Evropská ekonomika budila v roce 2017 velké naděje. Ty se ale již nějaký čas ukazují jako liché, stejně jako názor, že měnová unie ze sebe konečně setřásla dědictví krize z let 2011–2013. Evropa se dokonce podle investora a ekonoma Gavyna Daviese stává brzdou globálního růstu ekonomiky, a to dokonce o něco málo větší než Čína.
Co je příčinou takového obratu k horšímu? Podle Daviese hned několik faktorů, některé z nich jsou přitom přechodné, ale některé dlouhodobé povahy. Mario Draghi ve svém nedávném projevu tvrdil, že investice firemního sektoru zůstávají silné a to samé platí o trhu práce. Draghi kladl důraz na přechodné jevy, jako je špatné počastí. Jenže Davies se domnívá, že jejich síla prostě nemůže vysvětlit to, jak moc evropská ekonomika brzdí. A jmenuje tři fundamentální faktory, které podle něj hrají rozhodující roli. První z nich je chování čistých exportů, které trpí celkovým vývojem v oblasti globálního obchodu a zejména stavem čínské ekonomiky. Ten se projevuje především na výsledcích německé ekonomiky.
Evropské hospodářství podle Daviese stále táhne fiskální a monetární stimulace, ovšem proti nim působí efekt měnového kurzu a cen ropy. A v neposlední řadě se projevuje vývoj v Itálii a Velké Británii. Největší negativní šok doléhá přímo na tyto dvě ekonomiky – v prvním případě je vyvolán obavami z politiky nové vlády, ve druhém z brexitu. Tlak ale začíná pociťovat i širší evropská ekonomika.
Vedle zmíněných poptávkových faktorů pak investor uvádí i vývoj na nabídkové straně ekonomiky. Ve Velké Británii totiž znatelně sílí mzdové tlaky a mzdová inflace se zvyšuje také v eurozóně i přesto, že byly provedeny strukturální reformy a ekonomika zpomaluje. Draghi ve svém projevu tvrdil, že expanze by mohla trvat další dva roky, ale i on zmínil omezení na její nabídkové straně. Podle Daviese pak vše dohromady ukazuje, že i když budou slábnout přechodné brzdy evropského hospodářství, k velkému zlepšení nedojde. Čekat se dá maximálně návrat na nízký trendový růst a i zisky korporátního sektoru by měly růst pomaleji.
V následujícím grafu investor porovnává historický a nyní odhadovaný růst největších evropských ekonomik. V Itálii a Německu by podle něj mělo probíhat znatelné ochlazení, o něco lepší by mohla být situace ve Francii, pouze Španělsko by nyní mělo jít proti negativnímu trendu:

Zdroj: FT, Fulcrum AM