Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vratká stagnace a nejhorší ekonomická teorie roku

Vratká stagnace a nejhorší ekonomická teorie roku

17.12.2018 17:35

Dlouhodobý trendový pokles takzvané časové prémie u obligací může dost měnit vypovídací schopnost invertující výnosové křivky – viz má páteční úvaha. To je samo o sobě důležité téma, ale stále je jen jakousi „poznámkou pod čarou“ ve srovnání s tím, co změny této prémie mohou „napáchat“ jinde. A když už si o tomto monetárním tématu dnes budeme vyprávět, přidám i mého kandidáta na nejhorší teorii roku.

Monetarista David Beckworth před časem vytvořil následující graf, ve kterém černou křivkou ukázal, jak se dlouhodobě mění „skutečné“ reálné bezrizikové výnosy. Tedy bezrizikové nejen z toho titulu, že jde o výnosy „bezpečných“ vládních obligací, ale i proto, že jsou očištěny o onu časovou prémii (která, jak jsme viděli minule, dlouhodobě klesá):
0
Zdroj: MacroMarketMusings

Modře jsou vyznačeny výnosy neočištěné a zde vidíme známý obrázek jejich dlouhodobého poklesu. Jde o jeden z klíčových pilířů teorie dlouhodobé stagnace, která je připisována panu Summersovi, ale jejíž kořeny jdou dál do historie. Tato teze v podstatě říká, že ve světě je chronický přebytek zamýšlených (!) úspor nad investicemi, což vyvolává poptávkový deficit a zároveň tlačí cenu úspor (tedy sazby, výnosy obligací a náklad kapitálu obecně) dolů.

Jenže pokud se podíváme na křivku černou, která odráží vývoj oněch o časovou prémii očištěných výnosů, žádný jasný trend se neobjeví. To znamená jediné – skutečné reálné bezrizikové sazby jako indikátor ceny úspor (a jejich přetlaku na trhu) soustavně neklesají a teorie dlouhodobé stagnace tak dostává určitou trhlinu. Já sám jsem tu dlouhé pokrizové roky poukazoval na to, že v globální ekonomice je nejvzácnější komoditou poptávka. V kontextu výše uvedeného jde „jen“ o to, zda jde o vzácnost cyklickou, či strukturální (tedy vyvolanou dlouhodobými faktory a ústí v onu dlouhodobou stagnaci).

Uvidíme, ale teorii pana Summerse bych ještě do koše úplně neházel. Na to vidím příliš mnoho faktorů, které na globální trh úspor tlačí další a další kapitál (a nemyslím tím centrální banky). Kandidát na v úvodu zmíněnou nejhorší teorii roku pro mne sedí trochu jinde a připomněl mi ho bývalý šéf Dallas Fedu Richard Fisher. Ten před několika dny hovořil o tom, že sazby v USA by měly dál růst, aby byl vytvořen dostatečný prostor pro jejich snižování v případě recese.

Na první hodně letmý pohled to snad může znít rozumně – připomeňme si, že sazby se po krizi nacházely a stále nachází na dost nízkých úrovních a pokud by se dostavilo výrazné ochlazení ekonomiky, není dost velký prostor na jejich snižování. Během minulých recesí totiž sazby běžně klesaly o několik procentních bodů, což v současné situaci dost dobře nejde bez toho, aby se dostaly hluboko pod nulu. Se zápornými sazbami se sice experimentovalo a někde se dokonce dostaly překvapivě hluboko pod „nulovou hranici“. Ale uvažovat o tom, že by se daly udržet, třeba na mínus 2 – 3 %, asi nejde. Takže máme potenciální problém.

Problém s tvrzením pana Fishera je ale zase samozřejmě v tom, že samotné zvyšování sazeb může vyvolat recesi, pro kterou má připravit ony „náboje“. Takovou strategii můžeme, myslím, směle přirovnat třeba k zahradníkovi, který ve snaze ušetřit vodu na léto přestane zalévat jahody už na jaře. Vody v nádrži má pak v červenci sice dost, ale zalévat již není co. A nejde o žádný hypotetický scénář. Podle nejedné analýzy Fed přehnaným utahováním vyvolal naprostou většinu poválečných recesí. Pokaždé se zdálo, že pro razantní utahování existuje nějaký „pádný“ důvod, tentokrát jsme možná nalezli ten nejhorší ze všech.

Podotýkám, že pan Fisher není zdaleka jediný, od koho zaznívají podobné argumenty o nutnosti zvedání sazeb kvůli vytvoření dostatečného prostoru pro jejich následné snižování. Namístě je přitom samozřejmě debata o odpovídající výši sazeb s ohledem na vývoj mzdové a cenové inflace, sazeb neutrálních, či částečně i na možné nerovnováhy ve finančním systému. Výše uvedené je ale z úplně jiného soudku. Jaká je moje nejhorší teorie, či odhad roku? Asi stálé podhodnocování potenciálního růstu americké ekonomiky a její schopnosti udržet relativně vysoký neinflační růst.

 

Čtěte více:

Znamení hrozící recese: Je to s ním tentokrát...stejné?
31.08.2018 14:39
Pro ty, kdo si myslí, že zplošťování výnosové křivky už nemusí být jas...
Má nás to strašit, ale možná je ještě brzy
07.09.2018 18:06
Na korporátní úrovni jsou média již delší dobu plná Tesly a Amazonu, n...
Pictet: Fed nezastaví ani rozvíjející se ekonomiky
17.10.2018 15:27
„Když na politiku Fedu hledíme z druhého břehu Atlantiku, je pro nás r...
Trhy jen dostaly, co si samy přály. Výsledkem je hrozivá technická formace
15.10.2018 18:34
Ještě před pár týdny řada komentátorů na trhu varovala před napřimujíc...
Výnosová křivka, nezaměstnanost, inflace...Příští rok bude složitý
14.12.2018 12:21
„Zvířecí pudy“ na straně firemního sektoru i domácností se v USA podle...
Křivka zase hrozí a kolem letiště se prohání hejno černých labutí
14.12.2018 17:52
Před časem jsem tu psal o tom, jak někteří centrální bankéři před kriz...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data