Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
S daní na chtíč jste se měli poradit, vzkazuje ECB Rumunsku

S daní na chtíč jste se měli poradit, vzkazuje ECB Rumunsku

14.02.2019 11:11, aktualizováno: 14.2. 11:55
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Rumunsko dostalo políček kvůli bankovní dani. Země se před zavedením kontroverzního opatření neporadila s Evropskou centrální bankou, a nedodržela tudíž svoje povinnosti, vzkázal do Bukurešti regulátor z Frankfurtu. Zavedení daně na bankovní aktiva vyvolalo v Rumunsku největší propad na trhu od finanční krize. Bez ozvěn nezůstalo ani za hranicemi, na příklad na pražské burze před Vánoci potopilo akcie Erste Bank. Rakouský bankovní dům má v Rumunsku zájmy v podobě největší rumunské banky Banca Comerciala Romana, kterou vlastní, a na dění v tomto nejmladším členském státu Evropské unie je citlivý.

Návrh bankovní „daně na chtíč“, jak se sektorové dani přezdívá, rumunské ministerstvo financí představilo loni v prosinci bez předchozího avíza. Sociálně-demokratická vláda ho pak schválila mimořádným dekretem. Odvod je součástí daňových opatření, která zahrnují rovněž zvýšení daní pro energetické firmy, mají přinést prostředky na stoupající státní výdaje.

Samotný princip bankovní daně – totiž odvod z bankovních aktiv navázaných na rumunskou mezibankovní sazbu ROBOR – napadla již rumunská centrální banka, která jej označila za útok na svou nezávislost a na schopnost uskutečňovat účinnou měnovou politiku. Daň se uplatňuje na finanční aktiva bank na progresivní bázi v případě, že tří a šestiměsíční sazby peněžního trhu překročí 2 %. Rumunský bankovní regulátor chce, aby vláda propojení daně na sazbu ROBOR zrušila.

„ECB by měla být ve vhodné fázi konzultována, takže úřad, který s návrhem legislativního opatření přichází, může vzít názor ECB v potaz, než sám v předmětné záležitosti přijme rozhodnutí,“ napsal podle agentury Bloomberg člen Rady guvernérů ECB Yves Mersch rumunskému ministru financí Eugenu Teodoroviciovi. „ECB bude vděčná, pokud rumunská vláda náležitě zváží výše zmíněnou připomínku a bude dodržovat svůj závazek konzultovat s ECB legislativní návrhy, bude-li to vhodné,“ píše se také v listu s datem 5. února. Webu Patria.cz se jej ve středu na internetové stránce ECB nepodařilo vyhledat.

ECB se nezdráhá kritizovat právní normy, které předkládají východní členové Evropské unie mimo eurozónu. Povinnost konzultovat s ECB důležitá opatření a návrhy legislativních opatření z oblasti působnosti ECB má také Česká národní banka.

Páky, kterými by ECB případně ovlivnila rozhodování tamních politiků, ale moc silné nejsou. Pokud její stanoviska někdo nenapadne před soudem, nedokáže ECB úpravu právní normy prosadit.
V lednu se ECB vyjádřila k polskému plánu omezit mzdy v polské centrální bance, který ale polský parlament nakonec stejně schválil.

Rumunsko již dříve naznačilo ochotu ostří bankovní sektorové daně otupit, zrušit ji ale nehodlá. ECB se ve zmíněném dopise k samotné bankovní dani nevyjádřila, uvedl Bloomberg.

Zdroje: BBG, ČNB, www.bnr.ro, Reuters

 
 
 

Čtěte více:

19.12.2018 10:02
Nové překvapivé kroky ve snaze vyrovnat státní rozpočet navrhla dnes r...
Erste Group – „So this is Christmas“ na rumunský způsob (nová cílová cena Patrie)
15.01.2019 10:36
Společnost Patria Finance mění svou cílovou cenu u titulu Erste Group ...
Erste (+5 %) očekává čistý zisk 1,8 miliardy euro a navrhne dividendu 1,40 euro
25.01.2019 15:50
Bankovní skupina Erste zveřejnila odhady hospodaření za rok 2018. Čist...

Váš názor
 •  
  14.02.2019 11:25

  obecne dodrzovani zavazku je v rumunsku je docela problem :) a hned tak se to asi nezmeni
  eple
  •  
   14.02.2019 11:29

   a nemají problém zavírat lidi z politiky.
   HenryFord
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data