Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přichází do Francie investiční

Přichází do Francie investiční "zlatá dekáda"?

29.08.2018 16:59
Autor: David Jestřabík, Patria Finance

Ve chvíli, kdy je další vývoj v Evropě jedním z největších otazníků globální ekonomiky díky zápolení evropských zemí s nejistou a rychle se měnící geopolitickou situací a jejími potencionálními dopady na ekonomické prospekty, se Francie vynořuje jako investorský favorit, podpořená popisem analytiků coby příštího “růstového příběhu” regionu.

Zatímco Velká Británie se nadále trápí s dopadem hlasování pro odchod z Evropské unie, Itálie je zavalena těžkým dluhovým břemenem a křehká německá politická rovnováha se chvěje pod spory o imigrační politice, Francie je investory vnímána jako oáza relativní stability. Tato image by ji mohla v nadcházejících letech katapultovat před ostatní velké země regionu. „Myslím si, že Francie je na nejlepší cestě zažít zlatou dekádu“, říká Holger Schmieding, hlavní ekonom společnosti Berenberg. „Německo tu svou právě prožilo a teď je řada na Francii,“ dodává.

Schmieding zmiňuje volební vítězství Emmanuela Macrona v roce 2017 jako primární katalyzátor svého optimismu. Podle něj Macronem provedené reformy – především trhu práce, ale také daňového systému – postavily základ pro akceleraci ekonomického růstu. Dodal také, že pravděpodobně poroste také význam Paříže jako střediska evropského byznysu. Je totiž levnější než další evropští konkurenti a také by měla být jedním z hlavních příjemců společností snažících se vyhnout Londýnu kvůli nejistotě spojené s brexitem.

Vincent Deluard, stratég společnosti INT FCStone, ve své nedávné zprávě prohlásil, že Francie není nic menšího než „nejlepší zemí na světě“. „Francie je v záviděníhodné situaci při porovnání s ostatními evropskými zeměmi. Její demografie je mnohem silnější než v případě Německa nebo Itálie. Její politický systém se daleko lépe vyrovnal s novými ideologickými zlomy než v případě Velké Británie. A její vnitřně zaměřená ekonomika s vysokým podílem služeb je v době obchodních válek odolnější než německý exportní stroj,“ myslí si Deluard.

Schmielding by pro získání expozice na Francii s opatrností doporučil ETF na ni vázané. Varuje ale, že přestože tyto produkty drží pouze francouzské společnosti, jsou ty největší ve své podstatě mezinárodní a nevytvářejí většinu svých tržeb na domácím trhu. Preferoval by společnosti ve stavebnictví nebo realitním sektoru. Věci, které mají na Francii přímou vazbu, by si v příští dekádě měly vést nejlépe, myslí si Schmieding.

Deluard pak zmiňuje francouzské reality jako „další přirozené investiční rozhodnutí“, nad rámec nákupu ETF. Obavu by ale měl z dopadu, které by na sektor mělo zvýšení úrokových sazeb. „Na druhou stranu, francouzské banky jsou dobrou sázkou na francouzskou renesanci, která navíc nabízí levnou valuaci a pozitivní citlivost na úrokové sazby,“ uzavírá Deluard.

Zdroj: MarketWatch

 
 
 

Čtěte více:

Investice do konopí – možný zisk, ale i velký risk
24.08.2018 11:33
Kanada se 17. října stane první zemí ze skupiny G7, která zlegalizuje ...
Zbavíme se někdy voodooekonomie? Těžko
24.08.2018 17:48
Země jako Venezuela či Turecko jsou oběťmi toho, čemu můžeme říkat voo...
Co budou teď Saúdové dělat?
27.08.2018 6:07
Saudi Aramco na burze. Plány na možná největší světovou emisi akcií po...
Čína se s Británií dohodla, že chtějí jednat o volném obchodu
27.08.2018 8:32
Spojené království se dohodlo s Čínou, že po svém odchodu z Evropské u...
Hlavní důvod, proč Trump tak tlačí na Fed
27.08.2018 13:08
Moderní makroekonomie klade velký důraz na nezávislou centrální banku....
Nejdelší a nejvíce nenáviděný býčí trh v historii
27.08.2018 15:10
Rekordy jsou od toho, aby se překonávaly. Amerika jede na růstové vlně...

Váš názor
  •  
    30.08.2018 10:36

    Dekáda těžko, optimismus si lze udržet max. 5 dalších let. A pak budou brečet všichni.
    James Bond
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo