Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Má nás to strašit, ale možná je ještě brzy

Má nás to strašit, ale možná je ještě brzy

07.09.2018 18:06

Na korporátní úrovni jsou média již delší dobu plná Tesly a Amazonu, na makroúrovni zase invertující výnosové křivky. O Tesle jsem psal včera, dnes se po čase opět zaměříme na výnosovou křivku. Investiční společnost Schwab totiž tvrdí, že její predikční síla není omezena jen na USA, ale i na mezinárodní trhy, což v současném kontextu vyznívá poněkud hrozivě. Jenže pokud se podíváme trochu pod povrch, můžeme dospět k celkem opačnému závěru.

Když jsem tu naposledy o křivce psal, poukazoval jsem na to, že když začala invertovat před poslední finanční krizí, Ben Bernanke tehdy tvrdil, že tentokrát nejde o signál blížící se recese. Konkrétně šlo o to, že pokles výnosů dlouhodobých vládních obligací pod krátkodobé sazby (tedy ona inverze) měl být podle Bernankeho dán nezvyklým scvrkáváním časové prémie. A tudíž inverze nebyla tím negativním signálem, kterým spolehlivě bývala dříve. Bernanke měl částečně pravdu, protože ona prémie se skutečně zmenšovala. Ani zdaleka ale nevysvětlovala celou inverzi a ta tak opět spolehlivě zafungovala jako varovný signál. Další důkaz, jak opatrně se musí s oním pověstným „tentokrát je to jinak“.

Takto myšlenkově vybaveni můžeme pohlédnout na graf od Schwabu, který světle modrou křivkou ukazuje vývoj celosvětového indexu MSCI a tmavou křivkou sklon výnosové křivky (rozdíl mezi dlouhými a krátkými výnosy; čím nižší číslo, tím plošší křivka, záporná čísla značí inverzi). Poučení tradiční: Inverze křivky je spolehlivým indikátorem recesí a korekcí na trhu a evidentně to skutečně platí i v celosvětovém měřítku. Jinak řečeno, pokud krátkodobé sazby soustavně rostou (většinou kvůli utahování monetární politiky) a dlouhodobé výnosy nerostou, stagnují, či dokonce klesají (většinou kvůli zhoršujícímu se růstovému výhledu), je třeba se mít na pozoru:

0


Jak z výše uvedeného vydolovat něco pozitivního? Jednoduše: Podobně plochá (tj. stále neinvertovaná) křivka byla v minulosti již několikrát bez toho, aby se dostala do inverze. Za pozornost stojí zejména druhá polovina osmdesátých a pak hlavně devadesátých let, kdy křivka několikrát zahrozila, ale do inverze se dostala až před rokem 2000 - pak nastalo to, co obvykle. Tehdejší zplošťování bez inverze pak doprovázel stále velmi dobře si vedoucí akciový trh i ekonomika. Můžeme se v podobné situaci nacházet nyní?

Šance rozhodně není zanedbatelná. Stačí „jen“, aby se v USA pohnula tím správným směrem nejen poptávka, ale i nabídka. Hodně se v této souvislosti hovoří s pozitivním vývojem keynesových „animal spirits“, tedy zvířecích pudů spotřebitelů a firem. Ty táhnou poptávku, ale přes investice a posun směrem k novým technologiím a inovacím i nabídku. Asi si nebudeme přát opakování devadesátých let včetně jejich bublinového konce. Bez něj by to ale bylo něco jiného a jak jsem uvedl, vyloučit se to podle mne určitě nedá. Mimochodem jedním z „hobby“ indikátorů vývoje na poptávkové i nabídkové straně americké ekonomiky jsou prodeje Fordů série F. Tedy trucků, které v podstatě jako investice do výroby a služeb houfně nakupují i řemeslníci a menší firmy. Vývoj v srpnu a srovnání s historií ukazuje graf od Bespoke:

0

K invertující křivce bych pak ještě rád dodal jednu technickou (kterou může čtenář příliš unavený předchozí četbou klidně opominout): Jak poukazoval například Paul Krugman, během prvních let pokrizového oživení bylo nutno interpretovat pozitivní (a tudíž pozitivně vyznívající) sklon křivky opatrně. Důvodem bylo to, že dlouhodobé výnosy se držely nad těmi krátkodobými jen díky tomu, že se začaly chovat podle principu opce.

