Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Naše dluhy vám nedáme!

Naše dluhy vám nedáme!

11.03.2019 6:02
Autor: Redakce, Patria.cz

„Nacionalisté mohou někdy začít s rozumnou ekonomickou politikou, ale ve svém honu za národní suverenitou nakonec zacházejí příliš daleko,“ píše na stránkách Bloombergu Leonid Bershidsky. Za příklad podle něj může posloužit maďarský premiér Viktor Orbán a jeho pohled na veřejný dluh.

Orbán před několika dny pronesl projev, ve kterém se věnoval tomu, jak Maďarsko dožene životní standard sousedního Rakouska. Vedle podpory růstu populace bez toho, aby do země přicházeli migranti, změny systému vzdělávání a maďarských zahraničních investic k tomu má vést následující krok: Maďarské vládní obligace budou kupovat jen domácí investoři.

Maďarská vláda se doposud snažila omezit objem dluhopisů denominovaných v cizích měnách a taková snaha se dá hodnotit pozitivně. Snižuje totiž měnové riziko a země jako Turecko dobře vědí, jak takové riziko dokáže zabolet. Turecko přitom není jedinou rozvíjející se zemí, která se stala závislou na kapitálu ze zahraničí, ale některé země se poctivě snaží jeho význam omezit.

Podle Bershidskyho se to daří například Rusku, Polsku a také Maďarsku. Když se Orbán dostal v roce 2010 k moci, byla v cizích měnách denominována asi třetina veřejného dluhu. Nyní je to přibližně 20% a zčásti jde o výsledek odpovědné fiskální politiky současné maďarské vlády. Nízké deficity a omezování míry zadlužení jsou totiž jedním z jejích hlavních cílů. S ohledem na krizi, kterou si země prošla kvůli vysokým dluhům domácností denominovaným v zahraničních měnách, je takový postoj pochopitelný.

Jenže nacionalistické vlády v zemích jako Polsko či Maďarsko se také domnívají, že pokud drží vládní obligace zahraniční subjekty, omezuje to suverenitu země. Noční můrou pro ně je řecký scénář, v němž země končí pod nadvládou věřitelů ze zahraničí. Bershidsky ale tvrdí, že studie ukazují na prospěšnost zahraničních investorů. Čím vyšší je totiž jejich podíl na držení vládních dluhopisů, tím nižší jsou náklady jejich financování. Zahraniční kapitál také často zvyšuje efektivitu hospodaření vlády a její politiky ovlivňující ekonomický růst. V neposlední řadě se také ukazuje, že pokud domácí banky investují velké objemy kapitálu do domácích obligací, zvyšuje se zranitelnost bankovního systému.

Jediným rozumným ekonomickým argumentem proti zahraničním investorům je podle Bershidskyho jejich ukvapenost a ochota prodat své investice při prvním náznaku problémů. Jenže v případě Maďarska a jeho rozpočtové zodpovědnosti leží toto riziko znatelně níže, než například u Itálie. Obavy by spíše měla budit politika, která se neopírá o ekonomické argumenty a mohla by poškodit růst hospodářství.

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Proč nepřichází „junk“ krize?
14.02.2019 17:44
Za jedno z nejslabších míst finančních trhů je řadou lidí řadu let pov...
Krugman: Kdy se vysoké dluhy stávají problémem
19.02.2019 11:02
„Zdá se, že debata o ekonomické politice bude v následujících letech a...
ECB připravuje nové bankovní úvěry, ukázal zápis z jednání
21.02.2019 14:43
Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) se na svém posledním zas...
Na trzích se otevřely nepříjemnostmi zavánějící nůžky
01.03.2019 17:42
Během první části pokrizového období jsem tu relativně často poukazova...

Váš názor
 • A jak si vede svět?
  11.03.2019 13:21

  „Svět má za sebou desetiletí nepřetržitého růstu, hovoříme tedy o pokrizové situaci. Ten ale doprovází rekordní růst zadluženosti, která loni dosáhla 169 biliónů dolarů, což je 236 procent celosvětového HDP.“
  Špaček
 • Ani pro USA
  11.03.2019 7:47

  není nikterak výhodné, že velkou část obrovského amerického dluhu drží jejich rival, Čína. Globalizace dluhů je příčinou závislosti zadlužených zemí na vnějších entitách a v konečném důsledku vede ke ztrátě vlastní suverenity a kontroly nad "svou" zemí (uvozovky jsem použil proto, neboť rozhoduje-li o zemi vnější entita, nepatří země jejím občanům).
  medvedvsechnosned
  • Re: Ani pro USA
   11.03.2019 9:17

