Pokud budeme zvažovat alternativu, že se bitcoin ujme, etabluje jako alternativa státních fiat peněz, tak: 1) Jeho kurz k dolaru/euru bude muset být o několik řádů vyšší 2) Nelze předpokládat, že se na tuto řádově vyšší hodnotu dostane nějak bezbolestně. Tedy buď plynule a předvídatelně. Nebo skokově a pak již bude kurz víceméně stabilní. Nic z toho asi očekávat nejde. Bohužel to daleko pravděpodobněji bude probíhat takto turbulentně - Zdesetinásobení ceny, pád na třetinu a tak stále dokola. Akceptace něčeho revolučně nového, zejména v monetární oblasti, těžko může vypadat jinak. Kdyby lidstvo až doposud neznalo zlato, protože by se třeba nacházelo jen v hloubkách nad 10km pod povrchem, a teprve dnes bychom ho objevili a některé skupiny by jej začali považovat za docela rozumnou formu peněz (rezerv, hedge, ...), tak asi taky skokově nenaskočí na kurz 1200 dolarů za unci a pak si ho už bude stabilně držet. Asi by to také bylo daleko dramatičtější a volatilnější, metodou bublinová mánie, vystřízlivění, kolaps ceny a tak dokola, dokud by akceptace a "podíl na myslích lidí" nedosáhl nějakou stabilní rovinu.
Hayek

Ale u BC hraje oproti Au větší roli "těžba"...
Kalka.

Mozna. Ono ale presne neni jiste, jakou roli tam ta tezba hraje. Kdyz se pri nejake cene tezarum nevyplati BTC tezit, tak tezit prestanou, klesne hashpower a nasledne se snizi obtiznost, takze se to zase vyplati. Tezit bitcoin se driv vyplatilo i s cenou pod dolar.
Hayek

OK, ale to jich nebylo tolik vytěžených...
Kalka.

https://www.ccn.com/bitcoin-hashpower-doubled-since-may-despite-70-correction/
Kalka.

+ samozrejme hashpower muze (a bude) rust i kdyz cena BTC bude stagnovat ci dokonce klesat. A to proto, ze proste v oblasti HW stale funguje Mooreuv zakon, tedy ze (volne receno) se vykon pocitacu zdvojnasobuje kazdeho 1.5 roku. Jinak receno - pokud napr. kazde 2 roky prijde novy tezebni HW, ktery: - bude stat polovinu, nez ten starsi - bude mit 2x vetsi hashovaci vykon - spotrebuje 2x mene energie tak to samozrejme na tezare a jejich ekonomickou kalkulaci take ma vliv.
Hayek

Pekne - k zamysleni, diky.
Kalka.

:-)
Hayek

No ale to s tim moc nesouvisi. Proste je nejaka aktualni trzni cena (kurz) BTC. A pak je nejaka odmena za vytezeni bloku (aktualne 12.5 BTC, kazde 4 roky klesa na polovinu). A pak jsou nejake (vice ci mene dobrovolne) poplatky za jednu transakci (za jeji zarazeni do bloku). No a kazdy tezar pocita tak, aby mu prijmy prevysily naklady. Naklady: tezebni stroje (fixni) + elektrina (snad variabilni) Prijmy: odmena za vytezeni bloku (12.5BTC aktualne) + suma poplatku za transakce zarazene do overeneho bloku Dalsi vec je, ze ty fixni naklady jiz vynalozil, cili spis ho zajima jen ta elektrina vs prijem z tezby. Pokud prijem z tezby klesne (bud kurz, nebo poklesnou poplatky, nebo dojde k halvingu - odmena skokove poklesne na 6.25 BTC), nekterym tezarum se uz tezit nevyplati (neda jim to ani na elektrinu) a tak tezit prestanou => hashpower klesne => po case automaticky klesne i obtiznost. A ta klidne muze teoreticky klesat az tak, ze provoz cele bitcoinove site obstaraji 4 obstarozni malo vykonne notebooky. Pokud naopak kurz BTC vzroste (a tedy i dolarove trzby tezaru), tak se jim vyplati posilit svuj tezebni vykon, nasadi vice tezebnich stroju (nebo koupi vykonnejsi) a celkovy hashpower vzroste, cemuz se nasledne automaticky prizpusobi obtiznost (vzroste). Cili bitcoiny se budou tezit stale stejnym tempem. Transakce se budou overovat po stale stejnych blocich. Bez ohledu na to, zda je bitcoin za $1, nebo za $milion. Ta cena BTC vlastne ma vliv jen na to, kolik se tezarum vyplati nacpat do tezebnich stroju a do elektriny. Samozrejme velky skokovy vliv na tezare bude mit pristi puleni. A take rozvoj LightningNetwork. https://roklen24.cz/a/SYZDr/bitcoin-ma-opacny-problem-v-budoucnosti-bude-palit-malo-elektriny https://www.reflex.cz/clanek/komentare/91423/bitcoin-spadl-ve-skutecnosti-se-mu-ale-nikdy-nedarilo-vic-jak-to-s-nim-dnes-doopravdy-je.html
Hayek
