu, po kterém už je jen jedna cesta, a to směrem dolů. Nechci nosit dříví do lesa, ale pár poznámek bych k dalšímu dílu Tesla story měl.

Stránky FTAlphaville určitě nelze podezřívat z toho, že k Tesle a panu Muskovi chovají přílišnou náklonnost. Prostě se tam z nějakého důvodu rozhodli, že na nich budou hledat a najdou každou blechu. Od čtenáře to vyžaduje trochu vybírat, která kritika a sarkasmus je jen pro pobavení, a co má svůj význam. Každopádně je pozoruhodné, že na FTAlphaville téměř přesně před dvěma měsíci napůl vážně psali o tom, že konečným Muskovým cílem je stáhnutí Tesly z trhu. Týden se s týdnem sešel a šéf Tesly o tom píše na twitteru.

Muskovými argumenty pro stáhnutí akcií z trhu se až na výjimky prolíná staré známé dilema o tom, zda u obchodovaných společností není kladen přílišný důraz na krátkodobé výsledky na úkor dlouhodobého rozvoje. FTAlphaville si pak hned po onom oznámení všimlo pár „detailů“. Ty se točí zejména kolem tématu financování takové transakce. Pan Musk zprvu jednoduše konstatoval „funding secured“, tedy obdoba našeho známého socialistického „zdroje jsou“.

V první chvíli se ale podle FTAlphaville zdálo rozumné předpokládat, že toto financování by z nemalé části představoval dluh. Je v principu jedno, na jakém subjektu by „visel“, rozhodující by bylo, že by šlo o kapitál, který neposkytuje flexibilitu akcií žijících z příběhů o tom, co bude ve vzdálené budoucnosti, ale chce svá přesně definovaná sousta již nyní. Jinak řečeno, v případě, že by za stažením akcií z trhu stál přímo, či nepřímo dluh, na firmu by to v praxi vyvíjelo ještě větší tlak než veřejný trh.

Mezitím se ale objevily informace o tom, že „Stažení Tesly zafinancují Muskovi Saúdové, poradí Goldman Sachs“. Na první pohled to tedy vypadá, že výše nastíněný problém s vyžadovanou finanční disciplínou by mohl být vyřešen: Byl nalezen investor, který nebude tlačit na pilu a počká si trpělivě, až (pokud) Tesla začne sklízet plody své práce a vizionářství ve formě tvorby hotovosti. Možná ano, ale možná se ukáže, že ani Saúdové nejsou ochotni poskytnout obrovské částky peněz ve formě, která nebude vyžadovat onu okamžitou finanční disciplínu a nekompromisní plnění konkrétních cílů již nyní. Jinak řečeno, možná jsou „dluhové“ argumenty FTAlphaville stále relevantní.

Celému příběhu se pak jistě nedá upřít, že otevírá značně zajímavá a relevantní témata, což je ostatně pro pana Muska typické a pro systém příliš zaběhlý ve svých kolejích přínosné. Vezměme si například vzniklý ultraparadox - podle vývoje posledních dní by neměl být pro rozvoj moderní technologické společnosti nejlepší kapitál nejefektivnějšího trhu na světě, ale kapitál diktátorského režimu spravovaný několika málo lidmi (v protikladu s kolektivní „moudrostí“ trhu).

A to ještě není všechno – hovoříme tu na jedné straně o společnosti, jejímž hlavním cílem je fakticky prudká redukce spotřeby ropy, a na straně druhé o kapitál poskytující zemi, která z ropy žije a její osud s ní stojí a padá. Nebo možná berou Saúdové investici do Tesly jako způsob, jak se z této závislosti vymanit a jako jeden obrovský hedge proti prudkému rozvoji elektromobility. Pokud by jim to vyšlo, měli bychom tu kandidáta na nejlepší investiční tah historie.

Peníze nikde

Na závěr bych čtenářům lačným fundamentu Tesly připomněl svůj nedávný příspěvek, v němž jsem poukazoval na to, že firma je stále daleko od bodu, kdy by generovala nějakou hotovost – její investice stále vysoko převyšují hotovost generovanou provozem. Například Goldman Sachs nedávno tvrdil, že firma si bude možná muset říci až o 10 miliard „nových“ dolarů, které posílí její rozvahu. GS ve své analýze pracuje s následující tabulkou:
0

Tabulka zahrnuje projekce provozního zisku EBITDA pro roky 2018, 2019 (i po čtvrtletích) a pro rok 2020. Podle banky firma letos na provozním zisku před odpisy vydělá asi miliardu dolarů, příští rok 2,4 a v roce 2020 3,7 miliardy dolarů. Jde o scénář, kdy Tesla nedokáže plně naplnit produkční cíle pro Model 3 (pokud by to dokázala podle GS by jí od investorů stačilo 4 – 5 miliardy dolarů). I tak je ale zřejmé, že firma by měla prudce růst, ovšem sama růst financovat nedokáže ani náhodou.

