Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Trumpův protekcionistický močál

Project Syndicate: Trumpův protekcionistický močál

19.11.2018 16:52

Po druhé světové válce šly Spojené státy světu čelem při snižování protekcionistických bariér a zavádění otevřeného systému obchodu založeném na pravidlech. Toto úsilí vyústilo v půlstoletí nejrychlejšího hospodářského růstu v dějinách lidstva. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa teď ale tento pokrok obrací. Protekcionismus, jejž Trump rozpoutal, je nakažlivý a patrně pronikne i mimo odvětví, která chce ochránit před zahraniční konkurencí.

Vezměme si dovoz oceli, jejž si Trumpova administrativa vzala na mušku v březnu 25% cly. Deklarovaným důvodem těchto cel byla „národní bezpečnost“, přestože na odvětví obranného průmyslu USA připadají jen 3 % spotřeby oceli v zemi. Má-li Trump opravdu starost o národní bezpečnost, je s podivem, proč USA nedrží rudu v zemi jako strategickou rezervu pro budoucí projevy nepřátelství. Cla byla každopádně uvalena i na americké spojence, jako je Kanada, což národně bezpečnostní argumentaci vyvrací jednou pro vždy. V případě soupeřů, jako je Čína, už dříve dovoz oceli podléhal clům až do výše 70 % a představoval pouhá 2 % spotřeby oceli v USA.

Neúnosné výjimky

Americká dovozní cla dnes platí pro 59 různých typů oceli. Jestliže se americké společnosti nepodaří získat ocel na domácím trhu, buď musí zaplatit clo, anebo požádat o výjimku („výluku“). Pokud se vydá druhou cestou, musí uvést množství a sílu potřebné oceli, její chemické složení, rozměry produktu (například trubek nebo plátů) a tak dále; pro každý typ oceli je přitom zapotřebí podat samostatnou žádost, i když jediný rozdíl spočívá v rozměrech. Nadto je u každé žádosti nutné prokázat, že zájemce není schopen ocel pořídit z domácích zdrojů.

Jakmile je žádost přijata, na 30 dnů se zveřejní, aby ji domácí producenti mohli rozporovat. Pokud se s nabídkou potřebné oceli neozve žádný výrobce, žadatel by měl do sedmi dnů od veřejného projednání obdržet roční výluku. Ve skutečnosti při udělování výluk dochází ke značným zpožděním.

Trumpova administrativa původně očekávala, že bude podáno asi 4 500 žádostí o výluku ocelových výrobků. K dohledu nad prověřováním a udělováním výluk americké ministerstvo obchodu najalo 30 nových zaměstnanců, aby tyto žádosti vyřizovali. Jenže k 1. listopadu bylo podáno 31 527 žádostí a přišlo 14 492 námitek od producentů oceli. Podle QuantGov zatím Úřad USA pro průmysl a bezpečnost schválil 11 259 žádostí, zamítl 4 367 a ke zpracování mu zbývá přes 50 % přijatých žádostí. Cena za tepla válcované oceli v USA byla k 2. listopadu meziročně o 33,4 % vyšší.

Nepoučení se z minulosti

Když americký ocelářský průmysl v roce 2002 přesvědčil prezidenta George W. Bushe, aby u dovozu oceli zdvihl cla z 8 % na 30 %, bylo v USA zhruba 187 000 ocelářů. V důsledku nových odvodů vzniklo v americkém ocelářství přibližně 6 000 pracovních míst, v navazujících odvětvích zpracovatelů oceli ale kolem 200 000 míst zaniklo. Bushova administrativa cla nejprve zmírnila a po 18 měsících od nich úplně ustoupila.

Dnes je ocelářů zhruba 80 000 a v odvětvích odebírajících ocel pracují miliony lidí. Podle studie zveřejněné v březnu Trumpova cla z dovozu oceli a hliníku mohou vytvořit 33 400 nových pracovních míst v odvětví kovů, ale zničí 180 000 míst ve zbytku ekonomiky.

To vše bylo předvídatelné. Společnosti spotřebovávající ocel (například výrobci automobilů, obráběcích strojů a zemědělských zařízení) jsou teď vůči svým zahraničním konkurentům citelně znevýhodněné. A zatímco doma i v zahraničí ztrácejí podíl na trhu, poklesne i konkurenční schopnost ocelářství, protože je chráněné před zahraniční konkurencí.

