Rozdíly v ekonomickém rozvoji jednotlivých evropských regionů se stávají hrozbou pro stabilitu a další pokrok celého kontinentu. Tvrdí to studie „Regional inequality in Europe: Evidence, theory and policy implications“, jejíž závěry jsou prezentovány na stránkách VoxEU.
Autoři studie Simona Iammarino, Andrés Rodríguez-Pose a Michael Storper tvrdí, že ve vyspělém světě dosahovala nerovnost mezi městy a regiony v osmdesátých letech vysokých úrovní, poté došlo k jejímu snížení, ale na počátku nového tisíciletí se trend opět otočil negativním směrem. V řadě měst tak prudce vzrostla nezaměstnanost, zvyšuje se příjmová nerovnost. Velké metropole naopak většinou prosperují. Přispěla k tomu i vlna technologických inovací, která se začala zvedat už někdy v sedmdesátých letech a která vede ke koncentraci těchto technologií a příjmů z nich do velkých měst.
Evropa nyní čelí velké výzvě: Na jednu stranu musí udržet dynamiku nejvíce prosperujících regionů, protože ty jsou klíčové z hlediska konkurenceschopnosti vůči zbytku světa. Na druhou stranu jsou velké rozdíly v bohatství regionů hrozbou z politického a společenského hlediska. Současnou situaci v Evropě ukazuje následující mapa, která popisuje míru ekonomického rozvoje jednotlivých regionů kontinentu od těch nejméně vyspělých až po ty nejvíce vyspělé:


Ekonomická teorie ve vztahu k různému stupni rozvoje poukazuje na pozitivní externality velkých aglomerací, které vedou k většímu růstu příjmů v těchto oblastech. Někteří ekonomové dokonce tvrdí, že větší hustota osídlení je nejlepší zbraní v boji s chudobou. Podle studie je nejtěžší vypořádat se s růstem příjmové nerovnosti střední třídy. A zmiňuje The Economist, který v roce 2016 psal o tom, že snaha o zvýšení rovnosti může poškozovat efektivitu a naopak zvyšování efektivity může negativně ovlivňovat rovnost. Autoři studie konkrétní řešení nenabízejí, varují jen před „plošnými“ snahami o řešení popsaného problému a nabádají k tomu, aby byl vždy brán zřetel na konkrétní situaci v dané oblasti.
V následující mapě pak studie ukazuje rozdělení Evropy na regiony, které k sobě dlouhodobě lákají lidi z jiných částí země a jsou schopny svým růstem dlouhodobě převyšovat národní průměr:

Zdroj: VoxEU