Dlouhodobé výnosy jsou totiž dány očekávaným vývojem krátkodobých sazeb a ty byly zespoda omezeny nulovou hranicí, zatímco nahoru růst mohly. Dlouhodobé výnosy se tak držely o něco výše než téměř nulové výnosy krátkodobé, protože tu byla ona možnost budoucího růstu, byť mohla být nepravděpodobná (tj., pozitivně skloněná křivka moc optimismu vlastně neindikovala a příčinou byla nulová hranice sazeb). A pokud se nad tím zamyslíme, dnes by tento mechanismus mohl fungovat opačně s tím, jak se této hranici vzdalujeme. Tj., neměli bychom to zase přehánět s příliš negativní interpretací plošší křivky. Jenže tím se zase dostáváme k onomu nebezpečnému „tentokrát je to jinak“.

 

Čtěte více:

Pokud Fed uvěří v „tentokrát je to jinak“, recese může zaklepat na dveře v roce 2020
23.07.2018 17:17
Podle investiční společnosti Pimco je nyní jednou z klíčových otázek n...
Znamení hrozící recese: Je to s ním tentokrát...stejné?
31.08.2018 14:39
Pro ty, kdo si myslí, že zplošťování výnosové křivky už nemusí být jas...
Jak bude vypadat Tesla za deset let
06.09.2018 17:56
Goldman Sachs podle CNBC tvrdí, že akcie Tesly mají před sebou 30 % ko...
Rozbřesk: Rozvíjející se trhy znovu klepou na “medvědí bránu”
07.09.2018 9:12
Rozvíjející se trhy se znovu vracejí do medvědího teritoria. S blížící...

Váš názor
 • Brzy zase podle naseho vzoru ?
  09.09.2018 8:59

  ….. „Demotivovaní zaměstnanci dostávali nízké mzdy, inženýři navrhovali nové produkty, ale výroba o ně nejevila zájem, protože neexistoval žádný marketing a aktivní prodej. Byl to podnik sovětského typu implementovaný do dvacátého prvního století,“ tvrdí Bershidsky.
  nedele
 •  
  07.09.2018 21:08

  15. září klesne daňový odpis korporací za vklady do důchodových fondů z 35% na 21%. Z toho důvodů nyní nakupují manažeři T-bonds rekordním tempem, v řádu stovek miliard usd. To by v tom byl čert, aby se to neprojevilo na výnosové křivce.
  Dan
Aktuální komentáře
16.10.2019
11:06Babiš: ČR musí stavět jaderné bloky, i kdyby porušila právo EU
10:40Fed v St. Louis: Spotřebitelé v USA jsou rekordně zadlužení. Ale jen na první pohled
9:28Prodeji nových aut v EU se v září dařilo, od začátku roku je ale nižší
9:18Rozbřesk: Nová čísla z autoprůmyslu sama trend nezmění
8:58Další třecí plocha mezi USA a Čínou vrací na burzy pesimismus  
8:33Huawei: Zvedli jsme tržby, navzdory americkým sankcím. Poptávka po zařízeních 5G v Evropě je silná
8:27Hliník, motorky i whisky. Americká cla proti Evropě se blíží. Co vše zasáhnou?
8:01Hypoindex: Trh hypoték přes solidní pokles sazeb neožívá
6:14Colacito: Skutečně fungující strategie investic do měn
15.10.2019
22:12Wall Street posílila o procento, Nvidia + 5 %
19:14Ono se to vyplácí
17:21Summary: Kvartální výsledky JP Morgan, Goldman Sachs a United Health  
17:09Dohoda o brexitu už dnes? Nadějné zprávy a výsledky bank posílají akcie výš  
16:16Experti ČNB: Zatím nás nečeká ani euro, ani konec hotovosti
15:34Reuters: Francouzská AXA zvažuje prodej svých pojišťoven ve střední Evropě, včetně ČR
15:15MMF: Světová ekonomika letos vzroste nejméně od finanční krize
14:34Akcie Citigroup (-2 %) za rok zpevnily o 35 %. Solidní kvartální čísla trhům dnes nestačí…
13:44Goldman Sachs předvedla smíšená čísla, Wells Fargo připomněla staré problémy
13:16Banka JPMorgan (+2 %) startuje výsledkovou sezónu: Kvartální zisk příjemně překvapil
12:58Vojtěch Benda z ČNB: Stále vidím prostor pro zvýšení sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (09/19 Q3, Bef-mkt)
US Bancorp (09/19 Q3, Bef-mkt)
7:00ASML Holding NV (09/19 Q3)
9:00CZ - PPI, y/y
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
12:30Bank of New York Mellon Corp/The (09/19 Q3)
12:45Bank of America Corp (09/19 Q3)
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m