Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Efekt tunelu a časovaná bomba příjmové nerovnosti

Efekt tunelu a časovaná bomba příjmové nerovnosti

5.11.2018 15:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Proč se vůbec obávat rostoucí příjmové nerovnosti, která je patrná v řadě vyspělých ekonomik a zejména ve Spojených státech? Ekonom Tim Taylor tvrdí, že tu nejlepší odpověď možná známe již od roku 1973, kdy Albert O. Hirschman hovořil o takzvaném efektu tunelu. Ten dobře vysvětluje, proč příjmová nerovnost může někdy pomáhat, ale někdy také škodit a mít vážné společenské a ekonomické důsledky.

Hirschman v roce 1973 v Quarterly Journal of Economics napsal: „Představte si, že jedete v tunelu po dvouproudé silnici a najednou se vytvoří dopravní zácpa. Po chvíli se začnou auta ve druhém jízdním pruhu pohybovat. V tu chvíli se vám zlepší nálada, protože doufáte, že se auta opět hnout i ve vašem pruhu, protože překážka byla odstraněna. Jenže si představme, že z nějakého důvodu se stále hýbe jen druhá řada aut. Pak budete čím dál víc zklamanější a začnete uvažovat o tom, že se děje něco nefér, že někdo podvádí. Řada lidí pak nakonec propadne vzteku a svou zlobu dá najevo.“

Po určitou dobu tedy efekt tunelu působí pozitivně jak na ty, kteří stojí, tak na ty, kteří mají to štěstí a jedou v pruhu, ve kterém se auta rozjela. Je proto rozumné předpokládat, že rovnostářská distribuce příjmů v ekonomice není tím nejlepším scénářem. Lepší je situace, kdy příjmy rostou jedné skupině, ale tento růst dává naději na zlepšení životních podmínek i těm, kteří se právě růstu příjmu netěší. Hirschman v této souvislosti popsal několik chudých ekonomik, kde byl tento efekt skutečně patrný a růst bohatství části společnosti byl vítán všemi jako známka lepší budoucnost pro všechny.

Jenže po čase se může začít projevovat ona temnější stránka popsaného efektu, a to ve chvíli, kdy lidé nabydou přesvědčení, že se děje něco nekalého. Podle ekonoma k tomu došlo v zemích, jako je Brazílie, Pákistán, Nigérie či Mexiko. A Taylor v této souvislosti zmiňuje i současnou situaci ve Spojených státech, kde příjmová nerovnost roste již od sedmdesátých let a významně k ní přispěla také devadesátá léta, kdy se rozšířil způsob odměňování managementů firem založený na akciových opcích. Tehdy celá společnost vnímala změny jako něco, co nakonec prospěje všem. Tento názor se však začal měnit s příchodem nového tisíciletí, s globalizací, konkurencí čínského zboží a následně s Velkou recesí. A je možné, že politici se nechali ukolébat první fází efektu tunelu, kdy panoval optimismus v celé společnosti, a nereagovali včas na příchod fáze druhé.

Zdroj: The Conversable Economist

 

Čtěte více:

Jak zdanit nehmotnou ekonomiku
15.7.2018 16:39
Někteří velmi chytří lidé včetně prezidenta Evropské centrální banky M...
Evropa je rozdělená na kluby bohatých a chudých
26.7.2018 11:30
Rozdíly v ekonomickém rozvoji jednotlivých evropských regionů se stáva...
Zisk Facebooku překonal očekávání, příjmy a počet uživatelů ne
31.10.2018 8:35
Americká společnost Facebook zvýšila ve třetím čtvrtletí zisk na 5,14 ...

Váš názor
 • Karel Marx
  5.11.2018 15:53

  vidí ve svém díle Kapitál za příjmovou nerovností vznik tzv. nadhodnoty a její nerovnoměrné rozdělování mezi zaměstnance. Z logiky věci potom plyne že ten, jež s nadhodnotou disponuje, si z ní ukrojí největší krajíc. A hle - nerovnost je na světě. Naštěstí pro mě bylo možno spatřit při odhalování sochy Marxe v Trevíru předsedu Evropské komise Junckera a tudíž nemohu být považován za škodnou, když jsem připomněl základní myšlenku Kapitálu :-).
  medvedvsechnosned
  • Re: Karel Marx
   5.11.2018 16:03

   Ale seš škodná soudruhu. Stejně jako Junker.
   Velkamedvědice
   •  
    5.11.2018 16:15

    Jasně, všichni jsou škodná, jen Velkamedvědice se vyučila u Václava Havla diskutovat...
    Kalka.
    •  
     5.11.2018 16:25

     Také jsem tleskal Havlovi. Ale jen krátce. Pouze do doby, jež se nechal zvolit do prezidentské funkce předlistopadovou KSČ stejnou, jako před ním soudruh Husák a další soudruzi.
     medvedvsechnosned
     •  
      5.11.2018 16:57

      No někdy se musí začít - a Čalfa a Oskar Krejčí to dohodli vtipně. Ale Havel nikdy nediskutoval jako Velkamedvědice. Ta má holt dlouhé vedení a Havla si představuje pěkně perverzního.
      Kalka.
      •  
       5.11.2018 17:13

       Jo, tak zatímco já jsem pro VM škodnou, Čalfa s Krejčím byli "rovní" chlapi o něž se oblíbenec VM - Havel chlapsky opřít podle pořekadla vrána k vráně sedá :-).
       medvedvsechnosned
   •  
    5.11.2018 16:05

    A jak to souvisí s příjmovou nerovností? Co si představuješ pod pojmy např. nácek a škodná?
    medvedvsechnosned
 • To je i v česku
  5.11.2018 15:42

  Ve státním si přidali 40% tak ostatní jsou asi taky v dobré náladě že je to znamení lepší budoucností pro všechny. To bude rozčarování.
  HenryFord
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.