Nelogika věci


Jak dokládá prostý počet žádostí o výluku, administrace ochranářské politiky je neobyčejně složitá, a to i v jediném odvětví. Trumpův protekcionistický močál se přitom prohlubuje. Jižní Korea, která výměnou za osvobození od amerických ocelových cel souhlasila se zavedením „dobrovolných omezení exportu“, žádá své domácí svazy výrobců, aby vývozní kvóty rozdělily mezi své členy. Celní orgány USA přesto budou muset nést náklady na dohled nad veškerým dovozem oceli, aby zajistily, že není chybně klasifikována.

Nad Trumpovými cly z dovozu oceli zůstává rozum stát ještě víc, když člověk uváží, že už dnes existuje celosvětová nadbytečná kapacita, jejíž stopy vedou z velké části do Číny. Namísto prosazování multilaterálního řešení prostřednictvím Světové obchodní organizace se Trump raději snaží zvýšit produkci oceli v USA, čímž přebytek jedině posiluje.

Aby toho nebylo málo, Trumpova administrativa také zvažuje další cla. Na srpnovém shromáždění Trump zopakoval pohrůžky, že zavede 25 % clo z dovozu automobilů – zejména z Evropské unie. Pokud k tomu přikročí, Petersonův ústav pro mezinárodní ekonomiku odhaduje, že by se cena nového vozu v USA mohla zvýšit o 1 400 až 7 000 dolarů bez ohledu na to, zda je domácí či zahraničí výroby. Nadto Benn Steil a Benjamin Della Rocca z Rady pro zahraniční vztahy zjistili, že růst cen vyplývající z cel z dovozu oceli už ohrožuje 40 000 pracovních míst v americkém automobilovém průmyslu.

Sečteno podtrženo, Trumpova cla z dovozu oceli nesnižují schodek běžného účtu USA, ani nepřinášejí čistý přírůstek pracovních míst. Deficit odráží rozdíl mezi domácími úsporami a investicemi. Ten dovozní cla nijak neovlivní, leč dozajista zvýší náklady amerických spotřebitelů a výrobců. Místo přemítání o dalších clech musí Trumpova administrativa zklidnit své ochranářské dovádění, než se situace ještě zhorší.

Autorka: Anne O. Kruegerová, bývalá hlavní ekonomka Světové banky a bývalá první náměstkyně Mezinárodního měnového fondu, je seniorní výzkumnou profesorkou v oblasti mezinárodní ekonomie na Fakultě pokročilých mezinárodních studií Univerzity Johnse Hopkinse a seniorní badatelkou v Centru pro mezinárodní rozvoj při Stanfordově univerzitě.

Copyright: Project Syndicate, 2018.
www.project-syndicate.org

 

Čtěte více:

Bullard: Protekcionisté nejsou USA, ale ti ostatní
13.08.2018 6:29
„Vzniká dojem, že všechny země mimo USA jsou zastánci volného obchodu,...
Šéf Alibaby Jack Ma: Obchodní střet USA a Čínou může trvat i dvě dekády
18.09.2018 16:04
Peking zavede 24. září nová cla na americké zboží, jehož roční dovoz d...
Jak se investičně postavit k eskalaci americko-čínské obchodní války
04.10.2018 17:49
Podle některých názorů je obchodní konflikt mezi USA a Čínou trochu ji...
Vlijí výsledky firem krev do žil býčímu trhu? Nejen Morgan Stanley volí opatrný tón…
12.10.2018 10:21
Už dnes po poledni se dozvíme čerstvá kvartální čísla hospodaření velk...
Na summitu APEC vystoupily do popředí čínsko-americké spory
19.11.2018 8:44
Na letošním summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichom...

Váš názor
  • Jak prosté
    21.11.2018 10:10

    To všechno už víme od dob merkantilismu v 17.století. Každý absolvent obchodní akademie vám odrecituje poučky o škodlivosti a neefektivnoti cel. Kdo učí na amerických ekonomických školách? Krugman? Americké elity jsou stejně nezodpovědné a voliči stejně hloupí, jako ti naši.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00Wizz Air Holdings Plc (03/20 Q4)
13:00Campbell Soup Co (04/20 Q3)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m