Dokáže americký prezident Donald Trump, že Robert Triffin měl pravdu? Tuto otázku si klade hlavní ekonom francouzské banky Natixis Patrick Artus a vysvětluje proč: Triffin totiž hovořil o „prokletí rezervní měnou“ a Artus se domnívá, že toto prokletí nyní hrozí právě Spojeným státům, v jejichž čele stojí Donald Trump.
V čem by mělo zmíněné prokletí spočívat? Pokud nějaká země disponuje měnou, která je jinými zeměmi a centrálními bankami používána jako měna rezervní, může toho využívat k zadlužování. Následně může dojít k celkovému předlužení, nadměrnému poklesu míry úspor a vysokému vnějšímu zadlužení. Artus tvrdí, že přesně toto nebezpečí hrozí Spojeným státům, a dokládá to mimo jiné následujícími dvěma obrázky. První z nich popisuje vývoj bilance běžného účtu a druhý čisté zahraniční zadlužení USA:
Triffin tvrdil, že podobný vývoj nakonec vede k degradaci kvality rezervní měny a země, která s ní dříve disponovala, se následně dostává do krize. Tu vyvolává zejména krize platební bilance spojená s příliš vysokými dluhy a neochotou investorů poskytovat jí další půjčky poté, co měna ztratila svou výjimečnou pozici ve světové ekonomice. Doposud ovšem u Spojených států k ničemu takovému nedošlo a tato země je naopak schopna získávat finance i přes velmi nízké sazby.
Změnu může podle Artuse ale přinést současný americký prezident, a to ze dvou hlavních důvodů: Sleduje politiku, která i v současné fázi cyklu zvyšuje rozpočtové deficity a zadlužení, a postupuje agresivně vůči celé řadě zemí, které by tak mohly omezit své investice do dolarů. Artus tak tvrdí: „Je možné si představit, že by dolar svou pozici ztratil.“ Pokud by k tomu skutečně došlo, spotřeba ve Spojených státech by podle něj musela klesnout natolik, aby byly smazány vnější deficity a nedocházelo k dalšímu růstu vnější zadluženosti.
Zdroj: Natixis