Trhy nyní čelí dilematu, které by se dalo shrnout krátce: Obchodní války budou/nebudou. Toho si všímá i a svým klientům radí, jak se k oběma scénářům postavit. V principu je volba jednoduchá: Pokud věříme, že vše se postupně uklidní, investoři by se měli zaměřit zejména na akcie společností, které generují nemalou část tržeb v Číně. Pokud se naopak bude zdát, že konflikt ještě vyeskaluje, správnou obranou by podle Goldmanů měly být akcie společností zaměřených na domácí americký trh. Podívejme se na téma detailněji.
CNBC v této souvislosti cituje hlavního stratéga GS pro US trhy Davida Kostina, který poukázal na to, že v roce 2017 společnosti z indexu S&P 500 generovaly asi 30 % tržeb ze zahraničí, z toho 8 % z Asie a Pacifiku a 10 % z Evropy. Největší exponovanost na zahraničí má technologický sektor (60 % tržeb ze zahraničí) a po něm materiály (téměř 50 %). GS pak svým klientům poskytuje i seznam firem, které by měly být atraktivní v onom případě, že obchodní potyčky již eskalovat nebudou. Tedy ty, které generují významnou část obratu Číně, a tudíž by z polevujících tenzí měly těžit.
--Z IT sektoru se na seznam dostaly Skyworks Solutions (84 % tržeb z Číny), (65 %), Technology (64 %), (44 %), (40 %), (20 %).
--Ze sektoru spotřebního zboží Wynn Resorts (73 %), MGM Resorts (19 %), (13 %), (12 %).
--Ze zdravotní péče Agilent (20 %), PerkinElmer (17 %).
Pokud k eskalaci obchodního „násilí“ mezi USA a Čínou naopak dojde, mělo by podle popsané logiky být lepší od těchto titulů zůstat dál. A naopak se zaměřit na následující akcie, které by podle GS měly těžit i z relativní síly americké ekonomiky ve srovnání s tím, jak si vede zbytek světa:
--Spotřební zboží: , .
--Finanční společnosti: Charles Schwab, , .
--Telekomunikace: , Dominion Energy.
Jedna mimořádně úspěšná firma
Já bych z uvedených seznamů rád detailněji poukázal na (TI), která je již roky mojí oblíbenou firmou. Tento výrobce čipů a elektroniky není žádným růstovým přeborníkem, ale to, co dělá, dělá dobře. Je to nejlépe vidět z jeho výsledků, které shrnuje následující tabulka od Morningstar. Zatímco růst tržeb se v posledních letech pohybuje v průměru kolem 3% provozní marže, vzrostly z 25 % na neuvěřitelných 43 % v roce 2017. Provozní tok hotovosti pak v roce 2017 dosáhl téměř 3 miliardy dolarů, a jelikož investice jsou soustavně nízké (ve srovnání s tržbami i provozním cash flow), na volném toku hotovosti firmě zbylo 4,7 miliardy dolarů. Jinak řečeno, z dolarových tržeb dokáže TI vyždímat 36 centů provozního cash flow a 32 centů na volném cash flow. Což jsou úctyhodná čísla.

Zdroj: Morningstar
TI v posledních týdnech prošel tak trochu zmatečnými změnami ve vedení. Nyní se ale zdá, že vše skončilo dobrým způsobem. Výše uvedené mimořádné výsledky pak může skeptik interpretovat tak, že tržby rostou jen mírně a z marží již bylo vyždímáno vše, co šlo. A z velké části bude mít pravdu – TI je v tomto smyslu typickou ukázkou té části amerického (a nejen jeho) korporátního sektoru, který v pokrizových letech dokázal relativně nízký růst tržeb zkombinovat s prudkým růstem zisků a toku hotovosti dosaženým zvyšováním marží. Nicméně tento úspěch má své limity, protože marže nelze zvyšovat donekonečna. Čímž se dostávám k valuaci:
TI se nyní chlubí kapitalizací 110 miliard dolarů. Kdyby firma dál vydělávala už jen to, co v roce 2017, hodnota jejích akcií by podle mých výpočtů dosahovala asi 50 miliard dolarů – tedy méně než polovinu kapitalizace. Což znamená jediné – trh stále čeká znatelné zlepšování výsledků. Tok hotovosti by na ospravedlnění kapitalizace musel například růst sedm let o 12 %, než by postupně klesl k 2 %. Z výše uvedené tabulky vidíme, že v minulých letech volné cash flow rostlo v průměru o necelých 10 %. Což je s ohledem na růst tržeb nádherné, ale investoři navzdory nezvykle vysokým maržím věří, že budoucnost bude ještě lepší. Z čehož mi vychází, že TI buď přijde s nějakým novým zdrojem tržeb a zisků, nebo už to tu investoři s optimismem přehánějí. Pro mě další akcie ze skupiny „výborná firma, u akcie hodně našponovaná očekávání“.