Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Naše dluhy vám nedáme!

Naše dluhy vám nedáme!

11.03.2019 6:02
Autor: Redakce, Patria.cz

„Nacionalisté mohou někdy začít s rozumnou ekonomickou politikou, ale ve svém honu za národní suverenitou nakonec zacházejí příliš daleko,“ píše na stránkách Bloombergu Leonid Bershidsky. Za příklad podle něj může posloužit maďarský premiér Viktor Orbán a jeho pohled na veřejný dluh.

Orbán před několika dny pronesl projev, ve kterém se věnoval tomu, jak Maďarsko dožene životní standard sousedního Rakouska. Vedle podpory růstu populace bez toho, aby do země přicházeli migranti, změny systému vzdělávání a maďarských zahraničních investic k tomu má vést následující krok: Maďarské vládní obligace budou kupovat jen domácí investoři.

Maďarská vláda se doposud snažila omezit objem dluhopisů denominovaných v cizích měnách a taková snaha se dá hodnotit pozitivně. Snižuje totiž měnové riziko a země jako Turecko dobře vědí, jak takové riziko dokáže zabolet. Turecko přitom není jedinou rozvíjející se zemí, která se stala závislou na kapitálu ze zahraničí, ale některé země se poctivě snaží jeho význam omezit.

Podle Bershidskyho se to daří například Rusku, Polsku a také Maďarsku. Když se Orbán dostal v roce 2010 k moci, byla v cizích měnách denominována asi třetina veřejného dluhu. Nyní je to přibližně 20% a zčásti jde o výsledek odpovědné fiskální politiky současné maďarské vlády. Nízké deficity a omezování míry zadlužení jsou totiž jedním z jejích hlavních cílů. S ohledem na krizi, kterou si země prošla kvůli vysokým dluhům domácností denominovaným v zahraničních měnách, je takový postoj pochopitelný.

Jenže nacionalistické vlády v zemích jako Polsko či Maďarsko se také domnívají, že pokud drží vládní obligace zahraniční subjekty, omezuje to suverenitu země. Noční můrou pro ně je řecký scénář, v němž země končí pod nadvládou věřitelů ze zahraničí. Bershidsky ale tvrdí, že studie ukazují na prospěšnost zahraničních investorů. Čím vyšší je totiž jejich podíl na držení vládních dluhopisů, tím nižší jsou náklady jejich financování. Zahraniční kapitál také často zvyšuje efektivitu hospodaření vlády a její politiky ovlivňující ekonomický růst. V neposlední řadě se také ukazuje, že pokud domácí banky investují velké objemy kapitálu do domácích obligací, zvyšuje se zranitelnost bankovního systému.

Jediným rozumným ekonomickým argumentem proti zahraničním investorům je podle Bershidskyho jejich ukvapenost a ochota prodat své investice při prvním náznaku problémů. Jenže v případě Maďarska a jeho rozpočtové zodpovědnosti leží toto riziko znatelně níže, než například u Itálie. Obavy by spíše měla budit politika, která se neopírá o ekonomické argumenty a mohla by poškodit růst hospodářství.

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Proč nepřichází „junk“ krize?
14.02.2019 17:44
Za jedno z nejslabších míst finančních trhů je řadou lidí řadu let pov...
Krugman: Kdy se vysoké dluhy stávají problémem
19.02.2019 11:02
„Zdá se, že debata o ekonomické politice bude v následujících letech a...
ECB připravuje nové bankovní úvěry, ukázal zápis z jednání
21.02.2019 14:43
Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) se na svém posledním zas...
Na trzích se otevřely nepříjemnostmi zavánějící nůžky
01.03.2019 17:42
Během první části pokrizového období jsem tu relativně často poukazova...

Váš názor
  • A jak si vede svět?
    11.03.2019 13:21

    „Svět má za sebou desetiletí nepřetržitého růstu, hovoříme tedy o pokrizové situaci. Ten ale doprovází rekordní růst zadluženosti, která loni dosáhla 169 biliónů dolarů, což je 236 procent celosvětového HDP.“
    Špaček
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Gap Inc/The (10/19 Q3)
Intuit Inc (10/19 Q1, Aft-mkt)
Macy's Inc (10/19 Q3, Bef-mkt)
Seadrill Ltd (09/19 Q3)
thyssenkrupp AG (09/19 Q4)
13:15Baxter International Inc (09/19 Q3)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů