Finanční trhy berou rozvíjející se trhy často jako jednu skupinu a moc nerozlišují mezi jejich fundamentem. Investiční banka Natixis se ve své poslední analýze detailně podívala na to, nakolik je takový pohled oprávněný. Předmětem jejího zájmu byly Argentina, Brazílie, Jižní Afrika, Turecko, Indie, Rusko, Indonésie a Jižní Korea.
První dva grafy ukazují, že mezi uvedenými zeměmi existují značné rozdíly v růstu a v nejednom případě i v průběhu cyklu. Mezi nejrychleji rostoucí rozvíjející se ekonomiky nyní patří Indie, Indonésie a stále i Turecko, kde ovšem růst prudce ztrácí na svém tempu. Nejhůře je na tom naopak Argentina a Jižní Afrika.
V dalších dvou grafech je vyznačen vývoj míry zadlužení zmíněných zemí. Nejzadluženějším státem je Brazílie, vysoké dluhy má i Jižní Afrika s Jižní Koreou. Na opačném konci spektra se nachází Argentina. Ta ale zase trpí vysokou inflací (spolu s Tureckem) a velkými vnějšími deficity (spolu s Tureckem, Indií a Indonésií):

Přestože se tedy fundament těchto rozvíjejících se ekonomik a trhů značně liší, investoři mají tendenci házet je do jednoho pytle. Zřejmé je to z následujících dvou tabulek, které pro roky 2006–2018 a 2010–2018 ukazují korelaci nákupů akcií a dluhopisů zahraničními investory u všech dvojic zmíněných zemí:
Zdroj: Natixis
Za posledních osm let byla korelace nákupů akcií a dluhopisů zahraničních investorů nejvyšší mezi Jižní Afrikou a Indonésií, mezi Tureckem a Indonésií a mezi Tureckem a Jižní Afrikou. Relativně nízké korelace naopak pozorujeme u Ruska a Jižní Koreje. Další dvě tabulky ukazují korelaci pohybu měnových kurzů vůči dolaru:
Zdroj: Natixis
Během posledních deseti let byly nejvíce provázány pohyby měnových kurzů zejména u Turecka na straně jedné a Argentiny na straně druhé. Nízké korelace naopak vůči pohybům jiných měnových kurzů vykazuje jihokorejská měna. Celkově je ovšem podle Natixisu ze všech tabulek zřejmé, že investoři nevěnují dostatečnou pozornost rozdílům v ekonomické situaci uvedených zemí. To znamená, že cenné papíry na těchto trzích nakupují jako jednu velkou ucelenou skupinu – například přes ETF.
Zdroj: Natixis