Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ohlédnutí za 10. Investiční konferencí Patria Finance: Kam až dorazí rozběhnutý býk?

Ohlédnutí za 10. Investiční konferencí Patria Finance: Kam až dorazí rozběhnutý býk?

26.10.2018 10:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Jubilejní 10. investiční konference Patria Finance je za námi. Jak se experti i hostující přednášející Patrie dívají na aktuální palčivé otázky na finančních trzích? Kolik sil má ještě rozběhnutý býk? Odkud se bere současná korekce a kolik takových ještě trh vydrží? Jak si v proměňujícím se sektoru evropské energetiky počíná nejsledovanější titul na pražské burze ČEZ? Podívejme se v kostce na jejich odpovědi.

Investiční konferenci s názvem Kam až dorazí rozběhnutý býk? zahájil hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. Ten se ve svém příspěvku, prý trochu nevděčně, pokusil věštit z křišťálové koule: O co může zakopnout rozběhnutý býk?

Peníze ve světových ekonomikách začínají pomalu zdražovat, pracovníků i výrobních kapacit je nedostatek, upozornil nejdříve Bureš. S vyššími sazbami budou trhy navíc ještě citlivější na rizika a volatilita se tak může zvýšit. Politické vlivy, jakými jsou obchodní války, napětí v Itálii či brexit, mohou nástup klasické recesi ještě urychlit. Nejvíce ohroženy jsou zejména rozvíjející se ekonomiky, zvlášť pokud jsou obtěžkány vysokým zahraničním dluhem. Pokud ale bude napětí eskalovat jen na menších rozvíjejících se trzích, nemusí se globální ekonomika bát, domnívá se šéfekonom Patrie. Upozorňuje přitom především na Čínu, jejíž soukromý dluh za posledních 10 let narostl téměř dvojnásobně na více než 210 % HDP, a to při vysokém podílu investic kolem 45 % HDP.

  

Hlavní ekonom Patrie Finance Jan Bureš a resumé jeho konferenčního příspěvku 

Na příští rok Bureš předvídá růst sazeb v USA, v eurozóně i v Česku, konec éry silného dolaru a naopak opatrné posilování české koruny, především vůči dolaru.

0 

Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš

Nejsledovanější blue-chip titul na pražské burze, česká elektrárenská skupina ČEZ, vyslala na konferenci svého finančního ředitele a člena představenstva Martina Nováka. Ten se ve svém příspěvku zabýval především situací ČEZu a trhu s elektřinou v době proměňující se tváře evropské energetiky. Upozornil, přitom, že ceny elektřiny mají za sebou 5 let poklesu. Před dvěma lety ale nastal obrat a vzrostly o zhruba 40 %. Nejdůležitějším faktorem tohoto růstu byly rostoucí ceny povolenek CO2. Letos ale rostou i ceny všech komodit ovlivňujících cenu elektřiny.

0

Jak si v této situaci počíná ČEZ? Největší česká utilita a jedna z deseti největších energetik v Evropě provozuje hlavně elektrárny s konstantními palivovými náklady. To znamená, že v době slábnoucích cen elektřiny polostátní firma navyšovala dividendový výplatní poměr, čímž částečně elimininovala dopad na své akcionáře.

0

Teď, když ceny elektřiny rostou, prodává ČEZ za vyšší ceny a marže jeho elektráren v budoucnu porostou, uvedl CFO Novák.

To vše se děje v době, kdy se sektor energií v Evropě zásadním způsobem mění. „Tradiční energetika“ stagnuje a konkrétně na výsledcích ČEZ se už nepodílí ani z poloviny. Rostou naopak zelené energie a decentralizovaná energetika, což si uvědomuje i ČEZ, který v Rumunsku provozuje mimo jiné největší pevninský větrný park v Evropě. Kromě toho plánuje další akvizice v oblasti regulované a nové energetiky v západní Evropě, které by mu společně s vyššími cenami elektřiny, pozitivním vlivem emisních povolenek a stabilními investicemi (cílenými hlavně na údržbu) měly pomoci k vyššímu zisku a růstu peněžního toku v budoucnosti. Dalším důležitým faktorem jsou i energetické služby pro velké či územněsprávní klienty (ESCO), kde se čeká 23% roční růst tržeb, podotkl také Novák.

0 

Finanční ředitel a člen představenstva ČEZ Martin Novák

Aktuálními výraznými propady na kapitálových trzích se zabýval hlavní analytik Patrie Tomáš Vlk se svým kolegou, seniorním analytikem pro zahraniční akciové trhy Branislavem Sotákem. Ti se ve své prezentaci zamýšleli nad tím, co tento vývoj způsobilo, jestli se jedná o korekci, nebo začátek dlouhodobějších problémů, a jak na stávající situaci z pohledu investora reagovat.

