Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IEA: USA se díky těžbě z břidlic stanou předním vývozcem ropy

IEA: USA se díky těžbě z břidlic stanou předním vývozcem ropy

11.03.2019 13:23
Autor: ČTK

Spojené státy se díky masivnímu rozvoji těžby ropy z břidličných formací stanou v příštích pěti letech motorem růstu nabídky ropy na světovém trhu. Do roku 2024 předstihnou Rusko a ohrozí pozici Saúdské Arábie jako největšího světového vývozce ropy. Uvedla to dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve zprávě, která analyzuje trh s ropou a výhled na příštích pět let.

I když globální růst poptávky po ropě zpomalí, zejména kvůli oslabení v Číně, v příštích pěti letech poptávka v průměru poroste každoročně o 1,2 milionu barelů denně.

Vrchol poptávky po ropě navíc podle IEA není v dohlednu, klíčovou hnací silou poptávky zůstane petrochemie a letecké palivo, zejména ve Spojených státech a v Asii. Poptávka po těchto produktech bude více než kompenzovat oslabení zájmu o benzin způsobené vyšší efektivitou i orientací na elektromobily.

Globální trhy s ropou nyní procházejí obdobím mimořádných změn s dlouhodobým dopadem na energetickou bezpečnost a rovnováhu na trhu, uvádí IEA. Za světovou expanzí nabídky stojí zejména USA, růst je ale zřetelný i v dalších zemích mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC). Například v Brazílii, Norsku či Guyaně.

Spojené státy díky bezprecedentnímu rozvoji břidlicového sektoru loni zvýšily těžbu o 2,2 milionu barelů denně. Do roku 2024 přidají další čtyři miliony barelů a jejich podíl na celkovém nárůstu kapacit bude činit 70 procent. Postavení předního světového těžaře si upevní Irák, který se podle prognózy IEA stane třetím největším zdrojem nové nabídky a motorem růstu v rámci OPEC.

Zvýšení těžby bude muset kompenzovat výrazné výpadky z Íránu a Venezuely, jakož i z Libye, kde je situace stále nestabilní.

"Pro odvětví těžby ropy jsou to mimořádné časy, protože geopolitika se na trzích ropy stává čím dál důležitějším faktorem a globální ekonomika zpomaluje," uvedl výkonný ředitel IEA Fatih Birol. "Všude, kam se podíváme, se začínají objevovat noví hráči," pokračoval Birol. "To platí zvláště pro Spojené státy, které jsou z hlediska zvyšování nabídky zdaleka největším šampionem," dodal.

 

Čtěte více:

BHP klesl pololetní zisk o osm procent
19.02.2019 9:02
Společnost BHP, která je největší těžařskou skupinou na světě, zazname...
Cena palladia poprvé překonala hranici 1500 dolarů za unci
20.02.2019 10:02
Cena palladia při dnešním asijském obchodování poprvé překonala hranic...
Párty na zlatu zatím končí
28.02.2019 13:02
Na konci minulého roku byla podle investiční společnosti Pictet poptáv...
OPEC v únoru vytěžil nejméně ropy za čtyři roky
01.03.2019 16:26
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v únoru snížila těžbu o 300.0...

Váš názor
 •  
  12.03.2019 13:44

  Já bych si to zas tak optimisticky nemaloval, co se týče uspokojování poptávky na trhu ropy a s kolenem někde v nekonečnu. E-auta se svým vlivem na omezení spotřeby ropy budou tvořit jen zanedbatelné procento v příštích několika letech a "koleno" nabídky/poptávky ropy se rychle blíží. jen recese už předtím to může posunout o 2-3 roky dále za rok 2024. Ta recese se dostaví, automobilky v EU už to mají spočítáno. Málokterá přežije. Povědomí o recesi se rozšíří a lidé se začnou chovat úsporněji, což je další faktor spějící ke skutečné krizi. Přidají-li v USA na těžbě o stejný díl těžby, která se utlumí v kritických oblastech světa, nic to nezmění, maximálně se to koleno o dva roky posune. Jakmile po dosažení "kolena" ceny trvale zůstanou nad 120 dol./barel, do roka se svět potopí do hluboké krize. A pak už se nebude mít od čeho odpíchnout, protože levně dobývaná ropa už bude docházet a nová ložiska budou dražší. Vývoj světa tedy neovlivňují teoretické zásoby dole, ale stav nabídky/poptávky po ropě.
  James Bond
 • A co ekologie
  11.03.2019 13:45

  ta jen krutě zapláče.
  Bohus
  • Re: A co ekologie
   11.03.2019 20:06

   a k tomu ještě nekvalitní předražený plyn a nekvalitní ropa. Ať si to radši nechaj pro sebe.
   ricochet
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst