Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státní rozpočet loni vykázal přebytek 2,9 miliardy korun

Státní rozpočet loni vykázal přebytek 2,9 miliardy korun

03.01.2019 14:21
Autor: ČTK

Hospodaření státu loni skončilo s přebytkem 2,9 miliardy korun. Na tiskové konferenci o tom dnes informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). V roce 2017 vykázal státní rozpočet schodek 6,2 miliardy korun a o rok dříve přebytek 61,8 miliardy korun. Podle MF tak jde o druhý nejlepší výsledek od roku 1996. Schválený rozpočet na loňský rok počítal se schodkem 50 miliard korun.

Za lepším výsledkem je podle MF i ekonomů především dobrý výkon ekonomiky, který se projevil v lepším než plánovaném výběru daní a sociálního pojištění. "Hlavní vliv lepšího než plánovaného výsledku lze spatřovat v překročení rozpočtu daňových příjmů včetně pojistného na sociální zabezpečení o zhruba 20 miliard korun a také v překročení rozpočtu ostatních příjmů také o zhruba 20 miliard korun," informovalo MF.

U výdajů se pak podle ministerstva pozitivně projevilo řízení obsluhy státního dluhu, což vedlo proti plánům k úspoře 4,5 miliardy korun. Celkové příjmy státního rozpočtu loni stouply meziročně o 130,3 miliardy korun na 1403,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu vzrostly o 121,2 miliardy na 1401 miliard korun.

Celkové daňové příjmy včetně sociálního a zdravotního pojištění stouply loni meziročně o 83,3 miliardy na 1239 miliardy korun a překročily plány MF o 19,7 miliardy korun. Samotné daňové příjmy meziročně stouply o 36,5 miliardy na 725,8 miliardy korun a plán překročily o 3,5 miliardy korun.

Příjmy rozpočtu z daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouply o zhruba pět procent na 279 miliard korun. To bylo o zhruba dvě miliardy méně, než MF plánovalo. Důvodem je podle úřadu neplánované odložení účinnosti třetí a čtvrté fáze EET.

Výběr spotřebních daní včetně tzv. energetických daní a odvodu z elektřiny ze slunečního záření stoupl o tři procenta na 159,3 miliardy Kč. Inkaso daní z příjmů právnických osob dosáhlo 117,5 miliardy Kč, což znamenalo meziroční růst o dvě procenta.

Nejvíce peněz je v rámci běžných výdajů každoročně vynakládáno na sociální dávky. Loni na ně šlo 556,6 miliardy Kč, což je meziroční růst o zhruba 26,6 miliardy Kč. Na tom se podílely zejména výdaje na důchody s růstem o 19,4 miliardy korun.

Kapitálové, tedy investiční výdaje rozpočtu loni stouply o 37,9 miliardy na 119,6 miliardy korun. Z celkové částky bylo 64,7 miliardy korun určeno na financování společných programů EU a ČR. "Rostoucí investiční aktivitu státu potvrzuje i skutečnost, že za poslední čtyři měsíce bylo v rámci kapitálových výdajů ze státního rozpočtu čerpáno 71,2 miliardy korun, zatímco za období prvních osmi měsíců to bylo jen 48,5 miliardy korun," uvedlo MF.

 

Čtěte více:

Apple (-8 %) poprvé od roku 2007 varoval před slabšími výsledky
03.01.2019 8:26
Americký technologický gigant Apple snížil odhad tržeb za své první fi...
Nákup bulharských aktiv ČEZ stojí kvůli úřadům, ten antimonopolní čeká na správní soud
03.01.2019 8:30
Bulharský antimonopolní úřad (KZK) se prozatím nebude zabývat druhou ž...
Rozbřesk: O kartelu OPEC a varování Applu, které rozhodilo i forex
03.01.2019 9:12
Ačkoli se v minulém roce mnohé očekávalo od komodit, kterým se tradičn...
Bloomberg: Přípravy Londýna na brexit bez dohody jsou jen bluf
03.01.2019 9:15
Britská vláda v posledních týdnech spustila horečné přípravy na hrozíc...
Obří obchod ve farmacii: Bristol-Myers koupí firmu Celgene (+31 %)
03.01.2019 14:03
Americký výrobce léků Bristol-Myers Squibb koupí za zhruba 74 miliard ...

Váš názor
  • gauneři zlodějsstí
    03.01.2019 19:58

    seberou lidem a firmám 150 mld, za 40 mld si zkorumpují duchodce a státní zaměstnance postaví 4 km dálnice za rok a ještě se za to chválí, lemplové :o)
    Mike -Green D. is killing Europe
    • Re: gauneři zlodějsstí
      04.01.2019 8:58

      ... a neuděláme s tím nic. Důchodci a státní zaměstnanci s rodinami jako voliči stačí.
      Slavista
    • Re: gauneři zlodějsstí
      03.01.2019 20:24

      No a hlavně taky před koncem roku posunuly platby OSVČ na sociální , které se měly platit v lednu, na prosinec. Tím získaly navíc 1/12 odvodů živnostníků už v roce 2018 místo 2019. Stejně tak důchody, které se vyplácí na přelomu měsíce a které bězně chodí ještě na konci měsíce, tak poslali až po novém roce. Jsou to všechno jen hrátky s financema. Navíc čím víc vyberou, tím víc rozfofrujou, takže je to stejně o ničem...
      qwer
    • Re: gauneři zlodějsstí
      03.01.2019 20:20

      Lemplové byli především ti, kteří nám dluh během svých necelých dvou volebních období zdvojnásobili, ačkoliv vše seškrtali a nic se neopravovalo. To jen abyhcom si správně nastavili měřítka
      sgt.Mike
      • Seržant
        03.01.2019 21:42

        Tak musíš rozlišovat recesi a konjukturu
        Velkamedvědice
Aktuální komentáře
24.04.2026
9:49Moneta doručila silný úrokový výnos, optimismus ale již je v ceně započítán  
8:51ČEZ jedná o změnách struktury, Moneta bez dividendy i překvapení a Meta a Microsoft propouštějí  
8:45MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. čtvrtletí 2026 vzrostl na 1,6 mld. Kč
8:40Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních z jednání Valné hromady
8:29J&T FINANCE GROUP SE: Výroční zpráva za rok 2025
7:57Moneta zahájila rok silnými výsledky a splnila očekávání trhu
23.04.2026
22:01Zámořské indexy po maximech ztrácely  
16:47Analytický radar: Patria představuje Watchlist - investiční inspirace z hledáčku analytiků
16:22Akcionáři KB schválili návrh vedení vyplatit hrubou dividendu 95,60 Kč na akcii
15:55Portfolio 60/40: Akcie naceněny na revoluci, dluhopisy na „byznys jako obvykle“?
15:28Nové stroje od ASML jsou moc drahé, tvrdí TSMC a odkládá jejich nasazení
13:48Vedení ČEZ navrhlo vyčlenění nové dceřiné firmy, jde o první krok k zestátnění
13:13ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Valná hromada společnosti ČEZ
13:03SK Hynix prudce zvýšila zisk díky pamětím pro AI. Trh ale váhá, jak dlouho boom vydrží  
12:19Akcie ServiceNow po výsledcích prudce oslabily, firemní zakázky se kvůli válce na Blízkém východě zpozdily
11:57Evropě se nedaří navázat na americký růst. Podceňuje trh íránský problém?  
11:13Tesla nad odhady trhu, investory však znepokojují rostoucí kapitálové výdaje  
10:58Nokia překvapila silným ziskem, boduje díky AI a sázce na restrukturalizaci
10:34Prodej aut v EU v březnu vzrostl o 12,5 procenta, daří se BYD i Tesle
10:17Výhled na výsledky Monety: Hypotéky a poplatky táhnou, tlak na riziko roste  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university