Výrazným faktorem v proběhlé korekci hrál posun očekávání trhů o navyšování úrokových sazeb směrem k postoji Fedu a také výhled slabšího růstu ekonomik v příštích letech. Nejistota ohledně budoucího výkonu zasáhla především cyklické tituly po vysokém růstu.

0

Oba analytici Patrie považují rudé dny za korekci, kterou by trhy ještě měly být schopny překonat. Poukazují přitom na velmi dobrý korporátní fundament, pouze lehké zaváhání rizikových firemních dluhopisů a normalizaci firemních valuací. Upozorňují však, že ani v optimistickém scénáři nemusí dobré podmínky vydržet dlouho, vrchol růstu HDP i firemních zisků nastane již v letošním roce a vrchol sazeb Fedu bude následovat v dohledné době. Doporučují proto sektorovou rotaci v portfoliu v závislosti na individuálním stáří jednotlivých cyklů. Zajímavé příležitosti by investoři měli hledat například v bankovnictví, energetice, zdravotnictví nebo v sektoru zboží běžné spotřeby. 

 

Analytici Patrie Vlk a Soták hovoří o důvodech dalšího propadu na trzích, který nastal ve středu 24. října

Za zmínku stojí také strukturální témata v IT jako software a služby, příkladem může být společnost Microsoft. Naopak vyhnout by se investoři měli přestárlým sektorům, které zastupují například polovodiče nebo komodity. Jako defenzivní prvek v portfoliu začínají dávat smysl dluhopisy a jejich atraktivita bude ještě narůstat, míní také oba experti. 

0

Uvažuje-li investor o tom, kam poslat své peníze, nejsou akciové tituly jedinou možností, upozornil v závěrečné řeči generální ředitel Tomáš Jaroš.

0  

Generální ředitel Patria Finance Tomáš Jaroš s moderátorkou večera Norou Fridrichovou.

Zdroje: Prezentace přednášejících Foto: Patria.cz

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Kam až dorazí rozběhnutý býk? Patria investiční konferenci jsme sledovali živě
23.10.2018 23:28
Na finančních a zejména akciových trzích jsme svědky nejdelšího býčího...
Výsledky AB Inbev slabé, z dividendového aristokrata se stává plebejec (komentář analytika)
25.10.2018 12:10
Mimo cyklických částí trhu, které táhnou probíhající výprodeje, se již...
Analytici Patrie Tomáš Vlk a Braňo Soták: Další rudé dny na trzích. Proč? (video)
25.10.2018 13:37
Středa přinesla trhům v Evropě i v USA další výrazné výprodeje. Korek...
Zisk Microsoftu katapultován o 35 procent vzhůru, firma konsensus předčila ve všech směrech (komentář analytika)
25.10.2018 13:28
Microsoft (Investiční tipy): F1Q19 Ve světle pesimizmu, jenž v posledn...
Jan Bureš: ECB se brání politickým tlakům a chce ukončit QE na konci roku
25.10.2018 15:26
Více jak polovina otázek na tiskové konferenci po zasedání ECB směřova...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.03.2019
10:15Víkendář: Čína se pro USA nesmí stát příliš důležitou
23.03.2019
19:10Tarify byly zavedeny, ale deficity vzrostly. Uzná Trump chybu?
14:19Víkendář: Nové vysvědčení Bruselu
22.03.2019
21:38Páteční výprodej na Wall Street
18:32Pět známek úpadku Spojených států a jeden malý detail
17:42Summary: Slabá makra stlačila evropské banky, Nokia se trápí po auditu
17:21Mohla by se do Evropy vrátit krize let 2010–2014?
17:19Závěr týdne zhořkl s evropskými daty. Zájem o dluhopisy prudce roste, akcie se prodávají  
16:32Výnosy německých 10letých dluhopisů poprvé od roku 2016 v záporu
16:02Riskantní italská hedvábná stezka
15:19AMISTA investiční společnost, a.s. - Czech Investment Fund SICAV, a.s. zveřejňuje pozvánku na valnou hromadu
14:41Američané doplácí na nezamýšlené důsledky obchodní války
13:46Aerolinky Garuda zruší objednávku na 49 letadel Boeing 737 MAX
13:35Draghi: Firmy musí zlepšit přípravy na divoký brexit
13:22Kvartál, na který je lepší zapomenout, zejména pro Německo
12:29UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s. - Pozvánka na řádnou valnou hromadu
11:37Perly týdne: Nejlepší zisky od roku 2013, Facebook exodus a drahá Praha
11:22Rally na Applu živí spekulace o vlastním streamu (komentář analytika)  
11:19Jan Bureš: Padající nálada v eurozóně = stabilní sazby ČNB
10:57Z dobrých čísel Nike si výrazně ukousl silný dolar (komentář analytika)  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data