   Čína kontroluje Ameriku? A proto je CFO Huawei zřejmě ve vazbě, ZTE před krachem a pan Si se modlí ke všem čínským bůžkům, aby Donald netweetnul, že končí "jednání" :) Čína neměla jinou volbu než nakoupit treasuries, protože celý jejich hospodářský zázrak byl postaven na exportu a generoval velké přebytky - což už jinak poslední dobou moc pravda není, protože z Číny utíká kapitál a neposlušní občané skupují aktiva mimo kontrolu svých komunistických vládců. Kdyby náhodou Čína chtěla treasuries prodat, nejhorší, co se může stát, je, že se zvednou výnosy. A to přesně do doby než Fed vyhodnotí růst výnosů jako ohrožení ekonomické či cenové stability a postaví se na opačnou stranu. A zbytek světa bude s okatým skřípěním zubů držet dolary dál, protože ve světě nic lepšího prostě není.
   ferdinand
   • ferdinand
    11.03.2019 9:45

    Čína drží přes bilión dolarů amerického dluhu (celkový americký zahraniční dluh činí 20 biliónů USD) Při pouhém 1% úroku to činí přes 10 miliard USD za rok ve prospěch Číny a 200 miliard USD na úrocích mimo USA! Při současném tempu amerického zadlužování budou brzy USA na úrovni Řecka a to se všemi důsledky tak, jak jsme je před časem mohli vidět právě v Řecku.
    medvedvsechnosned
    • Re: ferdinand
     11.03.2019 17:00

     S drobným rozdílem. Řecko nedrží nekonečné množství eur. USA ovšem disponují nekonečným množstvím dolarů...
     stanislav.hrouzek
     • Hrouzek
      11.03.2019 17:49

      Bude si muset zařídit Řecko drachmu, aby ji mohlo držet nekonečné množství.
      medvedvsechnosned
    • Re: ferdinand
     11.03.2019 11:17

     Řecka? o))) Takové starosti mají jen hlupáci a telátka...Čína velmi dobře ví, proč držet dluhopisy v rezervní meně a USA velmi dobŕe ví, že pokud by je čína hodila na trh, poskodí sama sebe klesající hodnotou...Zajímavé, že tyto starosti mají charakterive ti samí lidé..Neboj USA nezkrachuje , to by ob.ral globál a ten to dobre vi
     Velkamedvědice
     • VM
      11.03.2019 11:21

      A čím je ta rezervní měna USA kryta? Zadlužením či "rotačkami v tiskárnách"? Globál vytvořil pouze dluhy podloženými šidítka bez vnitřní hodnoty.
      medvedvsechnosned
      • Re: VM
       11.03.2019 12:20

       Důvěrou trhu brouku, co si ty o tom myslíš je jedno, zlatý standart nefungoval
       Velkamedvědice
       • VM
        11.03.2019 12:30

        Důvěra je pouze o momentálním lidském rozpoložení, víře, naivitě, odvaze, bojácnosti....tedy nic objektivního a stabilního. Zlatý standard nefungoval právě proto, že byl prostý lidskému fixlování s chováním lidí.
        medvedvsechnosned
        • Re: VM
         11.03.2019 13:00

         Otázka je, co může zmizet rychleji důvěra nebo zlato ze sejfu centrální banky. Odvézt zlato ze sejfu může trvat řádově hodiny. To bych řekl, že důvěra tak rychle nezmizí.
         ..
         • dvě tečky
          11.03.2019 13:30

          Jde o reálné hodnoty tohoto světa. Za těmi vidím především samotné územní s půdou toho či onoho státu, národa a jednotlivce (zdroj obživy) s nerostným bohatstvím pod ním (zdroje zachování života). Tyto základní prostředky jsou nezávislé na lidské důvěře a mají trvalý význam pro budoucnost lidstva. Bohaté země, národy či jednotlivci nejsou ti, jež mají na monitorech kupu eur, dolarů apod., nýbrž ti, jež se chlubí úrodnou půdou s nerostnými surovinami pod ní. Právě tyto hodnoty existovaly před penězi a budou existovat i po nich. Peníze mají trvalou hodnotu jen tehdy, jsou-li přímo svázány s těmito statky.
          medvedvsechnosned
    • Nelži tak průhledně Lejnosněde
     11.03.2019 10:45

