Pro ty, kdo si myslí, že zplošťování výnosové křivky už nemusí být jasným ukazatelem recese, má dvojice expertů z americké centrální banky špatnou zprávu.
Michael Bauer a Thomas Mertens, poradci sanfranciského Fedu pro výzkum, zkoumali rozdíl ve výnosu tříměsíčních a desetiletých cenných papírů vydaných americkým ministerstvem financí. Ten se v posledních měsících ztenčoval, což lze říci i o jiných rozpětích mezi krátkými a dlouhými výnosy.
V pondělí byl výnos amerických cenných papírů s 10letou splatností (Treasury notes) zhruba tři čtvrtiny procentního bodu vyšší než výnos tříměsíčního papíru. Podle expertů to ale pořád v zásadě nic špatného nevěstí. Ve své studii totiž tvrdí, že zplošťující se výnosová křivka, kdy se dlouhodobé sazby teprve blíží k těm krátkodobým, nesignalizuje nic. Skutečným signálem recese je samotné překlopení křivky, tedy situace, kdy se dlouhodobé sazby dostanou pod krátkodobé, tvrdí experti.
Zmíněná vzdálenost, která v pondělí zbývala do reálného překlopení výnosové křivky, je ale podle obou autorů pořád pohodlná.
Zplošťující se výnosová křivka je typická pro ekonomiku v pozdějších fázích hospodářského cyklu. Tam se s vyspělými ekonomikami zhruba nacházíme. Rozpětí mezi dlouhými a krátkými dluhopisovými výnosy se přitom nějaký čas opět ztenčuje. Odtud tedy zaměření na výnosovou křivku, která by mohla naznačit, „že už to možná brzy přijde“.
Překlopená křivka mezi dvou a desetiletými americkými dluhopisy fungovala před lety jako varovný signál, že růžové časy tu nebudou do nekonečna. Konkrétně se tak dělo po velkou část roku 2006 a ještě v roce 2007. tento týden v pondělí byl výnos mezi 10letými a dvouletými splatnostmi pouze 0,183 procentního bodu, což je nejmenší rozdíl od roku 2007.
Někteří představitelé americké centrální banky zmiňovali nynější zplošťování výnosové křivky jako důvod, proč aktuální trend zvyšování úrokových sazeb v USA zastavit.
Jiní – včetně bývalé šéfky Janet Yellenové – ale prognostickou schopnost výnosové křivky zpochybňovali. Tvrdili, že pokud jsou teď dlouhodobé sazby níže následkem takových programů jako nákupy státních bondů, může i lehoulinké utažení měnové politiky vytáhnout krátké sazby nad dlouhé. V minulosti to bylo jinak, Fed musel utahovat šrouby jako divý, aby se křivka překlopila. Za stávající situace ale prý její překlopení zas tak moc recesi předznamenávat nemusí.
Studie zveřejněná tento týden však hovoří ve prospěch původních domněnek. Prognostická síla křivky nezmizí, ani když ji očistíme o časovou prémii, což je „odměna“ za vyšší riziko spojené s držením těch dluhopisů, které mají být splaceny až za delší dobu, tvrdí Bauer a Mertens.
Problémem mimo jiné ale je, že se přesně neví, jak jsou recese a invertovaná křivka mezi sebou propojené. Autoři tudíž neopomněli zdůraznit vědeckou zásadu, že korelace neimplikuje kauzalitu a s interpretací předpovědní výpovědi je třeba zacházet opatrně.
„Ve světle důkazů její prediktivní síly recesí“ nicméně nedávný vývoj výnosové křivky naznačuje, že nebezpečí recese může narůstat, konstatovali také.
Plošší výnosová křivka je jedním z horkých témat uplynulých měsíců. Na webu Patria.cz jsme se mu jenom v červenci věnovali minimálně třikrát.
Diskuze bude určitě pokračovat, podotýká Reuters. Jak totiž platí (nejenom) v makroekonomii, jediná studie sotva něco vyřeší.