Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Putinovo domácí kouzlo ztrácí moc

Putinovo domácí kouzlo ztrácí moc

22.10.2018 14:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Co Rusové skutečně chtějí? A budou pro to ochotni něco udělat? Tyto dvě otázky si na stránkách Bloombergu klade Leonid Bershidsky, podle něhož je stále více patrné, že ruský prezident Vladimir Putin již neoslovuje veřejnost tak jako dříve. Podle Bershidskyho je nejlepší hledat odpověď na zmíněné otázky s politology Michailem Dmitrijevem a Sergejem Belanovskym. Ti totiž analyzují posuny názorů v ruské společnosti již od počátku tohoto desetiletí a dokonce správně predikovali protesty v roce 2011 a 2012.

Dmitrijev působil jako náměstek ministra hospodářství a nyní tvrdí, že ve společnosti je obrovská touha po změně, i kdyby byla riziková a přinesla dosud neznámé věci. Tato touha získává nad předchozí dlouholetou preferencí stability. A Rusové podle jeho názoru prý již tolik nevolají po vládě silné ruky, ke které se přiklonili po krátkém flirtu s demokracií a pluralismem v devadesátých letech. „Model založený na silném vůdci přestal být snem a stal se každodenní realitou a tím se začala snižovat jeho popularita,“ píše ve své analýze Dmitrijev a jeho tým vědců.

Podle jejich analýzy chce nyní vládu silné ruky jen 7 % lidí ze skupiny, se kterou pracovali, zatímco 80 % by rádo více spravedlnosti. Ta ale není tolik vnímána tak jako na Západě – tedy jako rovnost před právem, ale spíše ve smyslu ekonomické rovnosti. Respondenti požadují například bezplatnou zdravotní péči a vzdělání a nízký věk odchodu do důchodu a jsou rozzlobení na elity, které podle nich do svých rukou nahrabaly národní bohatství.

Podle Bershidskyho by takové smýšlení a požadavky na přerozdělení bohatství mohly být považovány za posun doleva, ale respondenti zároveň tvrdí, že už se nespoléhají na stát v tom, že dojde ke zlepšení jejich životní situace. To ukazuje, že „Rusové by byli rádi, kdyby stát bojoval s nerovností, ale protože tak nečiní, rezignovali a starají se sami o sebe“. Taková změna ovšem podkopává důvěru ve vládní propagandu a podle analýzy se začíná hroutit „tradiční model komunikace prostřednictvím masových médií“.

Propaganda také slaví jen omezené úspěchy ve své snaze vykreslovat Rusko jako světovou velmoc. Podle studie ho tak vnímá pouze 20 % respondentů, 49 % z nich naopak věří, že Rusko je někde mezi velmocí a zaostalou zemí a vojenská moc spolu s hrdostí na vlastní historii podle nich nemají valnou hodnotu, pokud s nimi není spojena moderní a prosperující ekonomika a společnost. Vědci ovšem dodávají, že pokud se v zemi nevytvoří důvěryhodná opozice, nemusí být pozice Putina kvůli popsaným změnám v názorech veřejnosti ohrožena. Zároveň je nutno vnímat, že i dosavadní absence silných opozičních vůdců je výsledkem Putinovy politické oprese. A jak ukazuje historie, „ta nemůže nikdy trvat věčně.“

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Víkendář: Starý světový řád je pryč a už se nevrátí
16.09.2018 12:48
Bývalý německý velvyslanec v USA Wolfgang Ischinger v rozhovoru pro De...
Signatáři dohody s Íránem chtějí obejít sankce USA
25.09.2018 8:23
Zbývající signatáři mezinárodní jaderného dohody s Íránem po odstoupen...
Víkendář: Po tři roky jsme se potáceli na hraně propasti. Nyní jsme konečně učinili krok vpřed
29.09.2018 8:11
V osmdesátých letech americká CIA sbírala sovětské vtipy a pravděpodob...
Ropa je podle Putina drahá, Rusko by mohlo zvýšit těžbu
04.10.2018 8:03
Rusko by v případě nedostatečných dodávek ropy na světový trh mohlo z...
Trhy by měly vstoupit do nového týdne pozitivně. Tématy Mayová o Brexitu a Bolton s Putinem o konci odzbrojovací dohody
22.10.2018 8:30
Futures na evropské akcie v pondělí ráno naznačovaly, že hlavní západo...

Váš názor
 • Přání tvůrcem reality?
  22.10.2018 14:52

  Co dodat? Článek obsahuje to, co by nepřátelé Ruska rádi. A to jim pan Beršídský rád napíše a Bloomberg to neméně rád zveřejní :)
  Ullsperger
  • Re: Přání tvůrcem reality?
   22.10.2018 15:40

   To samé mohou napsat o Zemanovi, Trumpovi, Macronovi či Merkelové a vždy to několik lidí potěší... ale to je tak asi vše, co z toho bude
   achilles
  • Re: Přání tvůrcem reality?
   22.10.2018 15:23

   Pro fanatické obdivovatele ruského trpajzlíka je samozřejmě jakákoli kritika nepřípustná..
   Hygge
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board