Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výsledky AB Inbev slabé, z dividendového aristokrata se stává plebejec (komentář analytika)

Výsledky AB Inbev slabé, z dividendového aristokrata se stává plebejec (komentář analytika)

25.10.2018 12:10
Autor: Branislav Soták, Patria Finance

Mimo cyklických částí trhu, které táhnou probíhající výprodeje, se již objevují trhliny i v defenzivnějších částech investičního spektra; zejména těch, jež mají co do činění s rozvíjejícími se trhy. Čerstvou obětí je světová pivovarnická jednička AB InBev. Výsledky za 3Q18 byly slabé, příčinou jsou zejména slábnoucí měny Latinské Ameriky (argentinské peso a brazilský real). 

Celkové tržby narostly meziročně jen o 4,5 % (konsenzus 6,2 %). Společnost si vedla nevalně v podstatě na všech trzích, nad všemi ale ční Brazílie. Provozní zisk tak posílil jen o 7,5 %, přičemž trh počítal s +9,9 %. Z hlediska profitability byly pro změnu největší brzdou ceny výrobních vstupů; z regionálního hlediska pak Severní Amerika, Evropa a Blízký Východ. Zisk na akcii se tak propadl až 20 % pod tržní konsenzus

Mimo obecně známé situace na globálním trhu s pivem se v souvislosti s ABI často skloňují obavy z obrovského dluhového břemene (>100 mld. USD), které vzniklo převzetím konkurenta SABMiller v roce 2016. Tím spíš, že drtivá většina dluhu je denominována v dolaru, přičemž dolarové sazby již nějakou dobu citelně rostou. V této souvislosti je ovšem nutné zmínit, že bezmála 90 % dluhu má fixní sazbu, přičemž jen zbylých cca 10 % má charakter floateru. 

Přesto se společnost rozhodla přistoupit ke snižování zadlužení agresivněji, přičemž za oběť padla dividenda. Dividendový premiant sektoru běžné spotřeby se tak připravil o část hlavního lákadla pro investory a na trhu je cítit šok. Navržená pololetní dividenda dosahuje výše 0,8 EUR/akcii, což je o polovinu méně než loni. Finální dividenda by pak měla dosáhnout výše 1 EUR/akcii, což by v součtu znamenalo 1,8 EUR/akcii za FY18 (DY jen 2,7 %), tedy opět -50 % yoy. Trh počítal s dvojnásobkem, tedy dividendou stejnou jako loni ve výši 3,6 EUR/akcii. Aktuální dividendový výnos tedy nedosáhne ani na průměr sektoru (3 %). Z dividendového premianta se tak rázem stává černá ovce, a to i přesto, že DY stále přesahuje konkurenty v podobě Heinekenu a Carlsbergu. Na splátky dluhu by tak mělo za letošek zbývat o cca 4 mld. USD více.

Akcie firmy reagují až 9% poklesem.


 
 

Čtěte více:

Tesla vykázala čtvrtletní zisk, potřetí ve své 15leté historii
25.10.2018 9:24
Americký výrobce elektromobilů Tesla vykázal ve třetím čtvrtletí zisk ...
Zisk automobilky Ford kvůli propadu prodejů v Číně klesl o 36 pct
25.10.2018 9:50
Americkému výrobci aut Ford Motor klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk...
AMD zklamal výhledem a trh ho shodil z útesu. Akcie -20 %
25.10.2018 10:59
Advanced Micro Devices se zařadila mezi polovodičové firmy, jejichž ak...
Trhy v Evropě jsou na tom lépe než včerejší Amerika. Eurodolar před ECB drží pozice
25.10.2018 11:04
Po výplachu amerických akcií začala silně v záporu také Evropa, ale sv...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data