Po odečtení investic do pracovního kapitálu (WC) úrokových nákladů a dalších hotovostních položek by totiž Tesle letos mělo na provozním toku hotovosti zbýt 535 milionů dolarů a v následujících letech 1,8 a 2,9 miliardy dolarů. A investice – CapEx by letos měly dosáhnout 2,3 miliardy dolarů a v příštích letech 3,5 miliardy dolarů. Je tedy zřejmé, že ani v roce 2020 se Tesla, alespoň podle těchto projekcí, nebude blížit tomu, aby byla svým provozem schopná pokrýt všechny své investice. To znamená jediné – bude jí klesat zásoba hotovosti v rozvaze a/nebo bude muset získat další zdroje zvenčí. Její volné cash flow FCF (viz tabulka) totiž v roce 2018 dosáhne mínus 2,3 miliardy dolarů, v roce 2019 mínus 1,7 a v roce 2020 mínus 0,6 miliardy dolarů.

GS následně počítá „adjusted FCF“, které zohledňuje příliv peněz z dluhu a dalších neakciových zdrojů financování. Pokud toto FCF odečteme od současné výše hotovosti, vychází, že na konci roku 2018 by Tesla disponovala s hotovostí ve výši 2,1 miliardy dolarů, už v prvním čtvrtletí příštího roku by částka klesla na 1,6 miliardy dolarů (modře vyznačené pole) a do konce roku 2020 by hotovost klesla na 526 milionů dolarů. GS tedy tvrdí, že na konci letošního roku a v druhé polovině roku 2019 si Tesla akcionářům řekne o 1 miliardu dolarů a zásobu hotovosti tak po celé období udrží na úrovni 2,5 – 2,6 miliardy dolarů. Zafinancují i tohle v případě potřeby Saúdové?

 

Čtěte více:

Klíčové číslo pro akcie Tesly: 4 miliardy dolarů
02.05.2018 18:26
Již před delším časem jsem tu psal, že čím více o tom přemýšlím, tím m...
Tesla by měla koupit Škodu Auto. Nebo obráceně
03.05.2018 18:37
Pokud by Tesla měla ospravedlnit svou současnou kapitalizaci, musela b...
Padne Tesla těsně před vrcholem?
22.05.2018 18:21
Tesly je z pochopitelných důvodů všude plno. Je jednou z firem, které ...
Druhá polovina roku bude možná těžká, odolají akcie se skutečně silnou rozvahou
04.07.2018 18:15
Stratég Goldman Sachs David Kostin se domnívá, že druhá polovina roku ...
Tesla na poníkovi, Ford na medvědovi
02.08.2018 19:11
Poslední dobou se hodně hovoří o dvou automobilových akciích. První z ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.07.2024
22:01Hlavní americké indexy obrátili po poklesu a uzavřely týden ziskem.  
17:59Světová ekonomika v příštím roce
17:48FT: Unilever plánuje zrušit třetinu pracovních míst v kancelářích v Evropě
17:46Americké banky zahájily výsledkovou sezónu, trhy umazávají včerejší ztráty  
17:15Braňo Soták: Update investičních tezí  
16:49Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2024
16:35Lufthansa podruhé zhoršila letošní výhled, zisk za druhé čtvrtletí klesl
15:26Jakub Blaha: JP Morgan zaznamenala výrazné oživení divize investičního bankovnictví  
14:56Citi hlásí růst tržeb všech hlavních divizí, varuje ale pře vyššími náklady
14:07Čistý úrokový výnos Wells Fargo za 2Q zaostal za odhady
11:18Banky poskytly v červnu hypotéky za 24,2 mld. Kč, nejvíce od března 2022
11:04Perly týdne: Kdy přijde čas na hodnotové akcie a proč je NVIDIA titulem s největším množstvím krátkých pozic
9:06Rozbřesk: Další propad americké inflace otvírá Fedu dveře k předvolební redukci sazeb, E. Zamrazilová: nižší inflace neznamená strmý pád sazeb
8:57Dodávky letounů 737 MAX se možná opozdí až o půl roku, sdělil Boeing zákazníkům
8:07Čína v červnu dosáhla rekordního přebytku obchodní bilance. Většina evropských trhů zelená, výjimkou je Amsterdam  
11.07.2024
17:10Je možné predikovat černé labutě?
17:03Investoři po inflačních číslech vybírají zisky, koruna zvrátila klesající trend posledních dní  
16:32Bloomberg: Petrodolary už dávno nefungují, ale ropný odchod od dolaru se jen tak konat nebude
15:13Míra inflace v USA v červnu zpomalila na tři procenta, dál zlevňují i paliva
15:01Výsledky Pepsico: Poptávka v USA citelně oslabuje  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data