Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Franklin Templeton: Odrazí se evropské akcie v pozdní fázi cyklu?

Franklin Templeton: Odrazí se evropské akcie v pozdní fázi cyklu?

27.12.2018 16:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Rok 2018 byl pro evropské akciové trhy zklamáním. Dlouho očekávaný odraz v pozdní fázi cyklu se na regionálních trzích neustále odkládal. Investoři dávali přednost rychle rostoucím akciím amerických firem a báli se evropské politiky. Nicméně základní tržní fundamenty dále naznačují, že by k odrazu mohlo brzy dojít. V době, kdy trhy a ekonomický cyklus zraje, mají zisky firem a valuace v Evropě podle Franklin Templeton značný prostor pro zlepšení.

Trh v pozdní fázi cyklu

Očekáváme, že trendy, které v posledních letech vedly k tomu, že se americkým akciím dařilo lépe než evropským, se začínají obracet. Roky ultranízkých úrokových sazeb a nákupů dluhopisů centrálními bankami narušilo trhy tím, že se prosazovaly akcie s očekáváním vysokého růstu a naopak se trestaly ty, jejichž výhled růstu byl nízký. Navíc pasivní investování přispělo k trendu tím, že od akcií, které klesají, proudily peníze hvězdám trhu. Tento proces je podle Franklin Templeton oddělen od cenotvorby a valuací a více spjat s momentem a sledováním trendu.

Franklin Templeton věří, že tyto trendy končí s tím, jak úrokové sazby v USA rostou a centrální banky začínají redukovat svá zvláštní opatření ke stimulaci. Jak se likvidita neustále stahuje, měly by se trhy opět zaměřit na příjmy a valuace. Není pravděpodobné, že by růst amerických příjmů v roce 2019 udržel stejné tempo jako v poslední době. Naopak robustní zvýšení evropských firemních příjmů by mohlo získat větší pozornost.

Na rozdíl od USA se evropské trhy sestávají z většího množství firem, jejichž zisky jsou citlivé na úrokové sazby a růst cen, jako jsou banky a producenti komodit. Mírný růst úrokových sazeb by mohl mít pozitivní dopad např. na zisky bank, zatímco ropné společnosti začínají vnímat přínosy vyšších cen ropy. Silné ceny kovů také poskytují možnou podporu evropským těžařům a společnostem, které jim dodávají vybavení a služby.

Navíc valuace v Evropě zůstaly pro Franklin Templeton mnohem atraktivnější než v USA. Regionální firmy se obchodovaly na historicky nízkých valuacích oproti svým amerických protějškům. Evropské ukazatele P/E se například snížily na polovinu jen za poslední dva roky. K tomu došlo navzdory dvoucifernému nárůstu zisku na akcii.

Politická rizika vypadají zvladatelně

Franklin Templeton vnímá, že horší výkon Evropy lze částečně svalit na politická rizika plynoucí z obchodního napětí, brexitu a Itálie. Ale nakonec čeká, že se vyřeší bez přílišných dopadů na globální a evropské finanční trhy.

Dále se domnívá, že pragmatismus by měl nakonec v obchodní potyčce mezi USA a Čínou převážit. Přestože to vypadá, že jsou si obě země daleko, věří, že Trumpova administrativa se nakonec dohodne. Vyřešení tohoto problému je pro evropské firmy důležité, protože jsou hlavními vývozci jak do USA, tak do Asie.

Přestože v poslední době došlo v otázce brexitu k několika posunům mezi EU a Velkou Británie, domnívá se Franklin Templeton, že nejistota zůstane. Proto zůstává u britského trhu opatrný, zejména u firem zaměřených na domácí ekonomiku. Tento trh vnímá Franklin Templeton během procesu brexitu jako „zvláštní situaci“, která nabízí příležitost pro investory se správným přístupem, tolerancí rizika a časového horizontu.

Itálie již může být trnitější, zejména po nedávných vyjednáváních mezi italskou populistickou vládou a EU. Itálie navrhla vyšší schodek státního rozpočtu, aby mohla podpořit růst. To je ale v rozporu s evropskými rozpočtovými pravidly.

Navzdory nedávné rétorice Franklin Templeton nevnímá potenciál pro rozkol mezi Itálií a Bruselem. Věří, že na základě průzkumů Italové raději chtějí zůstat v měnové unii. A pro oddělení tu je malý hospodářský důvod. Právě naopak. Díky silnému růstu vývozu z dominantního výrobního sektoru na severu země si Itálie užívá přebytku běžného účtu a obchodní bilance celkově, což značí, že zde není potřeba devalvace konkurenční měny. Navíc členství Itálie v eurozóně jí pomáhá udržet výpůjční náklady mnohem níže, než kdyby nebyla součástí skupiny. Italská politika může být i nadále chaotická, ale neměla by podle názoru Franklin Templeton vyústit ve významnou politickou krizi v Evropě.

Jakmile se překoná politický šum a nejistota, Franklin Templeton věří, že s tím, jak se cyklus blíží ke svému konci, nabydou fundamenty opět na důležitosti. A s tím, jak vzhledem k ostatním regionům roste atraktivita evropských zisků a tržní valuace, domnívá se, že by mohlo dojít v příštím roce k odrazu.

Autor: Dylan Ball, ACA, výkonný viceprezident a vedoucí stratég pro evropské akcie u Templeton Global Equity Group

 

Čtěte více:

Na Evropu už nesázejte
20.11.2018 10:57
Evropská ekonomika budila v roce 2017 velké naděje. Ty se ale již něja...
Itálie přináší Evropě velké ztráty, druhá Trumpova stimulace by byla propadákem
21.11.2018 11:44
Hlavní ekonom investiční banky Natixis Patrick Artus tvrdí, že Itálie ...
Fidelity: Dluhopisy s investičním stupněm – odolné vůči oslabení akciových trhů
23.11.2018 6:25
Tržní volatilita v říjnu narostla a Andrea Iannelli, ředitel investic ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data