     Vládní dluh USA v držení zahraničních subjektů dosahuje výše stěží 7 bilionů. Přes dva biliony dluží FEDU. Zbytek drží většinou americké domácnosti či jiné US subjekty.
     ..
     • Šokující
      11.03.2019 10:54

      Dluh je dluh a může jich být i 65 bilionů USD. http://www.rukojmi.cz/clanky/zahranicni-politika/577-ohromujici-statni-dluh-usa-je-65-bilionu-dolaru-a-ne-18-bilionu
      medvedvsechnosned
      • Re: Šokující
       11.03.2019 11:09

       Vždyť to píšu zbytek drží US subjekty. Nebo mi chceš snad namluvit, že budoucí závazky vůči penzistům je zahraniční dluh?
       ..
       • dvě tečky
        11.03.2019 11:14

        To je těch dalších 45 bilionů USD navíc....
        medvedvsechnosned
        • Re: dvě tečky
         11.03.2019 11:20

         Takže se o 20 bilionech v držení zahraničních subjektů lhal a přiznávás to
         Velkamedvědice
        • Re: dvě tečky
         11.03.2019 11:18

         Domácího dluhu Lejnosněde. Opakuji domácího dluhu a ty jsi psal o zahraničním.
         ..
         • dvě tečky
          11.03.2019 11:24

          65 - 45 = 20
          medvedvsechnosned
          • Re: dvě tečky
           11.03.2019 11:27

           Vymyslíš si cifru 45 bilionů a pak na jejím základě dokazuješ, že zahraniční dluh je 20 bilionů? Jak rafinované na absolventa pěti tříd ZŠ a plaveckého kursu.
           ..
           • dvě tečky
            11.03.2019 11:31

            Stěžuj si u účetního dvora USA Davida Walkera.
            medvedvsechnosned
            • Re: dvě tečky
             11.03.2019 12:24

             Stěžovat si na tvou tupost nemá smysl nikde.
             ..
             • dvě tečky
              11.03.2019 12:35

              Prostě Amerika stojí na hliněných nohou úplně stejně, jako celý tento dluhy prošpikovaný svět. Právě to je o těch opravdových hodnotách, jež se lidem nedostává v imaginárním světě ničím nekrytých peněz.
              medvedvsechnosned
              • Re: dvě tečky
               11.03.2019 13:11

               Máš pravdu chlape, celé je to pouze zacyklované... USSA si žijí nad své možnosti .."To se nám to hoduje, když nám druzí půjčují...už ve Švejkovi říkali..."... A ti co jejich dluh drží, se jej sami bojí shodit, protože jej mají už tolik, že by to spláchlo i je... A na to USSA spoléhají...proto nikdy nepřistoupí na vytvoření jiné, mezinárodní vypořádavací jednotky... Bo by se ukázalo, že dolar je prázdný papír....
               Scorpius
Aktuální komentáře
22.03.2019
21:38Páteční výprodej na Wall Street
18:32Pět známek úpadku Spojených států a jeden malý detail
17:42Summary: Slabá makra stlačila evropské banky, Nokia se trápí po auditu
17:21Mohla by se do Evropy vrátit krize let 2010–2014?
17:19Závěr týdne zhořkl s evropskými daty. Zájem o dluhopisy prudce roste, akcie se prodávají  
16:32Výnosy německých 10letých dluhopisů poprvé od roku 2016 v záporu
16:02Riskantní italská hedvábná stezka
15:19AMISTA investiční společnost, a.s. - Czech Investment Fund SICAV, a.s. zveřejňuje pozvánku na valnou hromadu
14:41Američané doplácí na nezamýšlené důsledky obchodní války
13:46Aerolinky Garuda zruší objednávku na 49 letadel Boeing 737 MAX
13:35Draghi: Firmy musí zlepšit přípravy na divoký brexit
13:22Kvartál, na který je lepší zapomenout, zejména pro Německo
12:29UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s. - Pozvánka na řádnou valnou hromadu
11:37Perly týdne: Nejlepší zisky od roku 2013, Facebook exodus a drahá Praha
11:22Rally na Applu živí spekulace o vlastním streamu (komentář analytika)  
11:19Jan Bureš: Padající nálada v eurozóně = stabilní sazby ČNB
10:57Z dobrých čísel Nike si výrazně ukousl silný dolar (komentář analytika)  
10:49Německý 10Y výnos na nule a eurodolar pod 1,13 po velmi slabých zprávách z průmyslu  
10:32Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?
9:45Rozbřesk: Odklad brexitu nahrává stabilitě sazeb ČNB

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data