Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Druhá polovina roku bude možná těžká, odolají akcie se skutečně silnou rozvahou

Druhá polovina roku bude možná těžká, odolají akcie se skutečně silnou rozvahou

04.07.2018 18:15

Stratég Goldman Sachs David Kostin se domnívá, že druhá polovina roku bude pro investory těžká. Příčinou mají být vyšší úrokové sazby a tenze v oblasti mezinárodního obchodu. Firmy se silnými rozvahami jako Facebook a NVIDIA, by si však měly vést stále dobře.

Kostin tvrdí, že ekonomové GS očekávají růst výnosů desetiletých vládních obligací americké vlády na 3,25 % na konci roku 2018. V roce 2019 by pak Fed podle něj mohl postupovat razantnější, než se trh domnívá. Vedle uvedených dvou jmen by měly být vůči takovému prostředí odolné i akcie společností Chipotle Mexican Grill, Intuitive Surgical, Facebook a NVIDIA. Zajímavá je na tom jedna věc:

Goldman pro měření síly rozvahy používá skóre tvořené pěti poměry: provozní kapitál k aktivům, nerozdělený zisk k aktivům, EBIT k aktivům, tržby k aktivům, a tržní kapitalizace k závazkům. Což je pro mě trochu překvapivé. Pokud bychom totiž měli vybrat jeden jediný ukazatel, který měří sílu rozvahy, pak je to s přehledem čistý dluh k EBITDA (či toku hotovosti). Ten GS nepoužívá, namísto toho se zaměřuje na, někdy dost sporná, měřítka. Posuďte sami:

O významu provozního kapitálu k aktivům se dá dost diskutovat – proč by z hlediska síly rozvahy mělo být lepší, či horší mít více pracovního kapitálu? O vhodnosti tohoto pohledu můžeme snad hovořit jen u firem ohrožených nedostatkem likvidity (pak je lépe mít více likvidních aktiv). EBIT k aktivům je měřítkem návratnosti aktiv, což lze jen volně interpretovat jako určité měřítko síly rozvahy. Nerozdělený zisk sám o sobě je čistě účetní položkou, která může napáchat více škody než užitku (sama o sobě, či v poměru k čemukoliv). Pokud proti ní totiž nestojí odpovídající hotovost, tak jen budí dojem, že firma má z čeho vyplácet dividendy či splácet dluhy, ale jde skutečně jen o dojem.

Tržní kapitalizace k závazkům je pak také notně sporný ukazatel síly rozvahy, což v současné době snad nejlépe ukazuje Tesla. U ní, stejně jako řady u dalších firem, je kapitalizace nafouklá očekáváním zářné budoucnosti, a ne současnou schopností generovat hotovost. Jenže dluhy se nesplácí příběhy o vzdálené budoucnosti (ať již jsou oprávněné, či ne), ale právě současným tokem hotovosti. Poměr kapitalizace k dluhům je tak v podobných případech spíše nebezpečný, než ku pomoci. Vezměme místo Tesly Netflix, o kterém se nyní také hodně hovoří:

Tahle firma už roky prodělává na samotném provozním cash flow (a stále více). Po investicích je tak hluboko v záporu. Její EBITDA je na tom lépe - v roce 2016 dosáhla asi 200 milionů dolarů, v roce 2017 se více než zdvojnásobila, za posledních 12 měsíců už se vyšplhala na necelou miliardu dolarů. Samotné dlouhodobé dluhy ale nyní dosahují 6,5 miliardy dolarů. Pokud bychom přičetli ostatní dluhy mimo obchodních závazků, jsme vysoko nad 10 miliardami. Hotovost dosahuje nyní asi 2,5 miliardy. Takže poměr čistých dluhů (dluhy mínus hotovost) k EBITDA je na hodně vysokých úrovních.

Kapitalizace Netflixu ovšem dosahuje 173 miliard dolarů. Relativně k ní jsou tak dluhy zdánlivě zanedbatelnou záležitostí a rozvaha budí dojem bezpečí a stability. Jenže tato kapitalizace ani zde nestojí na současné mimořádné schopnosti generovat tok hotovosti (tj. i současné schopnosti splácet dluhy), ale na příběhu o tom, že Netflix je budoucností určitého typu zábavy a po současném období vysokých investic přijdou hotovostní žně. Nediskutuji nyní o tom, nakolik je tato teze reálná, ale o tom, nakolik má firma silnou rozvahu, respektive nakolik je tato síla zřejmá z poměru kapitalizace k dluhům.

Je dost dobře možné, že druhá polovina roku skutečně nebude procházkou růžovou zahradou. A je téměř jisté, že podobně jako v historii si i dál v podobných obdobích povedou lépe akcie se silnou rozvahou. Tato síla je ale v první řadě dána tím, co společnost generuje nyní.

 

Čtěte více:

Investiční nadšení kolem jedné americké uklízečky
27.06.2018 18:43
Akcie společnosti iRobot si od dubnového zveřejnění posledních čtvrtle...
Nečekaně kvalitní herní akcie
28.06.2018 18:11
Investiční společnost Needham se domnívá, že za nákup stojí akcie firm...
Dlouhodobá návratnost akcií bude slušná. Kartami by zamíchala recese, či technologický boom
29.06.2018 18:46
V globální ekonomice je velmi pravděpodobně už hodně dlouho převis zam...
Globální ekonomika a pravé příčiny hrozící obchodní války
02.07.2018 18:13
Jak se bude v delším období vyvíjet situace v americké, evropské a čín...
Někdy by se investoři měli radovat spíše ze snižování dividend
03.07.2018 19:55
Již nějakou dobu se na trhu hodně hovoří o akciích dřívější průmyslové...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data