Rekordy jsou od toho, aby se překonávaly. Amerika jede na růstové vlně bez většího pádu už 3 458 dnů.
Strašpytlové a chytráci
Málokdo by si v březnu 2009 řekl, že je ten nejlepší čas investovat. Naopak, finanční krize otřásla důvěrou řady investorů natolik, že dodnes nenaskočili zpět do rozjetého vlaku. Podobně tak zplakali nad výdělkem ti, kteří se chtěli spoléhat na statistiku a počítali, že v pravidelných intervalech přijdou hlubší korekce, při nichž si „dokoupí za levno“. Obě skupinky – strašpytlů i chytráků - zůstaly jen bezmocně přihlížet mimo trh s nic nevynášející hotovostí v kapse.
Bráno podle amerického indexu
S&P 500 si nejrozvinutější akciový trh světa užívá růst už 3 458 dnů bez toho, aby zaznamenal medvědí trh (propad o více než 20 %). Někteří sice výrok o nejdelším býčím trhu zpochybňují a oponují , že index i v roce 1990 těsně unikl definici medvědího trhu (pak by byla zatím nejdelším býčím trhem etapa mezi prosincem 1987 a březnem 2000 s 4 494 dny). Na čem se však shodneme všichni, je fakt, že zhodnocení amerických akcií je za dobu od finanční krize famózní.
Bezpochyby jde o rostoucí trend, v jehož pokračování po celou dobu věří nejméně investorů v historii. Nyní škarohlídové tvrdí, že konec ekonomické expanze v USA přinese rok 2019 nebo 2020. Jiní poukazují na varovné signály, kterým je v posledních měsících sentiment „anti-emerging markets“ (tažený hlavně utahováním měnové politiky Fedu) nebo alarmující vývoj ceny mědi, která je mnohými považována za indikátor zdraví světové ekonomiky.
Vývoj ceny mědi (v USD) za posledních pět let

Zdroj: Bloomberg
Kdybychom však notorické „sýčky“ poslechli před pár lety, kdy známý ultra-medvěd Nouriel Roubini věštil příchod další krize, sčítali bychom dnes ušlé zisky… a to měl Dr. Zkáza vše podloženo podobně racionálními argumenty, jaké zaznívají dnes. Ne nadarmo se už v základech investování učíme, že se akciovým investorům nevyplácí časovat, či se jinak snažit přechytračit trh. Nejlepší je zůstat za každých okolností zainvestovaný. Stačí i několik dnů absence na trhu na to, aby se investor připravil o ty nejlepší výnosy, což může následně radikálně ovlivnit jeho dlouhodobé zhodnocení. I kdyby se měla blížit korekce, má tržní býk ve zvyku v cílové rovince ještě pořádně přidat do klusu. Velmi snadno se pak může stát, že se predikce příchodu recese a tržních propadů sice naplní, avšak trhy budou padat z daleko vyšší úrovně a zastaví se výše, než kdybychom zavčas sbalili kufry a z trhu odešli.
Dopad časování trhu

Zdroj: Bloomberg, ČSOB AM
Na síle amerického trhu mohli benefitovat i naši fondoví investoři. Od června 2013 máme v nabídce korunových fondů ČSOB Akciový Amerika, který představuje USA v kostce. Síla amerického hospodářství se samozřejmě odráží i v síle měny - proto, aby byla participace na ekonomickém vývoji USA kompletní, fond primárně nezajišťuje měnové riziko vyplývající z investic do aktiv v amerických dolarech. Pohyb USD vůči české koruně se tedy plně promítá do výkonnosti fondu. Investice do amerických akcií je okrajově doplněna kanadskými společnostmi (ke konci července bylo regionální složení fondu: 97 % USA a 3 % Kanada).


Autorka: Michaela Toperczerová
